Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ocak '17

 
Kategori
Estetik / Güzellik
Okunma Sayısı
738
 

Çapa Tekniği ile Kepçe Kulak

Çapa Tekniği ile Kepçe Kulak
 

Kulaklardaki kepçe görünüm çoğu insanda görülen ve öz güven kaybı gibi psikolojik sorunlara neden olan bir sorundur. Günümüzde kulaklardaki bu sorun için uygulanan farklı teknikler vardır. Çapa tekniği ile kepçe kulak tedavisi de bu tekniklerden birisidir.

Bu teknik den kısaca bahsetmek gerekirse;

Çapa tekniği ile kulak tedavisinden bahsetmeden önce tekniğin daha iyi anlaşılması için oldukça bilinen ve yaygın olarak kullanılan ip ile ve klasik kepçe kulak ameliyatlarından bahsetmek gerek. Bilindiği gibi iple kepçe kulak operasyonları kulak deformitesi görülen hastaların yalnızca %15 ile %20’si için uygundur. Uygun olmayıp cerrahi müdahaleden korkan hastalarda uygulandığında ise sonuç pek de istenildiği gibi olmaz.

Klasik teknik de ise başarı oranının çok daha yüksek olmasına rağmen cerrahi bir işlem olduğu için çoğu hasta bu işlemden çekiniyor. Ayrıca bu operasyonda iyileşme süresi de ip ile kepçe kulak estetiğine göre daha fazladır.

Bu iki yöntemde değerlendirildiğinde her iki yönteminde artılarının ve eksilerinin olduğunu görüyoruz. Çapa tekniğinin geliştirilme nedeni de işte budur. Çapa tekniği uygulanış şekli ve operasyon sonrası iyileşme süresi bakımından her iki tekniğinde artılarına sahiptir.

Çapa tekniği uygulanacak hastaların kulakları lokal anestezi ile uyuşturulur. Eğer operasyonu olacak hasta 12 yaşının altında ise genel anestezi ile de yapılabilir. Anestezi işleminden sonra kulak arkasından minimal bir kesi yapılır. Kıkırdak göründükten sonra balık ağı gibi dikişler yardımı ile kulak kıkırdağı yeniden şekillendirilir ve ideal oranda geriye alınır. Operasyon esnasında uygulanan dikişler medikal iplikler ile yapılır ve daha sonra kendiliğinden eriyerek yok olur.

Operasyon bitiminde kulak içi ile arkası gazlı bezler ile pansuman yapılarak kapatılır. Kulağa uygulanan pansuman klasik kepçe kulak tekniğinde olduğu gibi kötü gözükmez. Uygulanan pansuman ortalama 2-3 gün sonra açılır.

Pansuman işlemi de bitince hastanın saçlarını yıkamasında hiçbir sakınca yoktur. Saç bandı kullanımı da sadece uyurken ortalama 10-15 gün kullanılır. İşlem sonrası kulaklarda az miktarda da olsa şişlik ve morluk olabilir. Bu morluk ve şişlikler de 1 hafta içerisinde kaybolur.

Başarı Oranı;

Çapa tekniği ile kepçe kulak ameliyatlarında başarı oranı %99 desek hiç de abartı olmaz. :) Ayrıca bu teknik uygulanış açısından da beklentiyi karşılama anlamında da kulaklarında kepçelik den memnun olmayan her kez için oldukça uygundur.

Esteport Estetik

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 179
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1447
Kayıt tarihi
: 24.01.13
 
 

27-Ekim-1973 tarihinde K.Maraş'ta doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini K.Maraş'ta tamamladı. 1991 y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster