Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mayıs '17

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
106
 

Çare(?)

Referandum sonuçlarının “Evet” tarafında çıkması ülkemizdeki tartışmaların hararetini dindiremedi.

Şu son günlerde CHP içinde yaşanan çalkantılar nasıl okunmalı veya yorumlanmalıdır? Selin Sayek Böke’nin partisinin ilgili görevlerinden istifa etmesi, yine bazı milletvekillerinin “kazan kaldırır” bir biçimde açıklamalarda bulunmaları, acaba CHP yine karışıyor mu sorusunu sordurtmaya başladı kamuoyuna.

CHP’nin yaşadığı durum nedir? Partinin memleketimiz içinde cereyan eden gelişmeler ve değişmeler karşısındaki sorunu nedir? Neden, CHP, her bir değişimden ve gelişmeden sonra bir çalkantıya gark oluyor? Hâlbuki, CHP, yaşanan gelişmeler karşısında bocalayacağına daha ayakları yere basan bir politika tayin edip izleyebilir.

Acaba, CHP, kültürel değerlere dayanan bir siyaset izlediğinden mi; yoksa sosyolojik olarak toplumsal yapının dinamik güçlerinden beslenmediği için mi; veya toplumu heyecanlandıracak “siyasal bir proje” üretemediği için mi; ya da partinin kendisini varettiği ve olumladığı “tarihsel kavramların” ötesine geçemediği için mi bir türlü toplumun beklediği şahlanışı ve atılımı yapamıyor?

Klasik olacak ama CHP’nin sorunu ya da açmazı, kendisini “Sol bir parti” zannetmesi veya sosyal demokrat damarlardan beslendiğini sanması mı? Cumhuriyet Halk Partisi, neden bir türlü toparlanıp da istenilen ve arzulanan siyasal hareketi gösteremiyor? CHP, ezelden beridir koruduğu tarihsel kodlarla iktidar olabilir mi? Biz, daha ne kadar CHP’nin kendini bir türlü aşamadığını konuşmaya devam edeceğiz.

Gerçekten de bu yönde bir seyir izlendiği sürece, CHP’nin üzülerek söylüyorum “Tabela” partisi olmaktan öteye geçemeyeceği dillendirilebilir.

Çare nedir? Bugün belli bir kesim, siyasal iktidardan memnun değil; ve cumhuriyetimizin değerleri üzerinde birtakım endişeleri mahfuz.

Çare, CHP olabilir… Ama, CHP’nin yaşadığı rahatsızlıkların çaresi nedir?

Matilla bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Atatürk CHP yi "sol bir parti" olsun diye kurmadı ama sizin de belirttiğiniz gibi CHP kendisinin "sol bir parti" olduğunu zannediyor. CHP bence Atatürk'e ihanet etmekte ve halen de Bülent Ecevit'in izinden gitmektedir. Selamlar

Matilla 
 10.05.2017 9:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 595
Toplam yorum
: 131
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 78
Kayıt tarihi
: 18.05.16
 
 

Ben, Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü mezunuyum. Şuan için öze..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster