Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '09

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
14924
 

Çekememezlik!!

Çekememezlik!!
 

Günlük yaşamın gerçekleriyle başa çıkamayıp, kendini yetersiz ve değersiz gören insanlar, kendinden yüksek gördükleri insanları çekemezler.

Kendi olumsuzluklarını düzeltemeyeceklerinden de etrafındaki insanları küçültmek için büyük çabasarf ederler. Sürekli çekişme ve bir savunma içerisinde olurlar. Böylelikle eşit seviyeye geleceklerini zannederler…

Bu insanlar, kompleksli, aynı zamanda da içten pazarlıklıdırlar.

Yani ikiyüzlü ve kıskanç.

Size dost gibi görünüp, içlerinden sürekli bir çekememezlik duygusuyla kendilerini yer bitirirler. Menfaatlerine ters düştüğünüz anda da, tüm çirkinliklerini gözler önüne sererler. Durduk yerde insana sataşırlar.

Şimdi sizlere güzel bir örnek vermek istiyorum..

Kısa boylu bir genç sokakta yürürken, yanından geçenlere laf atıyor ve bu hareketinin nedenini de şöyle açıklıyordu:

"Omuz attığım için bana kızıp tartışırlarsa ben de onlara yanıt veriyorum. Hatta kavga bile ediyorum. Öyle olunca çok rahatlıyorum. Başkalarının boyuma bakmadan beni adam yerine koyduklarını anlayıp kendime güveniyorum. Omuz atmama karşın hiç aldırmadan bakıp geçen olursa fena bozuluyorum. Demek beni adam yerine koymadı diye düşünüyorum. Adamı izlemeye başlıyorum. Bir fırsatını bulup yeniden omuz atıyorum. Adam kızarsa tartışıp rahatlıyorum. Kızmazsa bu işi kızdırıncaya kadar sürdürüyorum. Kimi kez ilk omuz vurmamda kızmayan kişiyi izlemek ve yeniden omuz vurmak için saatlerce peşinden koştuğum da oluyor. Cevap alamazsam, büyük sıkıntı ve bunalıma düşüyorum." (Kaygıdan mutluluğa kişilik/ A K YAYINLARI )

Samimiyetten uzak olan bu tür insanlar geniş düşünme yetisinden yoksundurlar. Onlar için hep kendi menfaatleri söz konusudur. Oysaki samimi bir Müslüman’ın gayesi, sadece Allah’ın rızasını kazanmak olmalıdır. Durduk yere insana sataşanlara tahammül etmek gerçekten zor. Lakin, imkansız değil.

En akıllıca çözüm, yazılarımda da her zaman söylediğim gibi böyle insanları kaile almayıp susmak, cevap vermemektir.

Ünlü Bilgeye sormuşlar.. -

Bir insanın zekasını nerden anlarsınız..

- Konuşmasından.

- Peki ya hiç konuşmazsa..

- O kadar akıllı insan yoktur ki diye cevap vermiş Bilge..

. Özlü söz;

Söz gümüş ise sükût altındır.

Herkes kendine yakışanı yapar.

gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yaa o kadar dogru bır yaklasım ki.... tesekkür ediyorum. Benım en yakın arkadasım aynen bu işte!!! Çekememezliğinden küstü!! ve öyle bir insan ki yolda harbiden insanlara omuz atar sırf kavga cıkarmak adına. Vay beee...

buket kara 
 04.01.2010 22:18
Cevap :
Çok teşekkür ederim buketciğim yorumunuz için... bunlar aldığım eğitim ve araştımalarım sonucu olan doğrular... yani uzman görüşleri, beğenmenize sevindim. Teşekkürler, sevgiler.  04.01.2010 23:38
 

Hasetlik çok kötü bir özellik. En çok ta mutsuz ve özgüvensiz kişilerde rastlanıyor. Bu tip insanlarla başetmenin yolu bazen yoksaymak. ben çok üzlüyorum öyle insanlar gördüğümde ne kadar yaralı ne yazık diyorum. paylaşımınız için teşekkürler.

hülyalya 
 01.01.2010 22:44
Cevap :
Merhaba Hülya Hanım ne güzel ifade etmişsiniz, en iyisi yok saymak :) çok teşekkür ederim değerli düşünceleriniz için. Saygılarımla.  02.01.2010 0:07
 

..kadınlardan mektep, değişik çevre görmemişler vardı ve aralarında sık sık anlaşmazlıklar çıkardı. Hakem, pardon hakim olarak hep doğrudan yana olduğumu bildiklerinden beni seçerlerdi. Kesinlikle iki tarafı anlaştıramazadım. Problemleri yaratırken çok girift yollara girdiğini, bu yüzden çözemediğimi düşünürdüm. Hayli zamanımı alırlardı. Sonunda onların problemini ancak onlar gibi düşünebilecek birisinin çözebileceği kanaatına vardım ve anlaşmazlıklarına da bir daha girmedim.

Yüksel ÖNAÇAN 
 29.12.2009 5:24
Cevap :
Gülümsedim, yorumunuz okurken...Teşekkür ederim, katılımınız için.. Saygılarımla.  29.12.2009 8:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 287
Toplam yorum
: 510
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 12080
Kayıt tarihi
: 22.11.08
 
 

Öğretmenlik yapıyorum ve anneyim. Çocukları çok seviyorum. Yüreği sevgi dolu olan insanlara, sela..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster