Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Şubat '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
331
 

Casus savaşları!

Casus savaşları!
 

KCK soruşturmalarını yürüten İstanbul özel yetkili savcısı Sadrettin Sarıkaya'nın PKK'nın şehir yapılanması KCK içine "istihbarat" toplama amacı ile sızan "MİT" personelinin bir kısımının zamanla kendilerine verilen görev tanımının dışına çıkmış olmaları, yani esas görevleri örgüt içindeki işleyiş ve hareketliliği rapor etme ve rapor edilen bu bilgileri
gerekli mercilere iletmek olan bir kısım personelin zamanla birer örgüt militanı gibi hareket edip, araç yakma, işyeri kundaklama gibi eylemler katıldıkları yönünde kanaat bildirip başta MİT müsteşarı Hakan Fidan olmak üzere kurmun tepesindekiisimler hakkında soruşturma başlatıp ifadeye çağırması gündeme bomba gibi düştü.
 
Devlet içinde suyu yüzüne çıkan bu çatışmanın yaratttığı deprem başta iktidar partisi olmak üzere herkesin dengesini bozdu.
 
Aslında özel yetkili savcının MİT hakkında tahkikat başlatmasının esas tetikleyici sebebi "Oslo" görüşmelerinin basına sızan ses kayıtlarındaki detaylar teşkil ediyordu.
 
Terör ile etkin mücadele amacı çerçevesinde KCK-PKK ile gizliden yürütülen görüşmelerde geçtiğimiz sene Devlet adına  MİT müsteşarı Hakan Fidan ve  MİT müsteşar yardımcısı Afet Güneş, KCK-PKK adına eski DEP millet-vekili Zübeyir Aydar, PKK'lı Sabri Ok ve Mustafa Karasu'nun yürüttüğü görüşmelerin ses kaydının Dicle haber ajansının sitesinden yayınlanıp basına sızması; akabinde Dicle haber ajansının bu sızıntının tamamen kendileri dışında cereyan eden ve teknik tabirle bir "hacklenme" sonucu gerçekleştiğini beyan etmeleri de olayın arkasındaki sis perdesini aralamadığı gibi olaya daha derin bir gizem kattı.
 
Adeta Hollywood filmlerindeki "casus savaşlarını" andıran bir senaryonun gündeme ne amaçla düşürldüğü doğrusu herkesin kafasını oldukça karıştırmış gibi.
 
Gazetelerin, siyasilerin ve strateji uzmanlarının her birinin bakışı, yorumu çok farklı; kuşkular, komplo teorileri ve iddiaalar adeta havada uçuşuyor.
 
Savcı Sarıkayanın MİT teşkilatının en en tepe noktasına karşı ortaya koyduğu bu hamle iktidar kanadından çok sert bir reaksiyonla karşılık buldu ve soruşturmadan el çektirildi, zaten bu el çektirlme olayından bir kaç gün önce İstanbul'da KCK soruşturmlarında görevli emnniyet müdürlerinin izole edilmesinin arkasında bu beklenecek bir hamleydi.
 
Hükümet özel yetkili savcıyı soruşturmadan çekmekle kalmayıp bu soruşturma dahil, bundan sonraki tüm benzeri soruşturmaları Başbakanlığın özel iznine bağlayan yasal düzenlemeyi mecliste grubu bulunan üç muhalefet partisine rağmen meclisten geçirdi;
yani artık teşkiletın üzerinde çok sağlam bir koruma kalkanı, bir zırh var.
 
Şimdi tüm bu toz duman içinde fotoğrafa biraz daha uzaktan bakalım ve muhtemelen çoğumuzun aklına gelecek olan şu soruları yüksek sesle soralım kendimize, acaba tüm bu olan biteni nasıl okumalıyız?
 
1-Hükümetin Kürt sorununun çözümüne dair harcadığı mesai acaba bir kısım çevrelerce rahatsızlık mı uyandırdı, öyel olmalı ki oslo görüşmeleri basına sızdırıldı,yani deyim yerinde ise düz yolda giden kamyonun direksyonunu birileri bilerek uçuruma doğru kırdı.
 
2-Diğer bir iddiaa cemaat ve iktidarın giderek su yüzüne çıkan fikir ayrılıklarının artık çok üst düzeyde olduğu ve cemaatin MİT üzerinden İktidarı hedef aldığı olasılığı.
 
3-Yeni anayasa hazırlanırken muhalefetin çok yüksek beklentilerini bertaraf etmek;  özellikle BDP'nin dillendirdiği "Kürtlere statü belirleme çabası ve anadil de eğitim isteklerini devre dışı bırakıp deyim yerinde ise pazarlığı daha da aşağılara çekmek adına bu şekilde gündemi değiştirmek...
 
Tüm bunlar kuşkusuz tartışılacak,ama emin olun çok heyecan verici bir süreçten geçtiğimiz kesin!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 166
Toplam yorum
: 82
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 537
Kayıt tarihi
: 02.09.09
 
 

Batmanın Beşiri ilçesinde doğdum, Mersinde yaşıyorum, edebiyata ilgi duyuyorum, yerel ve ulusal d..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster