Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Kasım '19

 
Kategori
Kişisel Gelişim
 

Çanta, Ayakkabı Bağımlılığı

Bağımlılık vazgeçememek demektir. Ve hatta vazgeçmek fikri bir şekilde aklına gelince bu fikirden hoşlanmamak demektir. Bağımlılıkların kaynağı kişiden bakışla baba ile arasındaki eksik duygunun tamamlanma ihtiyacıdır. Anne ile güvenli bağlanma eksikliği de bağımlılığı desteklemekte, bazı kişilerde kaynak olmaktadır.

Babanın nasıl davrandığını ya da olduğundan ziyade babalığının nasıl olduğu önemli.  Bir suçlama kültürü olmaksızın kişinin babası ile arasındaki eksik duyguları anlamak gerekiyor. Kişinin babadan almak istediği ve alamadığı duygu ne ise sık tekrarlanan eylemler olarak hayatımızda yer alır. Ve duygu tamamlanamadıkça eylemin şiddeti artar. Böylece bağımlılıklar oluşur. Alışveriş de bağımlılık konularından birisidir.

Ayakkabı bağımlılığı köklenme ihtiyacı ile ilgilidir. Köklenmek yani hayata ve bedene aidiyet sağlamak kişi için zorlaşıyorsa çok ayakkabı alma ihtiyacı gündeme geliyor. Bu konunun baba ile ilgisini soracak olursanız, “Babama aidiyetimle ilgili boşluklarım var” demek. Babaya güvenmek, baba atalarına aidiyet ilgili hisler yeterince değilse ayakkabı bağımlılığı başlıyor.

Çanta bağımlılığına gelince yanında taşıma, yanında hissetmek ihtiyacı ile ilgilidir. Çantanın içini ne ile istersek onunla doldururuz ve yanımızdan ayırmayız. Babanın babalığının içini doldurmak ve bu haliyle yanında taşıma ihtiyacı sonucu gelişen bağımlılıktır.

Alışveriş bağımlılığında her nesnenin ayrı duygusal tanımları vardır.

Kişi bir ayakkabıyı beğenir ve numarası ona olmuyorsa bile alıyorsa konumuz bağımlılıktır. Sadece almış olmak için alıyorsa yine konumuz bağımlılıktır. Kimi ayakkabı / çanta bağımlıları yalnızca kendisine değil etrafındaki insanlara da almaktadır, olsun yada olmasın.

Bu tür bağımlılıkların yaş aralığı yoktur. 30 yaş civarında kadınlarda daha fazla görülmektedir çünkü kendi parasını kazanma yada daha rahat alışveriş yapma özgürlüğüne sahip oluyorlar. Bu nedenle kendini daha çok bu aralıkta gösteriyor. 40-50’li yaşlarda da devam etmektedir.

Bağımlılık konusu ne olursa olsun alt yapının sadece derece ayırımı var. Yani güç, kudret ve güvenin daha çabuk onarılması yada onarılmaması ile ilgilidir. Uyuşturucu daha zor gibi görünmekle birlikte sonuçlar kişiye göre değişmektedir.

Çözüm önerim;

Öncelikle babaya ait kavramları tanımlayın. Baba sizin için ne demek? Babadan size akan ve akmayan duyguları ayırıp yazın. Ne beklediğinizi, nelerden eksik kaldığınızı görüp anlayın.

Kişi kendini tanımaya ve aradığının ne olduğunu ne bir şekilde bilmeye başladığında karşı taraftan talepleri de ona göre yeniden düzenleniyor. Babadan özgürleşmek ve onu affetmek sadece bağımlılıklar değil birçok önemli konunun çözümünü sağlamaktadır. Biraz beklentilerden de özgürleşmek gerekir.

Başa çıkamadığınız bir durum varsa mutlaka destek alın.

“O neden senin baban?” Sorusunun tüm süreçlerine en doğru yanıtları bulmak gerekir ki çalışmalarımızla bunu sağlıyoruz. Bu sorunun cevabı yaşamı çözen anahtarlardan birisidir. Keza “O neden senin annen?” sorusunun cevapları bambaşka konuların anahtarıdır. Bir anne ve babadan oluyor ve doğuyorsak, onlarla olmak için kuvvetli sebeplerimiz var demektir. 

Aile olmamızı sağlayan tüm görünmeyen sebeplerin en kolay, verimli ve anlamlı şekilde dönüşmesine niyet ediyorum. 

Ebru Demirhan

www.ebrudemirhan.com

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 163
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 41
Kayıt tarihi
: 30.10.18
 
 

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İlkokul Öğretmenliği, Sosyoloji bölümü lisans ve Psikol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster