Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Haziran '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
16173
 

Carpe Diem!

Carpe Diem!
 

"Ölü Ozanlar Derneği" filmini izleyenler, hatırlarlar. Profesör Keating, öğrencilerinden birine şiir kitabındaki ilk dörtlüğü okumasını söyler. Öğrenci okumaya başlar;
"Henüz vaktin varken tomurcuklarını topla. Zaman hala uçup gidiyor. Ve bugün gülümseyen bu çiçek, yarın ölüp, yok olabiliyor"..

Profesör Keating, henüz vaktin varken tomurcukları topla, bu duygunun Latince ifadesi, Carpe Diem. Carpe Diem'in ne demek olduğunu biliyormusunuz?" der. Bir öğrenci "yaşadığın günü kavra" diye cevap verir.
Keating şairin neden böyle dediğinin cevabını şöyle verir:"Hepimiz solucan yemi olacağız arkadaşlar! buna ister inanın ister inanmayın ama bir gün hepimiz nefes alamayı keserek, öleceğiz" diyerek verir.
Sonra öğrencilerine, kendilerinden önce aynı okulda okumuş öğrencilerin bulunduğu eski bir fotografı, göstererek şunları söyler: Onlarda sizlerden farklı değildi. Hepsi sizler gibi hormonlara sahipti ve kendilerini yenilmez hissediyorlardı. Sizler gibi hayata umut dolu bakıyorlar çok büyük başarılara imza atacaklarına inanıyorlardı. Peki onlar yapabileceklerini yapmak için çok mu geç kalmışlardı?Çünkü şuan hepsi çiçeklere gübre olmuş durumdalar. Biraz dikkatli dinlerseniz hepsinin size "Carpe Diem" diye fısıldadığını duyacaksınız. Yaşadığınız günü kavrayın çocuklar, yaşadığınız günü olağandışı kılmaya çalışın.

Peki siz yaşadığınız günü kavrayıp, onu olağandışı kılmayı başarabiliyor musunuz?
Geleceğe dair umut ve hayaller beslerken, yaşadığınız anın tadına doya doya varabiliyormusunuz?

Hayallerimizin peşinde koşarken karşımıza çıkan engeller karşısında, asla vazgeçmeden mücadele edebilmeyi sürdürebilmemiz gerekiyor. Bir düşünün ilk yüzmeyi öğrenmek için gösterdiğimiz cesareti ve kovalar dolusu su yuttuktan sonra korkuyla yüzmekten vazgeçme isteğimizi. Ya da araba kullanmayı öğrenirken yaptığımız ilk hatada araba kullanmaktan vazgeçişimizi. Bunları düşününce komik geliyor değil mi?

Bu kısacık yaşam yolunda, yaşadığımız her bir yenilgi, bize kendi inandığımız yolda ilerlememiz için, deneyim ve güç sağlamalıdır . Çünkü hepimiz bir gün son nefesimizi verip, Profesör Keating'in dediği gibi solucanlara yem olacağız. Hayatınızı olağan dışı kılmaya çalışın, kendiniz olun, farklı olun ve umudunuzu asla kaybetmeyin..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

o kadar harika bir filmdi ki gözümü kırpmadan izledim.ama neilin intihar etmesi beni walla çok sarstı :)) ama tüylerim diken diken oldu ve gözlerim doldu.benim için çok anlamlı bir film.

Tarık Akpınar 
 24.12.2007 0:16
Cevap :
Yorum ve katkılarınız için teşekkür ederim.  24.12.2007 10:55
 

dünya onlar için bir istiridye çok şeyler yapa bileceklerine inanıyolar derken tam olarak istiridye hangi anlamda kullanılmıştı

fatih uzun 
 21.10.2007 22:01
Cevap :
Bu yorumundaki soruyu tam olarak anlayamadım.Benimle paylaşmak istediğin düşüncen,biraz daha açık olursa,yardımcı olmaya çalışırım.Sevgilerimle.  22.10.2007 9:21
 

yani bi konuyu bu kadar iyi anlatmak çok zor iş ben bu filmi yeni alıp seyrettim.öğretmenimizde bu filmle ilgili yorumumuzu istemişti.Senin bir kaç cümlenden alıntı yapçam inşallah kızmazsın.

fatih uzun 
 21.10.2007 21:42
Cevap :
Sevgili Fatih,madem bu konuyla ilgili ödevin var,makalemden yararlanman, sana yardımcı olabilmek adına bana büyük mutluluk verecektir.Başarılar diliyorum.  22.10.2007 9:16
 

Ben bu filmi bu sene okullar açılmadan önce izlemiştim tek kelimeyle hayran olduğum bir film. Ordaki öğretmenin öğrencilere farklı bi yaşamı anlatması beni çok etkiledi . Ama sonunda Neil'in ölmesi beni son derecede üzmüştü. O gece film bittikten sonra 2 saat ağladığımı hatırlıyorum :) o filmi bıkmadan her zaman izleyebilirim. İzledim de açıkçası 3 veya 4 kere... her izlediğimde de tekrar ağlıyorum. İlerde de çocuklarıma da bu filmi izleteceğim kesinlikle...!!! Ayrıca oradaki Neil Perry karakterine de hayranım hayallerinin peşinden koşması beni son derecede etkiledi. Fakat o babası beni resmen deli etmişti :) Neyse süper bir film açıkcası...

sena fadk 
 29.09.2007 11:30
Cevap :
Teşekkür ederim;sevgilerimle.  01.10.2007 8:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 255
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1969
Kayıt tarihi
: 14.06.07
 
 

22.06.1970, İstanbul doğumluyum. Finans sektöründe çalışıyorum. Sanata ve edebiyata büyük ilgi duyuy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster