Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ağustos '07

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
1276
 

Çarşı, sol ve realite

Çarşı, sol ve realite
 

Geçenlerde Radikal’de Eray Özer, Beşiktaş taraftarlarından bir gurubun oluşturduğu ‘çarşı’ için bir yazı yazmış. Hrant Dink’in öldürülmesinde Çarşı’nın tavrının yetersiz olduğunu belirttikten sonra, bu gurubun homojen anlamda sosyalistlerden oluşmadığını, tam anlamı ile ‘sol’ bir tribün olmadığını belirtmiş. İkinci kısmı doğru bir tespit, doğru bir tespitten yola çıkarak Çarşı gurubundan her şeyi istemek ne kadar doğru bunu tartışmak gerekir.

Çarşı gurubu tam anlamında sol bir tribün değilse de, en muhalif gurup olduğu konusunda hakkını teslim edelim. Sorun Çarşı’nın ne yapıp yapamadığı değil, bakış açımız bence. Daha önce de yazdım, taraftar ile takım arasındaki illiyet (nedensellik) bağı, ne yazık ki ülkemizde sahici bir bağ değil. Köken anlamında tarihsel koşulların dayatmadığı, toplumsal, siyasal koşullardan ortaya çıkmayan takımların taraftarlığı da çok parçalı ve dalgalı. Bu parçalı ve dalgalı resim içinde, Çarşı’nın yapacakları da sınırlı. Tam anlamıyla otonom bir grup değil, böyle olmadığı için de Orhan Pamuk’a destek verebilir ama Osman Baydemir’e destek vermez veya veremez. Orhan Pamuk’a destek verilmesini küçümsemek anlamında söylemiyorum, zihinsel anlamda destek verilecek veya protesto edilecek şeylerin sınırları belli bir noktada kilitleniyor.

Daha da açalım, diyelim ki Beşiktaşlı futbolcular İnterli futbolcuların kendi aralarında para toplayarak Zapatalara ambulans almaları olayından etkilenerek, kendi aralarında para toplayıp, Hakkari Belediyesine bir çocuk parkı yapmaları için girişimde bulundular. Bu girişimi kabul edecek Beşiktaş yönetimi mi mevcut? Veya böyle bir takım başkanı var mı? Hepsinden öte bırakın Beşiktaşlı futbolcuları, bunu yapacak kaç futbolcu çıkar Türkiye’de?

Mevcut yapıdan meydana gelen iyi unsurlarla mı avunacağız? Yoksa bu tarz ve bundan daha ileri düzeyde, tribünlerde yer alan yığınlara güncel, politik mesajları verebilecek otonom taraftar guruplarını yaratabilmek için mücadele mi vereceğiz? İlki, sadece tatmine ve rahatlamaya yönelik bir tercih ama ikinci soru temel hedef olmalı.

Eğer ikinci soruda sorulanı yaratmaksa amaç, bunu da barışa, kardeşliğe, demokrasiye ve özgürlüğe inanan insanlarla yapacaksak, o zaman daha derli toplu düşünmemiz gerekiyor.

Doğru bu çok kolay bir iş değil. Politik anlamda ciddi bir figür olan Kürtler bile bu alana sızamamışken, hemen bunu yaratmak biraz erken gelebilir, doğrudur ama seyretmek de çözüm değil. Eğer tribünleri yani futbol maçlarına giden insanları bir şekilde sürece katmaksa (en azından kafalarına bir soru işareti bırakmak) yaratılacak enerjiyi, sinerjiye çevirmekse bunun için insanlar gerek.

O halde olay sil-baştan bir duruma tekabül ediyor. Türkiye’de milliyetçi daha doğru bir terimle ırkçı refleksler bu kadar güçlü olmasaydı, statlarda Ermenilere, Kürtlere, aydınlara küfür edebilirler miydi? Küfür eden, kurt işaretleri yapan, tribünleri terörize eden bu ülkede yaşayan insanlar. Peki bunun aksi bir retoriği biz nasıl yaratacağız ve kimle? O zaman iş sadece muhalif bir taraftar gurubu ile çözülmüyor. Sol değerlere bağlı insan sayısının nicel olarak azlığı ortada. Bu değerleri sahiplenen bütün kurum, parti ve gazetelerin bu kaotik ortamdan çıkarak, kitleselleşmeleri ile ancak çok çarşılar yaratabiliriz. Yoksa ülkenin siyasal haritası ile takım-taraftar ilişkisi hep benzeş kalır. Şu an için gerçekçi olalım, ne yazık ki bütün solcuları toplasak bir hafta sonu maçların oynanacağı tribünleri doldurtamayız.

Siyasal dönüşümle bir güç olunduğu vakit, bu güç tribünlerde de yerini alacak sayıya kavuşur ve futbolu hayatın gerçek yerine koyabiliriz. Bunu başarabildiğimiz de, bizim gibi düşünen futbolcular da çıkar ortaya. Belki Hakkari Belediyesi için para toplayacak futbolcularımız ve taraftarlarımız da olur. Yoksa, şu an değil herhangi bir taraftar grubundan, çarşıdan bile ‘kirli savaşa hayır’ sözünü bekleyecek bir lüksümüz yok.

Çarşıya her misyonu yüklersek, çarşının da dağılmasına katkıda bulunmuş oluruz. Evet ‘çarşı, çarşıya da karşı’ ama hala ‘kirli savaşa karşı’mı bunu bilemiyoruz. Bilmeyi istemek de, mevcut koşullar da hakkımız değil. Zaten koşulları değiştirmeyi becerdiğimiz de kirli bir savaşı da ortadan kaldırmış oluruz belki.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

evet çarşı gerçekten de tamamı ile sosyalistlerden oluşmuyor.Tam anlamı ile sol bir grup ta değil ama sola çok yakın bir gruptur.sn redikal yazarına cevabım şu olsun:ben de Dink cinayetine çarşı nın bu kadar sessiz kalmasına şaşırmıştım.Ama sonra düşündüm ki çarşı'nın lideri Alen'de bir ermeni.Şimdi Alen bu olaya çarşıyı soksaydı bu ülke suçsuz yere Alen'i suçlamayacaklarmıydı.Alen bence kendisi de ermeni olduğu için pek üstünde durmadı.belkide böyle yaparsa kendisini kayırıyor diyeceklerdi.Bu arada çarşının liderleri arasında dindar da var sağcıda var ermeni de var solcu da var.Yani çarşının görüşü haksız olan herşeye karşı çıkmaktır.Örneğin 1 mayısta kadıköyde slogan atan çarşının üyeleri bir maçta da çarşı danimarka'ya karşı pankartı açmıştır.Benimde çarşı ile ilgili bir blog'um var.Eğer siz de onu okursanız demek istediklerimi daha iyi anlayacaksınız.sizinde dediğiniz gibi herşeyi çarşı dan beklemek imkansız.Bugün sami yen de kurt işaretleri yapılırken ben inönüde hiç görmedim.tşkk

anatolia 
 05.10.2007 15:47
Cevap :
değerlendirmen yazıma katkı oldu teşekür, yazını okuyacağım..  05.10.2007 22:20
 

Doğan bey sizce Türkiye'de sözünü ettğiniz düzeyde poltik bir futbol seyirciliği var mı? Olmayan bir şeyden çok şey bekliyorsunuz, Tribünlerde milliyetçilik rüzgarı estiren, saldırganlığı oyun izleme zevkine tercih eden bu holiganik seyirci söylediğiniz politik incelikleri düşünebilecek düzeydemidir kendi adıma cevabım hayır. Ama yine de bunu umut etmek ve Çarşı grubu gibi poltize bir tiribün grubuna destek vermek anlamlı ki sizde bunu yapıyorsunuz. Sizi kendi bloguma link olarak ekleyeceğim çünkü paylaşacak çok şeyimiz olduğunu düşünüyorum.

iİtellectus Dilaver Demirağ 
 22.08.2007 10:44
Cevap :
teşekür, görüşmek dileğiyle...  22.08.2007 14:14
 

beşiktaş şampiyon mu oluyor saygılar....

Selim Bayraktar 
 19.08.2007 19:48
Cevap :
bilemem valla, derdim başka bişeydi aslında. sevgi ve saygıyla...  19.08.2007 20:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 67
Toplam yorum
: 533
Toplam mesaj
: 128
Ort. okunma sayısı
: 1654
Kayıt tarihi
: 11.08.07
 
 

Adıyaman'da doğdu. ilk ve ortaöğrenimimi yatılı bölge okullarında okudu. İzmir 9 Eylül İktisat Fa..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster