Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Kasım '16

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
201
 

Carpe Diem- Anı yaşamak

Carpe Diem- Anı yaşamak
 

Son zamanlarda çokça duyduğumuz bir söz olan Carpe Diem, Latin edebiyatının ünlü ozanı Horatius' un bir dizesinde geçer. Anı yaşa ve zamanın tadını çıkar anlamında kullanılır. Horatius M.Ö 70- M.Ö 19 yılları arasında yaşamış. O yıllarda bile anı yaşamama konusu varmış.

 

Çocukların anı yaşadıkları ve bu yüzden mutlu oldukları söylenir. Biz büyükler ne yapıyoruz? Geçmişin sorunlarını ve keşkelerini, geleceğin kaygılarını düşünerek anı ıskalıyoruz. Oysa anın keyfini çıkartsak, sorunlarımızdan biraz arınsak kendimizi daha iyi hissedeceğiz. Belki de sorunlarla baş edebilmek için güç toplayacağız. Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, kişilerin, günlerinin yarısından çoğunu, zihinleri başka bir yerde geçirdikleri tespit edilmiş. Deniz kenarında oturup, denizi görmüyor, dalgaların sesini duymuyoruz. O an müdahale edemeyeceğimiz dertleri düşünüyoruz. İşimizi yaparken de aklımız başka yerlerde. Zaten düşündüğümüz problemimiz var, bir de işimizi iyi yapmayarak bir problemimiz daha oluyor.

Bir de sürekli fotoğraf ve video çekerek, içinde bulundukları anı yaşamaktansa, sosyal medya aracılığıyla yaymayı misyon edinenler var. Daha sonra resim ve videolara bakıp geçmişte yaşadıkları anları izleyenler. Onlara da şunu demek gerekir. Güzel anları telefonuna değil, ruhuna kaydet. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 160
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 188
Kayıt tarihi
: 18.08.14
 
 

Gazi Üniversitesi İşletme bölümü lisans ve Mersin Üniversitesi İşletme yüksek lisans mezunuyum. M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster