Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ağustos '17

 
Kategori
Teknoloji
Okunma Sayısı
92
 

CCNA ve Data Center Güvenliği

CCNA ve Data Center Güvenliği
 

CCNA ve Data Center Güvenliği


CCNA(Cisco Certified Network Associate) Cisco system firması kendi bünyesinde oluşturmuş olduğu yeni network cihazlarının bakım kurulum onarım gibi alt yapılarının iyileştirilmesi için dünya çapında globalleşen büyük bir akademik ağdır. Bu ağ içerisinde öncelikli eğitim sırası üniversitelerde daha sonra özel eğitim kurumlarında verilmektedir. Başlıbaşına standartların ötesinde çalışarak üst düzey güvenlik için ideal bir konsepttir.  Veri Merkezi çözümlerini tercih eden kurumlar için, en önem verdikleri konular sistemleri ve verilerinin güvenliği ve işlerinin sürekliliğidir. Bu da iyi bir DataCenterın ileri teknoloji ve güvenli donanım altyapısı ve kesintisiz internet erişim altyapısına sahip olmasını gerektiriyor.

Hergeçen gün yeni teknolojiler ile gelişmekte ve hacim olarak artış göstermekte olan data center platformlarının güvenliğide doğru orantılı olarak zorlaşmaktadır. Bir datacenter platformunda olmazsa olmaz birkaç özellik aşağıdaki gibidir.

VERİ MERKEZİ ÖZELLİKLERİ

Enerji Altyapısı; süreklilik gerektiren bu sistemlerde kesintisiz bir güç kaynagı şarttır. Jeneratör ve harici beslemeler ile sunucu sürekliliğini sağlamalı gerekirse profesyonel analizör sistemleri ile enerji tüketimi kontrol altına alınmalıdır.

İklimlendirme; donanım olarak hatsafhada olan kabinler oldukça ısı ve gürültü yayarlar. Özel izole duvar sistemleri aktif ve temiz havalandırmalar ve en önemlisi olan soğutma klima sistemidir. Ortam sıcaklığı stabil ve kontrol altında tutulmalıdır.

Yangın Algılama Sistemleri; veri güvenliğinin temel prensibi kayıp yaşamamkdır. Yedekli ve senkronize çalışan bir çok sunucu bilgisayarın bir arada tutulması oldukça riskli bir davranıştır. Ancak ayrı ayrı konumlandırıldığında maliyet ister istemez arttığı için tek bir noktada birden çok kabin ve sunucu bilgisayar bulundurulur. Oldukça ısı yayılan bu ortamlarda yangın çıkması olasıdır. Peki ne mi yapmalı, akıllı yangın algılama sistemleri ile profesyonel bir yangın algılama otomasyonu hazırlanmalıdır. Yangın dedektörleri herhangi bir gaz veya duman algıladığında gerekli mecraları bilgilendirmeli yangın çıkması gibi bir durumda yangın algılama sistemini devreye almalıdır. Yangın algılama sistemleri birçok farklı kategoride incelenebilinir. Sektörde lider olarak bu işi yapan birkaç firma var. Yangın algılama sistemlerinde başarıyı yakalamak için seçiminize dikkat etmelisiniz.

Sistem/Veri Güvenliği; aktif sistem ve datalar sürekli bir antivirüs ve firewall yazılımı ile kontrol altında tutulmalıdır. Aksi durumda redundant çalışan sistemde zarar görmüş ise çok kötü sonuçlar doğurabilir.

Donanım Altyapısı; bir diğer önemli unsur ise donanım tedariğidir. Mevcut donanımlar özellikler diskler fazlasıyla bulundurulmalı aksi durumda hız kesmeden Raıd sistemi önerimizle çalışan ve bozulan disk değiştirilmelidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 69
Kayıt tarihi
: 24.07.17
 
 

Sektörde freelance olarak web yazılım hizmeti vermekteyim, halihazırda 200+ projem ile birçok kur..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster