Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Aralık '08

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
266
 

Çayın Avrupa serüveni

Çayın Avrupa serüveni
 

Avrupa' da çayla ilgili ilk yazılı kayıtlara 879 yılından sonra Kanton'daki belli başlı gelir kaynaklarının tuz ve çaydan alınan gümrük vergileri olduğunu iddia eden bir Arap gezginin ifadelerinde rastlandığı söylenmektedir.

Marco Polo 1285 yılında bir maliye bakanının çay vergilerinde uyguladığı keyfi artırmalar yüzünden görevinden alındığını yazar. Bu dönem Avrupa insanının büyük keşifler sayesinde Uzak Doğu hakkında daha fazla bilgi edindiği dönemdir. On altıncı yüzyılda Hollandalılar doğuda bir bitkinin yapraklarından hoş bir içecek yapıldığından bahsederler.

Giovanni Batista Ramusio ( 1559) , Almeida (1576) , Maffeno ( 1588) , Tareira (1610) gibi seyyahlar da çaydan bahsetmişlerdir. Yine 1610 yılında Hollanda'ya ait Doğu Hindistan Şirketi'nin gemileri ilk çayı Avrupa'ya getirmiştir. Çay Fransa'ya 1636 yılında geldi ve 1638 yılında Rusya'ya ulaştı. İngiltere çayla 1650 yılında tanıştı ve ondan ' tüm doktorların da onayladığı bu mükemmel Çin içeceğine Çinliler Tcha ve diğer milletler de Tay ya da Tee adını veriyorlar' diye söz etti...

Bilgilerinize...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 604
Kayıt tarihi
: 27.11.08
 
 

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü lisans öğrencisiyim. Sayısal alandan yetişmiş birisi olmakla birlikte..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster