Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Nisan '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
107
 

Çantada keklik miyiz?

Çantada keklik miyiz?
 

ÇANTADA KEKLİK MİYİZ?


Bingöl’ün çaresizliğini, dışa bağımlılığı nedeniyle hizmet alamadığını, çantada keklik olarak görüldüğü için kalkınmadan yeterince pay alamayan bir il olduğunu defalarca yazdık, yazmaya devam edeceğiz. Bingöl’ün sadece seçim dönemlerinde hatırlanan bir il olmaması gerektiğini yüzlerine vurmaya devam edeceğiz.

Hizmet istemeye devam edeceğiz, ‘isteyenin bi yüzü, vermeyenin iki yüzü’ demeye devam edeceğiz…

Bingöl’ün ilk olarak 1968 yılında kalkınmada öncelikli iller arasında yer aldığını, 40 yılı aşkın süredir halen kalkınmada öncelikli iller arasında olduğunu yazmıştım.

İktidara gelen her hükümet, Bingöl’ü kalkınmada öncelikli iller arasında göstererek, hizmet sözü verdi. Sözler seçim dönemlerinde kaldı, sonrasında unutuldu.

Bingöl 1936 yılında il olduğunda 62 il vardı.

Bingöl kalkınmada son sıralarda.

1957 yılında il sayısı 67’ye çıktı.

Bingöl kalkınmada son sıralarda.

İl sayısı 67 iken 1968’de iktidarda Adalet Partisi var.
İktidar partisi, illerin ekonomik potansiyelini belirlerken Bingöl’ü kalkınmada öncelikli iller arasında gösteriyor.

1989 yılına gelindiğinde Aksaray, Bayburt, Karaman ve Kırıkkale’nin il olmasıyla il sayısı 71’e çıkıyor.

Bingöl halen kalkınmada son sıralarda.

Bingöl halen kalkınmada öncelikli iller arasında.

1990’da Batman ve Şırnak,

1991’de Bartın,

1992’de Ardahan ve Iğdır,

1995’de Karabük, Kilis ve Yalova,

1996’da Osmaniye,

Ve son olarak 1999’da Düzce’nin il olmasıyla il sayısı 81’e çıkıyor.

Yani Bingöl’den sonra il olan 19 şehir var.

İlçe konumundayken Bingöl’den çok sonra il yapılan şehirler, gelişme gösterirken, Bingöl kalkınmada son sıralarda yer almaya devam etti. 73. sırada.

Kalkınmada son sıralarda olunca, kalkınmada da öncelikli iller arasında da yer almaya devam etti. Ancak istenilen kalkınmayı bir türlü gösteremedi.

Kalkınma bakanına rağmen.

Gelinen noktada, Bingöl’ün halen kalkınmada öncelikli iller arasında olduğunu ve kalkınma bakımından son sıralarda yer aldığını görüyoruz.

*** *** ***

Kalkınmadan pay alamayan Bingöl, sağlık alanında da en kötü durumda olan illerden birisi konumunda. Elazığ’da, Diyarbakır’da, Malatya’da Bingöllü hastalardan geçilmiyor. Muş’ta 300 yataklı hastane yapılıp bitirilirken, Bingöl’de aynı yıl başlayan 250 yataklı devlet hastanesi 5 yıldır bitirilemiyor. Doktor sıkıntısı var, cihaz sıkıntısı var, bina sıkıntısı var…

*** *** ***

Eğitim alanına baktığımızda yine durum çok da iç açıcı değil. Son yıllarda veriler açıklanmıyor ancak birkaç yıl öncesinde veriler her açıklandığında Bingöl’ün üniversite sınavlarında son sıralarda yer aldığını biliyoruz. Bir üniversitemiz var, bilimsel, akademik çalışmalardan çok öğrenciler arasında ayrımcılık yapmakla, dil üzerinden siyaset yapmakla, akraba kadrolaşmasıyla gündeme geliyor…

*** *** ***

Tarım ve hayvancılıkta yokuz. Bingöl’ün tarım ve hayvancılık bölgesi olduğu her ortamda lanse edilir ancak tarım ve hayvancılığın gelişmesi için yeterince çaba harcanmaz. Birinci suçlu bizi yönetenler ve siyasilerdir.

Sadece bir örnek. AB katkısıyla 2007 yılından beridir yürüyen IPARD programı var. Bu program kapsamında 42 şehre tarım ve hayvancılık alanında bugüne kadar yaklaşık 3 milyar avro destek verildi. Tarım ve hayvancılık bölgesi olan Bingöl bu destekten yoksun bırakıldı. Siyasilerimiz Bingöl’ü bu programa dahil edemedi…

*** *** ***

Bingöl’ün çok fazla turist çekebilecek tarihi bir kent olmadığını biliyoruz. Ancak yeterince doğa güzellikleri olan bir kent. Şehre yakın Kaleönü Kalesi, Genç girişinde bulunan Sebeterias Kalesi, Zağ Mağarası … gibi alanlar restore edilerek turizme kazandırılabilir ve Yüzen Ada, Güneşin Doğuşu’yla … bütünleştirilerek turlara dahil edilebilir.

Umutlu değilim.

Son Ankara ve İstanbul programları dışında bugüne kadar Bingöl’ün tanıtımı konusunda açıklamalardan öteye gidilemedi. İlin tanıtımını bir günle veya bir haftayla sınırlandırdığınız zaman yaptıklarınız orada kalır. Bir kurumumuz var Allah’a emanet. Hükümet Bingöl’ün turizmine o kadar önem veriyor ki, müdür atamayı dahi gerek görmüyor!

Gelin gerisini siz düşünün.

*** *** ***

Ulaşım konusu yıllardır Bingöl’ün en önemli problemlerinden biri. Bingöl’den çevre illere gittiğinizde, tabelalardan değil, yolun halinden il sınırına girdiğinizi anlıyorsunuz. Buradaki en büyük sıkıntı, planlamanın Bingöl’den değil, Elazığ’dan yapılması. Son il koordinasyon kurulu toplantısında bu tepki karayolları bölge müdürüne iletildi. Devletin kaymakamı, belediye başkanı, il genel meclis üyesi, esnaf odası başkanı herkes şikayetçi.

Ancak çözüm yok.

*** *** ***

Çevre sorunlarına baktığımızda Bingöl’ün hali yine içler acısı. Ormanlar yangınlarla, gelişigüzel kesimlerle, taş ocaklarıyla yok ediliyor. Dereler özgürlüğünü, HES’lerin yapımı nedeniyle kaybediyor.

Sonuç olarak; iyi bir kentte yaşamıyoruz. Seçim döneminde verilen her vaade kanıyoruz ve çantada keklik oluveriyoruz..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çantada keklik olmamalı Bingöl kesinlikle.En uzun süreli iktidarı sıfırlamak gerekir oy vermede demek ki...Anlamlıydı!Elinize sağlık Ömer bey.Katılıyorum size.Selamlar.

Abbas Oğuz 
 23.04.2015 11:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 42
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 255
Kayıt tarihi
: 05.08.09
 
 

15.02.1981 tarihinde Bingöl Merkez'e bağlı Emtağ Köyü'nde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bingöl'de..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster