Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ekim '08

 
Kategori
Haftasonu
Okunma Sayısı
2394
 

Çatalağzı/Dombay Düzlüğü doğa gezisi

Çatalağzı/Dombay Düzlüğü doğa gezisi
 

Çatalağzı tepelerinden..


Her tarafım sızlıyor.. Bu yaşta tam altı saat, dağ bayır yürünür mü? Yürünürse işte böyle olur.
Evet, dün eşimle beraber katıldığımız doğa yürüyüşündeydik yine. Elli kusur kişiydik.
Aramızda ev hanımı, doktor, mühendis, e mekli öğretmen, maden emeklisi, üniversite ve ilk öğretim öğrencisi, yaşlısı genciyle halen çeşitli mesleklerde çalışanlar vardı.
Eşim emeklidede, pek gönüllü değildi ama sonrasında benden fazla mutluydu. Öncesinde illaki bir’’hayır’’demesi adetten artık.

Güzergah, Zonguldak'ın bir beldesi olan Çatalağzı/Dombay düzlüğü idi.
Bu yer, aslında küçük bir alandı. Sadece yemek molası verecek kadardı.(bunu konu edinip çok güldük sonra) Değerini artıran şey, sanırım küçük bir çeşmesinin olması ve yokuştan sonraki ilk düzlük olmasıydı.
Asıl yürüyüşün ondan sonrasında başlayacağını öğrendiğimizde zaten çok yorulmuştuk. Meşhur düzlükten bir türlü kalkmak istemedik.
Meğer oraya kadar ki yürüyüşümüz, hep bayır yukarı iki saat çıkılmış olsa da bir şey değilmiş! Ondan sonrasında, az molalarla dört saat daha yüründü.(dinlendiğimiz saatler buna dahil değil) Toplam sekiz buçuk saat süren bu yolculuktaki yolun, 16km olduğu söylendiyse de bize, daha fazlaydı sanki;))

Çatalağzı'na, Kozlu Belediye Başkanı sayın Hüdai Dökmeci’nin tahsis ettiği, belediye otobüsüyle gittik.
Yürüyüşe sabah saat on sularında Çatalağzı’ndan başlandı. Bittiğinde akşamın alaca karanlığı çökmek üzereydi.
Kah patika yollarda keçi gibi tırmandık, kah düz yolda aheste, aheste ilerledik. Etrafı seyrederek yol alırken gördüklerimizin, yediklerimizin bize yaşam sevinci verdiği, çınlayan kahkahalarımızla aşikardı.
Ormanın sesi, rengi, yüksekliğin yansıttığı ihtişam, tüm stresimizi alıp götürmüştü.

Yolumuza çıkan meyveleri bilen, bilmeyene öğretti. Olgun hali kırmızı çileğe benzeyen ''enderek''adlı meyveyi sıkça gördük ve de yedik.Dikenli dallarından kuş burnu topladık.Bazen de dağ başında sahipsiz kalmış meyve ağaçlarından elma, armut taşladık.
Muşmulanın başka bir adının da ''töngel''olduğunu dilledik. Mantarların kulaklarını çınlattık.
Kestane ağaçlarının diplerinden geçerken, bulduğumuz bir iki taneyle yetinip yola devam etmek zorunda kaldık.
Kalmasaydık, kestane toplayan köylülerden dayak yeme ihtimali çok yüksekti çünkü ;))Hele gençlerin omuzlarında av tüfeklerini, arkalarında da av köpeklerini görünce, hepten tırstık ;))

Yol güzergahındaki yüksekliğin dibinde, Çatalağzı termik santralinin doğal su barajını, az yukarısında da yapımı devam eden kül barajını gördük.Bu baraj bittiğinde, güzelim deniz sahillerimiz külden kurtulacaktır..(santralden çıkan kül yıllardır denize akıyor ve yazın denizi çok kirletiyor)
Ormandaki ağaçların ekserisi kestane, kayın, meşe, gürgendi. Yol kenarlarında kuş burnu, enderek, defne ağaçlarına da sıkça rastladık. Mahalle aralarında dolaşan kedi, köpek yavrularıyla oynaştık. Bize şaşkın gözlerle bakan mahalle sakinleriyle de selamlaştık. (mahalleler eskiden köymüş.Çatalağzı belde olunca onun mahallesi olmuşlar))
Körpeoğlu, Kokurdan, Küçük Kırımsa, Büyük Kırımsa mahallelerinin dağlarından aştık.
Son durağımızdaki Büyük Kırımsa mahallesinin kahvehanesinde, neşemiz balkonlarda bizi seyredenlere giderken, taze demlenmiş çayları afiyetle içtik.
Misafirperverliklerini gösterip bizden çay parası almamalarına da ayrıca çok sevindik .
Dönüş yolculuğuna yine bu mahalleden başladık.Otobüsümüze binerken pestil gibiydik..

Karadon, Çatalağzı, Kilimli, İnağzı, Uzunkum, Kapuz derken bindiğimiz durakta, yani Zonguldak merkezde gezimiz son buldu.

Bize bu olanağı sağlayan Kozlu belediye başkanına, organize eden İsmail beye, rehberlik yapan guruptaki arkadaşlara buradan çok teşekkürler.

Bir dahaki gezi güzergahının yeri, Kum Tarla olduğu söylendi..İnşallah yine katılmamız kısmet olur.

İki haftada bir düzenlenen bu doğa yürüyüşlerine Zonguldak ve civarından katılmak isteyenler, Zonguldak merkezdeki eski belediye binasının duvarına asılan duyurulara dikkat etsinler. (belediye duraklarına da asılıyor.)

NOT::SEVGİ BEBE/Cumhuriyet caddesi/Zonguldak. Adresinden de bilgi alabilirsiniz.

Geziler ücretsizdir.Yürüyebilen herkese açıktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hemşehrim. Antolojiden sonra burada sizi görmek beni mutlu etti. Ben kilimli de oturuyorum ,aslen çatalağzı lıyım.bu gezi nerede?

ozay saglam 
 18.10.2008 19:16
Cevap :
evet tanıdım sizi..çatalağzı gezimiz bitti..bir dahaki doğa gezisi; bu pazar değil ondan sonraki pazar kozlu/kumtarla'ya yapılacak..buluşma yeri sabah8.30 da Zonguldak belediye sinaması karşısındaki çam ağacının dibinde....gelirsiniz inşallah..duyurusu,yine eski belediyenin duvarına aslıyor..yağmur yağarsa erteleniyor tabi..yorumunuza sevindim..;))  18.10.2008 23:42
 

Size. Yani emekli dedem ile sana:) Hayatın her anından keyif alan ve birbirini bu kadar güzel tamamlayan nadide çiftlerdensiniz (Maaşallah, Allah nazardan saklasın) Hep böyle olun, sizi seviyorum. Not : eğer vakit bulabilirsem ben de çok isterim doğa yürüyüşlerine katılmayı. Şu aralar konser hazırlığı içindeyiz. Beklerim konserimize. Öpüyorum Gülden ablacığım Selam ve sevgiyle ...

Tülay TERZİOĞLU 
 14.10.2008 11:03
Cevap :
sağolasın emoş..belediye konservetuarına bende yazıldım..bu hafta ikinci katılışım olacak nasipse..bir çok eski arkadaşıma rastladım orda..çok güzel bir ortamdı..konser gününü bildir bana gelmeye çalışırım..  14.10.2008 11:43
 

ne güzel dedim okurken hep yazınızı,,, hele birde son paragraftaki '' geziler ücretsizdir. yürüyebilen herkese' açıklamanız süperdi..:) sizlere iyi, güzel gezmeler. Eh! benim yerime de gezin olur mu? :) sevgilerimle...

fugen 
 14.10.2008 1:05
Cevap :
aklımın bir kenarına yazdım..bir dahaki gezimde yanımda olacaksınız..;))  15.10.2008 10:58
 

Sizinle birlikte yürümüş gibi oldum. Ne güzel anlatmışsınız.:) sevgi ve saygılarımla

ÇokEskidendi 
 14.10.2008 0:46
Cevap :
yorumunuza çok teşekkürler...gezdiğim yerleri paylaşmayı seviyorum..  15.10.2008 10:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 285
Toplam yorum
: 590
Toplam mesaj
: 149
Ort. okunma sayısı
: 1311
Kayıt tarihi
: 09.12.06
 
 

Zonguldak doğumluyum. AÖF Mezunu olup, üç çocuk annesiyim. İki de torunum var. Şiir, doğa yürüyüş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster