Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Şubat '11

 
Kategori
Projeler
Okunma Sayısı
359
 

Çaresizler vakfı taraftar bulmadı?

Çaresizler vakfı taraftar bulmadı?
 

ÇARESİZLER VAKFI projeme, sayın Hızır Kabil dışında kimse katılmadı. Gösterdiği duyarlılık için kendisine alenen teşekkür ederim. 

Ortaya attığım proje çok zor bir proje. Gerçekleştirmek için yoğun bir katılım gerek. Fikir olarak, öneri olarak ve maddi olanak araştırma konusunda büyük bir gayret olarak. 

Projemle ilgilenme olmayınca "acaba ben yanlış mı? düşünüyorum dedim ". Ancak bugün tesadüfen bir TV ekranında ağlayan bir kadının görüntüsüne rastladım. 

Kadıncağızın anlattığı konu özetle şu: Bir gün araba kazası geçirmiş ve sakat kalmış. Çok büyük sıkıntılar çekmiş. İş aramış, bulamamış. Anlattığına göre, başvurmadığı resmi ve gayri resmi kuruluş kalmamış. Her yerden ret cevabı almış. En sonunda TV'deki Evlenme Programına katılarak derdini duyurma yolunu seçmiş. Kadıncağız engelli ve işsiz. Ne yapsın sayın baylar ve bayanlar, vatandaşlarım, blogdaşlarım. 

Doğru veya yalan bu durumda binlerce vatandaşımız olduğuna inanıyorum. 

Yüzlerce sivil toplum kuruluşu hatta engelli dernekleri bu kadıncağazın derdine çare bulamıyor. Bulamaz da. Hangi fasıldan yardım edecek. Kızılayın engelli işsizlere iş bulma görevi yok. Türk Eğitim Vakfı da bir şey yapamaz bu durumda. İşte benim demek istediğim bu. Bilmem anlatabiliyor muyum.? 

Bir elin nesi var, beşbin kişinin kalemi var, fikri var, blogdaşlarım. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sn. Çetingöz, bu boğunuzu okumadan geçmiş olmalıyım. Yoksa mutlaka bir yorum yazardım. İnsani değerler herkeste aynı derecede özümsenmemiştir. Birileri çıkıyor bu ulvi düşünceyi baltalamak için elinden ne gelirse yapıyor. Karalamak için yazıyor çiziyor, hatta yandaşlarını da teşvik ediyor aleyhte yazı yazmaya. Ya buna ne demeli. En güzeli gülüp geçmeli. Erdemli kişi olmak kolay bir iş değil dostum, sosyalleşme ile kazanılsa da, birazı da kalıtımsal olarak genlerle aktarılacak. Öyle değil mi sayın Çetingöz. Selam ve sevgilerimle.

Hızır Kabil 
 27.05.2011 12:46
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim Hızır bey. Takip ediyorum öyle çaresiz insanlar var ki, başvuracakları uygun bir kuruluş yok. Örneğin öbezite durumundan 200 kiloyu geçmiş olanlar var. Aile yoksul. Ne yapacağını şaşırmışlar. Hangi kuruma başvuracaklar belli değil.Evlatları ölümle karşı karşıya.Bir diğer örnek, Sara hastası olan genç kızlar var. Ailesi yok gibi. Yaşlı ve fakir bir babası var. Nereye başvuracak? Mutlaka bütün Türkiye'yi kapsayacak bir kuruluş şart. Hem de mali açıdan çok güçlü olacak.Bütçesi milyon dolarları bulacak şekilde . Ama nerede böyle bir kuruluş kurmak?Ütopya tabii ki.Bizler rahat yaşıyoruz, ama çok çaresiz vatandaşımız var.Bu konunun öneminin kimse farkında değil.Bir çare bulmamız lazım. Ben bunun yolunu arıyorum. Bulamıyorum. İnşallah birileri okur da büyük bir sosyal sorun çözülür. Saygılarımla.  27.05.2011 17:21
 

Sayın Çetingöz, dernekçilik özen ve yoğun mesai gerektiren bir iştir. Bu konu ile uğraşmayı herkes göze alamaz. Üyelerden alacağınız aidatlar büyük meblağ gerektiren yardım derneklerinin ihtiyacını karşılamaya yetmez. Yardım ve aidatların dışında kaynak yaratmak başlı başına büyük bir çaba gerektirir.Tüzüğünü hazırlayıp kurucu asıl ve yedek üyeler ve denetleme kurulu üyelerini belirlemek çok kolay.Bu işlere çok mesai ayırmak gerek veya dernekçiliği çok iyi bilen yönetim kadrolarına ihtiyaç vardır. Hatta üyelerin de dernek disiplinine uyacak kararlılıkta olmaları ve özveri göstermeleri gerekir. Söylenecek çok söz var.Şindi size benim de kurucu yönetim kurulu üyesi olduğum derneğimin link adresini vereceğim. Biraz incelersen fikir sahibi olursun. Gerekirse dernekler kanununun fotokopisini de yollarim. Keşke projenizi hayata geçirecek imkanlarla donatılmış olsaydık veya devletten yardım alarak böyle bir kuruluş vucüda getirebilseydik. www.bilge.org.tr/tzk.asp

Hızır Kabil 
 09.02.2011 0:05
Cevap :
Belirttiğiniz zorlukların farkındayım. Onun için çok geniş bir katılım gerekli. Vakıf kurmak ve yürütmek büyük güç ister. Amacım tüm blog yazarlarının bu işe gönül vermesi. Tabii ki bu bir hayaldan öteye gitmeyecek. Olsun diyelim. Belki bir gün ışık, tünelin ucundan görünebilir.  09.02.2011 20:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 437
Toplam yorum
: 2172
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 1002
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster