Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ağustos '18

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
322
 

Cehalet Kültü

Cehalet Kültü
 

Isaac Asimov (1920-1992)


 

Yakın geçmişimizde bir televizyon programında “ Ben daha çok cahil ve okumamış tahsilsiz kesmin ferasetine güveniyorum bu ülkede, yani ülkeyi ayakta tutacak olanlar okumamış ve hatta ilkokul bile okumamış, üniversite okumamış, yani cahil halkın ferasetine ben güveniyorum “  demişti rektör yardımcısı da olan bir profesörümüz.. 

 

21 Ocak 1980 tarihinde Newsweek dergisi “Benim Sıram” adlı köşede Amerikalı dâhi bilim kurgu yazarı ve bilim adamı Isaac Asimov’un  “Bir Cehalet Kültü” başlığıyla bir makalesini yayınlamış. O günün Amerika’sının sıkı bir eleştirisi olan bu müthiş öngörülü makale, belki bugünün Amerika’sına da ve hatta Türkiye’nin şimdiki halet i ruhiyesi’ne de adeta cuk diye oturuyor.      

 

Şöyle başlıyor Asimov makalesine; “ Basın özgürlüğü ile ilgili şu eski argümanı tartışmaya açmak zor : ‘ Amerika’nın bilme hakkı ‘ . Bugün şu masum soruyu sormak bile kötü görünüyor; ‘ Amerika’nın bilme hakkı, ama neyi? Bilim? Matematik? Ekonomi? Yabancı Diller?’  Bunların hiçbiri değil elbette. Aslında genel görüşe göre, Amerikalılar bu saçmalıklar olmadan çok daha iyiler. Birleşik Devletler’de bir cehalet kültü var, her zaman da vardı. Entellektüelizm karşıtlığı, demokrasinin yanlış ‘ benim cehaletim senin bilginle eşit derecede iyidir ‘  tanımıyla beslenerek, siyasi ve kültürel hayata karşı hep bir tehdit meydana getirdi. ” 

 

Makalenin akışında neredeyse 39 yıl önceden bize, bugünkü bizi anlatan tespitleri sürüyor: 

Bugünlerde gericilerin yeni bir sloganı var, “uzmanlara güvenmeyin” . 

Bilgiye, yetkinliğe, öğrenmeye ve yeteneğe değer verenler için yeni bir sözcüğümüz var :  “ Elitist “. ( Bizdeki malum “Monşerler” tabiri de aynı kapsam içine alınabilir . )

Okumak elitist eylemlerden biri. Uzmanlara güvenmeyen halk okumuyor ya da okuyamıyor. 

Bu kadar cahil bir toplumda “ Amerika’nın bilme hakkı “ sloganı tamamen anlamsız ve kimsenin okumadığı yerde “ Basın Özgürlüğü “ hiçbir şeye yaramıyor.           

 

Asimov, makalesinin sonunda “ Peki bu konuda ne yapacağız? “ diye soruyor ve “ Cehalet bu kadar güzel mi? Elitizm’i kınamak mantıklı bir iş mi? Toplum olarak öğrenmeyi, bilgiyi onaylamalı ve ödüllendirmeliyiz. Hepimiz entellektüel elitin birer parçası olduğumuz gün ‘ Amerika’nın bilme hakkı ‘ ve doğru bir demokrasi konsepti bir anlam ifade edebilir “ diyerek konuyu bağlıyor.

 

Peki bu konuda biz Türkiye’de ne yapacağız?      

 

————————————————————————————

 

  1. https://aphelis.net/cult-ignorance-isaac-asimov-1980/
  2. https://seyler.eksisozluk.com/bilim-kurgu-yazari-isaac-asimovun-gunumuz-turkiyesini-1980de-gordugu-yazi-cehaletin-kultu
Abdülkadir Güler, ETEM SEVİK, Matilla bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Okuyan adam bilgili, görgülü ve aydın olur,okuyan adamdan yeniliklere karşı ilgi duyar ve yeniliklere sever ve ondan zarar gelmez. Başka söze ne gerek var ...Dilinize sağlık okumasaydınız bu yazılı nasıl yazardınız? Selam ve sevgilerimle.

Abdülkadir Güler 
 02.09.2018 19:52
Cevap :
Değerli yorumunuza teşekkür ederim Abdülkadir Bey. Türkiye’mizde sizin bu güzel sözlerinizin tüm toplumca benimseneceği günlerin hayaliyle.. Saygılar sevgiler.  03.09.2018 8:58
 

Ne mi yapacağız? Kendimiz okuyacağız, soracağız, sorgulayacağız. Sonra çocuklarımızı bu minvalde eğitecek ve yetiştireceğiz. Başka yapacak bir şeyimiz yok. Bu sinerji 10 yılda sürse 100 yılda sürse başka çaremiz yok. ''Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.'' demiş ATA'mız. Eğitilmemiş bir insana bir şeyler anlatmanın da bir faydası yok. Artık o insan kaybedilmiş insandır. Sokaklar böyleleriyle dolu. Ben artık sokaklara çıkmaya korkar oldum. İnsanlarla diyaloğa girmekten kaçar oldum. Saygıyla...

Özkan Sarı 
 30.08.2018 20:23
Cevap :
Sizler, bizler, halen bu toplumsal hataları, görüşleri yazabiliyor ve geleceğe dair azimle "oluru budur , ne olursa olsun yapacağız " diyebiliyorsak demekki umut ışığı tamamen sönmemiş. Kurtuluş Savaşı'nın bitiminde " Asıl savaş şimdi başlıyor, o da Cehalet ile savaş.." diyen Atatürk'ü ben de minnetle anıyorum. Saygılarımla.   31.08.2018 16:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 25
Toplam yorum
: 39
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 312
Kayıt tarihi
: 06.01.18
 
 

Aydın'da dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Aydın'da tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniv..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster