Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mayıs '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
117
 

Ceketini çıkar da gel!

Siyasette yeni değim bir eleştiri oldu mu ceketini çıkar da gel diyorlar.

Bizim meslek açısından bakıldığı zaman,

Bizim meslekte o ceketi giymek ve hak etmek için yıllarımızı veriyoruz.

Ama siyasetçiye ceketi halk giydiriyor halk çıkartıyor yani ceket halkın ceketidir.

Bizim meslekte giyilen ceketi hak etmek için yıllarımızı veriyoruz ve ömür boyu taşıyoruz.

Turizm de Aşçıların dışında bizim ceketi giymek isteyen çok kişi var ve ceketi giymiş gibi konuşmak isteyen çok kişi var. Ama tecrübeleri olmadığı için ceket üstlerinde durmuyor.

Her mesleğin kendine göre zor yönleri vardır. Bir meslek sahibi olmak demek o mesleğe başladığın zaman giydiğin ceketle o meslekte usta olmuş kişinin giydiği ceket arasında fark tecrübe farkıdır.

Otelde çalışan bir aşçı yapmış olduğu yemeği günde ortalama 600 kişi yemektedir. Bu oteline göre değişir bu gün sadece Antalya da Kaştan / Gazipaşaya kadar 1735 tane otel vardır. Buralarda çalışan Meslektaşlarım her gün daha güzel nasıl yemek verebilirim diye düşünüyorlar ve hemen uygulamaya başlıyorlar, biliyorsunuz her şey dâhil çıkalı gelen misafirler Kahvaltı / Öğle yemeği / Akşam yemeği / Gece yemeği / çay saatleri / böyle devam etmektedir her yemek arası 1,5 saat olmaktadır.  

Aşçılık mesleği aynı futbol maçı gibi herkes eleştirir. Şunu şöyle yapsaydın daha  iyi olur  veya  ben  bu işi daha  iyi  biliyorum derler, tabi  eleştiri olacak yapıcı eleştirilere her zaman açık olmalıyız.

Ünlü bir fıkra var  

Ressam adayının biri yeni yaptığı resmi halk meydanına asmış ve yanına bir tahta koyarak resminin eleştirmelerini istemiş akşam olmuş ve resmini almaya gitmiş ve bir bakmış ki resmin yanında bulunan tahtada çok eleştiri almış ve morali çok bozulmuş bu durumu ustasına anlatmış ustası moralini bozma demiş yarın aynı resmi tekrar as ve yanına bir kalem koy ve şu notu yaz, “Resimde beğenmediğiniz yeri düzeltebilirsiniz” ressam adayı ustasının dediğini yapmış akşam olunca resminin yanına gitmiş bakmış resmi aynı duruyor hiç düzeltme olmamış ve ustasına durumu anlatmış ustası bak gördün mü? demiş kimse düzeltme yapamamış neden çünkü herkes zanaatkar olamaz

Onun için sorumluluk almadan risk almadan yetki sahibi olmak isteyenler lider olamazlar.

 

Saygılarımla

 Ramazan KIR  

Executive Chef

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1428
Kayıt tarihi
: 25.05.11
 
 

Ramazan Kır; ( Cici oğlu Etem’in) 4. çocuğu olarak 1964 yılında Emirdağ'a bağlı Davulga'da Kasaba..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster