Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Kasım '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
218
 

Ceberrut devletten sempatik devlete

Ceberrut devletten sempatik devlete
 

Törenden bir görüntü


Toplum yaşamında, ağırlığını üzerimizde en çok duyduğumuz kurumdur devlet. Her yönden kuşatmıştır bizi, her şeyiyle etkiler. Ve karışmadığı yoktur: Düşüncemizden aşımıza ekmeğimize dek. Ama en az tanıdığımız da odur. Devletin ne olduğunu bilmeliyiz pek. Niçin vardır? Aslında kimin adına, ne yapar? Bize bir şeyler anlatmışlardır ve onlarla yetinmemiz istenir. İşin gerçeğini biraz kurcalamaya kalksak, engel çıkarırlar; yasaklarla karşılaşırız, olmadık şeyler gelir başımıza. Demokrasi için de öyle. Oysa iyi bilmeliyiz bu kavramları; yalnız insan olarak hakkımız değil, yurttaş olarak görevimiz de. Sonra, bir yüz yılın bitiminde, özellikle demokrasi ve insan hakları, pek büyük bir güncellik kazanmış durumda ve evrensel değerler arasında; kuramdan uygulamaya geçmesi için, devletlerden olduğu kadar bireylerden beklenen de var.

Devlet Nedir?

İnsanların toplum yaşamında başvurdukları bir örgütlenme biçimidir. Bir aile, bir sendika, bir parti gibi. Böylece Devlet her şeyden önce sosyal bir gerçeklik her sosyal gerçeklik gibi, tarihsel bir gerçekliktir. Nitekim çok eski devirlerde devlete rastlanmıyor; devlet, insanlık tarihinin belli bir aşamasında ortaya çıkmıştır. Devleti öteki sosyal kurumlardan ayıran nedir?  Devlet, ilk bakışta örgütlülük hacmi ile kendini belli ediyor. Bir toplumda, örgütü, devletinkinden daha geniş, daha yaygın, daha kapsayıcı başka bir sosyal kurum yoktur. Ve bu kurumun içinde çok ileriye vardırılmış bir işbölümü cereyan eder; yöneticilerden bir kısmı, toplumda uygulanacak hukuk kurallarını saptar (kanun koyanlar); bir kısmı, bu kuralları, yönetilenlere uygular (idareciler); bir kısmı ise, bu kuralların uygulanmasından doğan ya da toplumda bireyler arasında ortaya çıkan uyuşmazlıkları çözer (hakimler).

Ancak asıl önemlisi, bu örgütün elinde üstün bir yaptırma gücü, bir zorlama olanağı vardır: Nitekim polis, jandarma, giderek ordu, bütün baskı araçları, devleti yönetenlerin, ama yalnız onların elindedir. Devlet, öteki sosyal kurumlardan farklı olarak, toplumda “silahlı güçlerin tekeli”ne sahiptir.

Geçtiğimiz günlerde, Isparta’nın Yalvaç İlçesi’nde yaşayan “Aşık Davut” lakaplı Davut Tanrıverdi, ailesinin geçimini sağlamak için, İlçe Kaymakamından kendisine bir boya sandığı satın almasını istedi.

Tanrıverdi’nin talebini yerine getiren Kaymakam, “Aşık Davut”un, “Boya sandığının teslimi dolayısıyla bir de açılış töreni düzenlenmesi” isteğini de geri çevirmedi. 500 liraya satın alınan boya sandığı için Hükümet Konağı’nda, bürokratların da katıldığı mini açılış töreni düzenlendi.

Söz konusu bu haberle; Ceberrut Devletten sempatik devlete geçen bir süreç yaşandı.

Daha çok demokrasinin uygulandığı, daha çok sempatik devlet uygulamalarının göründüğü bir ülkede yaşamak ümidi ile.

Nizamettin BİBER

Uzman İnşaat Mühendisi 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Son cümlene AMİN...

Kadri KANPAK 
 30.11.2012 10:38
Cevap :
Bende de bir amin diyeyim :) Teşekkür eder, sağlık mutluluklar dilerim.  30.11.2012 10:47
 

Önceden iyilikler sağ elin verdiğini sol el duymasın desturuylaydı... Şimdilerde basın, şakşakçı eşliğinde olursa yapılıyor! Yazık ya 500 liraya olan boya sandığı 50 liraya mal edilip 450'si yardım verilebilirdi. Bu boya sandığı altın suyuna bandırılmış herhalde. Devlet bir ihale düzenler ( boya sandığı ihalesi olsun) 2 tane marangoz ihaleye talip:)) Biri 100 liraya 50 malzem 20 işçilik 30 da kar diye teklif verir:)) Diğeri 500. 200 ben yerim, 200 sen yersin, 100 lirayada şu arkadaşa işi yaptırırız. İhale kime kalmıştır sizce:)) Söz meclisten içeri ama günümüzde böyle 200'lü sayısız kimseler var! 200 tl lerle değil 2000000 tl ler döndüğünü varsayarsak! Allah bellamı versin!

İbrahim ARSLAN 
 29.11.2012 16:03
Cevap :
Lütfen, sevgili ibrahim kardeşim sen çok yaşa emi. Yaptığın yoruma şapka çıkartır kalıbımı basarım, sevgiler sunarım.  05.12.2012 14:40
 

Kıymetli Nizamettin Biber: Aşık Davut ( Dav ut Tanrıverdi ) bana gelseydi kendisine en güzel boya sandığı alırdım yeminle hiç kimse duymazdı,Yalvaç'a gitmesi için yol parasını da verirdim,Ne evin önünde, ne Apartman kenarında kapı komşularla mini açılış, sempati kapanış yapmazdım.acaba O mini açılış kaça patladı,çaylar, pastalar,özel giysiler,kokular,falan fistan,DEV-LET ben bu isimden korkarım Dev anlamını taşıyor,Sempati olacaksa VATANI İDARE ET,gibi değişik isim olabilir.DEVLET sözcüğü siyasetçileri işaret ediyor.Siyasetçilerde istedikleri gibi devleşiyor..Ceberrut aman ne korkulu bir sözcük...Selam ve saygılar...

Mehmet Burakgazi 
 29.11.2012 11:28
Cevap :
Merhaba Mehmet abi; Çok ilginç ve geniş perspektifli bakış açılı yorumuna ve gösterdiğin ilgiye çok teşekkür ederim. Mutluluk sağlık ve esenlikler dilerim. Hoş kalın.  29.11.2012 13:18
 

Ne hoş bir haber bu, kaçırmışım. Böyle güzelliklerin artmasını diliyorum...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 29.11.2012 10:59
Cevap :
Merhaba Ayşegül Hanım; Bencede oldukça hoş ve sempatik haber bunu paylaşmak istedim. ilginize teşekkür eder, dileklerinizin gerçekleşmesini isterim. Hoş ve mutlu kalın.  29.11.2012 13:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 881
Toplam yorum
: 3742
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2536
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster