Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mayıs '08

 
Kategori
Spor
Okunma Sayısı
2720
 

Çarşı Bir Ruhtur

Çarşı Bir Ruhtur
 

Çarşı’nın tribün lideri Alen Markaryan, Çarşı’yı anlatan "Asi Ruh" belgeselinin Beşiktaş Kültür Merkezi'ndeki galasında yapmış olduğu bir açıklama* ile bugün Çarşı'nın kendini feshettiğini duyurdu.

Bu açıklama, yaşanan her şeye rağmen, Beşiktaş'a inat, hala Beşiktaş aşkını yüreğinde taşıyan herkesi üzdü. Çünkü Çarşı sadece bir taraftar grubu değildi.
Çarşı sadece Beşiktaş’ın simgesi değildi.
Beşiktaş Kulübüyle doğrudan ilişkili olan üyelerinin dışında farklı kültür ve çevreden gelen pekçok kişi Çarşı çatısı altında, diğer taraftar gruplarından farklı bir tavır sergiliyordu.
Yeri geliyor Beşiktaş’a olan inancımızı yitirdiğimizde, sahada bir pankart açılıyor “Çocuklar İnanın!” diyerek, maçın sonucu ne olursa olsun, inançla yola devam etmemizi sağlıyor; yeri geliyor sokakta yürürken bir duvarda “Akıllı ol çarşı burada!” yı okuyup, korkmamız gerekirken yüzümüzde bir tebessüm oluşturuyor; yeri geliyor kapalı tribünü ayağa kaldırıp, hep bir ağızdan marşlar söylerken biz de televizyondan gururla onları izliyorduk.
Haberlere çıktı, tartışma programlarının konusu oldu, 25. yıl anısına belgeseli (Asi Ruh) çekildi.
Geçen yıl, 25. yıl kutlaması sebebiyle Kızılay'a topluca kan bağışında bulunmuş, ayrıca "Hediyeni kap, Minitürk'e gel" sloganı ile 25 Nisan 2007'de kimsesiz çocuklara oyuncak ve kırtasiye eşyaları dağıtmıştı.
Çarşı sadece bir taraftar grubu değildi.
Diğer takımların derin devlet ve siyasilerle olan değişik münasebetleri karşısında Çarşı "İmparatorluk Değil Tam Demokrasi" ve "Çarşı Alayına Karşı" pankartlarını açmışlardı sahada.
Samuel Eto’ya yapılan ırkçı tezahüratlar nedeniyle "Çarşı ırkçılığa karşı, hepimiz Eto'yuz" pankartı ile yine sahadaydılar.
Nükleer enerji santrallerine, Hasankeyf’in sular altında kalmasına, Kaz Dağları'ndaki altın çalışmalarına, teröre, Irak’ın işgaline, savaşa, maç izlerken alkol içmeye, siyasi rejim tehlikelerine, çocuk pornosuna, faili meçhule, tiyatro yıkımına, ozon tabakasının delinmesine karşı durup; Karadeniz’de kanserden ölenleri, 20 Ocak 1989’da Samsun yolunda trafik kazasında ölen Samsunsporlu futbolcuları unutmayıp, pankartlarını onlar için açtı sahalarda.
1 Mayıs'ta işçiler için, Almanya'da kundaklama sonucu yanarak ölen Türkler için Neo Nazilere karşı sokaklarda açtı pankartını.
"Işıklar Söndüğü Zaman Tüm Fenerliler Güzeldir" diye açtıkları pankartla bizleri güldürendir Çarşı.
"Siyah Beyaz, Ölüm Yaşam" diyerek felsefe yapandır Çarşı.
“Beşiktaş’ın önüne geçtikleri” yönünde çıkan laflar yüzünden kendilerini feshettiklerini açıkladıktan sonra da “Çarşı kendine karşı” diyerek son pankartı açmışlardır.
Ancak şunu söylemeden yapamayacağım ki, maalesef Çarşı Beşiktaş’ın önüne geçmedi, bence Beşiktaş Çarşı’nın gerisinde kaldı.
Ve her ne kadar da “Çarşı artık yok” açıklaması yapılmış olsa da,
kurucuları Çarşı’yı feshettiklerini açıklasa da,
demek ki onların da anlamadıkları bir şey var ki;

Çarşı bir ruhtur, Çarşı’yı inkar edenler ruhsuzdur…

İçimizdeki Beşiktaş aşkıyla beraber, ruhumuzu ‘Çarşı’mızı da ölene kadar içimizde taşıyacağız.

* Basın açıklaması

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ne olacak yani bir taraftar topluluğunun bunca yıl sadece dünya ya sesini duyurmak olan bir gurubun tam bunu başarmaya başladığı zaman böle bir olay gerçekleşiyor. Hayat ta kazananlar hiçbir zaman sevilmiyo herkez de biliyoki beşiktaş taraftarları kaybetse de her zaman kazanıyo ve herkezde bunu bildiği için bişeylerin çabasını veriyo çarşı beşiktaşın önüne geçince beşiktaş bunu problem diil de bir gurur olarak algılaması lazım bence diyeceğim odurki ben alayına çarşı cıyım alayına beşiktaşlıyım ve kötü olan herşeyede de hala KARŞIYIM

Ahmet VAROL 
 02.06.2008 16:33
Cevap :
Cehennem hiç buz tutar mı? Söyleyin Çarşı susar mı? İnadına Siyah! İnadına Beyaz! (www.carsikapanmasin.com)  02.06.2008 21:12
 

futbolu ülke gündeminden,gerçeklerden uzaklaşmak için üretilen bir afyon olarak kullananlara tokat gibi bir cevaptır çarşı. Tam da kitleler üzerinden siyaset, felsefe üreten, farkında, hınzırca ve olan bitene bir karşı duruş üreten muhalifliğini sevmiştim ben çarşının - ben ki bir futbol cahili sözde GS.lı- Kendi içinde bir tezattır bu fesih "kararı" Ve alkış kıyamet, isterizzzz çığlıklarına sessiz kalmayıp yine tribünlerde yerini alacaktır.İyidir, gücü anlaşılsın biraz.Bu şarkı burda bitmez döner bis yapar.

üç nokta 
 29.05.2008 21:43
Cevap :
Merhaba Üç Nokta, ben de futbol dışındaki tüm spor dallarını severim ama futbolu sevmem. Futbola dair tek takip ettiğim şey Beşiktaş'la ilgili olan haberlerdir. Ama sizin de dediğiniz gibi Çarşı'nın hayata karşı duruşu, muhalif tarzı bambaşkaydı. Umarım dediğiniz gibi olur, şarkı devam eder. Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sevgi ve saygılarımla...  29.05.2008 22:01
 

Üzüldüm doğrusu ya. Kitleleri uyuşturan bir etkinliğin içinden yeşeren böylesine sorunlara duyarlı, anlamlı ve etkin grubun bu koşullarda yaşaması yaşatılması çok önemliydi. Belki yenisi gelir YENİ Çarşı GRUBU aynı misyonu üstlenerek. selamlar.

Ezgi Umut 
 29.05.2008 14:09
Cevap :
Selamlar Ezgi Hanım, yenisi değil de, umarım "Her şeye rağmen hala Çarşı" diye çıkarlar tekrar karşımıza. Umarım... Sevgi ve saygılarımla...  29.05.2008 21:14
 

Karşı olmasınada ben karşıyım..Toplumlarda futbol hep kitlelelri uyuşturucu etkisi yapmış ve çevresine duyarsızlığı getirmiştir. Diktatörlüklerde bu daha iyi ortaya çıkmıştır. Ben sporu sadece futbol olarak görmeye karşı biri olarak ,çarşı grubunun toplumda duyarlı bir grub oluşturduğunu ama bunu taşıyamıyacağını görüp kendini fes ettiğini düşünüyorum. Çarşı topluma karşı görevini yerine getirmelidir. Kişileri bu konuda duyarlı olmaya devam etmelidir. Herkes köşesine çekilirse yarınlar kimlerin eline kalacağı bilinmez değil. Ben çarşının misyonuna devam etmesini beklerim. O ruha bu yakışır çünki. Yoksa bunca emek boşa mıydı?? Çok güzel bir yazı ele almışsınız tebrik ederim sizi.

Güher 
 29.05.2008 9:37
Cevap :
Merhaba Güher Hanım, hatırlıyor musunuz birkaç önceki yazıma, sizin yapmış olduğunuz bir yorumda işini yapamayanların istifası ile ilgili bir şeyler söylemiştiniz, ben de henüz o olgunluğa gelemediğimizi ve özeleştirimizi yapamadığımızı yazmıştım. İşte buradaki durum ise biraz daha farklı. Dediğiniz gibi çoğu taraftar grubundan farklı olarak topluma duyarlı olan bir grubun, BJK içinde ve dışında yaşanan, maçlara da yansıyan, olumsuz olayların karşındaki kendi istifasıdır, aslında kendine de yakışandır. Ama bunu yapması gereken Çarşı değil başka sorumlu "sorunlu"lardır. Katkınız ve yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sevgi ve saygılar...  29.05.2008 12:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 73
Toplam yorum
: 219
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 5733
Kayıt tarihi
: 06.09.06
 
 

Yılın en uzun gecesinde doğmuşum. Bu yüzden midir bilinmez ruhlarımızın özgür kaldığı geceleri se..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster