Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Haziran '15

 
Kategori
Cinsel Sağlık
Okunma Sayısı
1779
 

Çekici Erkek: Bir seferlik mi, ömürlük mü?

Çekici Erkek: Bir seferlik mi, ömürlük mü?
 

Hangisi ideal, hangisi ömürlük?


Diyeceksiniz ki neden kadın seksapelitesi değil de erkek seksapelitesi ile başlıyorsun. Eh! Bu anlamda eş seçiminde kuşlardan farkımız olmadığına ve esas seçici ve karar verici olanların kadınlar olduğuna inanıyorum. Onların tercihini öne alıyorum doğal olarak.

Seksapelitede içgüdünün güçlü etkisi olduğunu biliyoruz. Bazen birisini bilinçli olarak tercih ettiğimizi ve sevdiğimizi söylediğimiz durumlar aslında içgüdülerimizin etkisi altındadır. Yani bilinçli zihnimiz aslında hayvansı beynimizden çok daha bilinçsizdir.

Mesela kadınlar ovümün yani yumurtanın serbestleşmesine yakın maskülen, simetrik yüzlü ve bedenli erkeklere daha fazla ilgi gösteriyorlar. Yine bu dönemde derinden gelen kalın erkek sesine daha fazla hassas oluyorlar. Hareketli ve savaşkan erkeklerle kısa süreli ilişki eğilimleri artıyor. Bu dönemdeki kadınlar daha fazla konuşkan oluyorlar, daha az seçici davranıyorlar, daha fazla dışarıya çıkıyorlar. Bunun gibi bazısı refleks, bazısı içgüdüsel nedenlerle aklımız bir ilişkiyi bitirmemiz gerektiğini söylediği halde, o kişi karşımıza tekrar çıkınca içimiz erir: İşte içgüdülerin etkisi.

Hürriyet Gazetesi’nden Ali Tufan Koç sinema sanatçısı Harvey Keitel ile röportaj yapmış. Keitel’in şu yorumu yılların deneyimini yansıtıyor:

“Hayatın sana getirdikleri için şükredeceksin. Gerisi için merakla, heyecanla bekleyeceksin. O kadar. Mesela: Güzel bir evde çok güzel biriyle yaşamak. Taş devrinden beri insanoğlunun derdi bu. O zamanlar bile adamların derdi en temiz mağaraya konup içine en güzel kızı atmakmış. Boş ver. Beklenti yaratma. Belki o kızla hiç tanışmayacaksın. Belki de o kızla hiç tanışmaman gerekiyor. O zaman niye sürekli birini bekleyerek, başına bir talih kuşu konmasını umarak hayatını geçiriyorsun?”

O halde neden hayatının erkeğini bekler kadın? Eski bloglardan hatırlarsınız; dört temel faktör erkek ve kadın için sağlıklı ilişkinin göstergesi: Sevgi, Saygı, Seks, Sadakat. Bunlara ek olarak ise iyi günde kötü günde hastalık ve sağlıkta yanında olacağı inancı yani temel güven tüm bu temel öğelerin destekleyicisi, yapıştırıcısı. İşte bu temel güven; içgüdülerimizin üstündeki neokorteksin yani insan beyin tabakasının bir özelliği. Dört faktör yerini doldurunca beşinci de varsa, erkeğin işgal ettiği o mağara taş devri kadını için dünyanın en mutlu mağarası olabiliyor. Yani insanlar için olaylar dişi serçenin erkeğini tercih etmesi kadar basit değil. Yine de bu temel seçim insanların ilkel kısımlarındaki partner tercihini ortaya koyuyor:

Erkekte —bilinçli zihin tarafından fark edilmediği halde— arzu edilen özellikler: Yani erkek seksapelitesi (istisnalar kaideyi bozmaz!).

1) Güçlü üst beden (Omuz bel oranı 1.2 civarı): Avcılık yeteneği, savaşkanlık ve savaş silahı kullanabilme becerisinin göstergesidir. Yani kabileyi ve aileyi koruyabilme becerisini gösterir. Bu açıdan kadınlar V şeklini yansıtan sıkı bedenleri tercih ediyorlar. Orta yağ seviyesi de itiraz edilmeyen sınırlara dahil. Ancak güçlü olsa da şişman tipine giren erkekler eş açısından tercih sebebi değil.

Diğer yandan eğer vücutçu gibi çok büyük ve geniş kaslar olursa erkek çevik, geniş bir alana yayılan ve uzun süren kas hareketleri yapamaz. Fazla kas kitlesi fazla enerji ihtiyacı ortaya çıkartır. Bu durumdaki erkek gıdasından kesip ailesine veremez. Beslenme kendi önceliği olur. Ayrıca fazla yüksek kas kitlesi vücudun mikroplara savunmasını azaltır, romatizmal ve alerjik eğilimi artırır. Bu nedenle içgüdüsel olarak aşırı kaslı erkeklerin kaslarına dokunma ihtiyacı hissetseler de, genellikle kadınlar böyle birisi ile hayatını birleştirmeyi pek istemezler. Elbette rekabet riski de var.

Peki kadınlar çıplak erkek bedeninde neden karın kasları ve kalçaya daha fazla ilgi duyuyor derseniz? Haydi cevabını siz bulun: Gorillerde kalça kası güçlü olanın hem üretkenliği fazla hem de haremi geniş oluyormuş. Boyun fazla önemi yokmuş.

Kadınlar için güçlü üst beden ideali; hafif ağır sıklet ile ağır sıklet arası (kruvazör sıklet)  boksör bedeni.

2) Uzun boy:Bir sonraki neslin uzun boylu olmasını sağlayan baskın bir özellik. Avcılıkta yürüyerek veya koşarak ava ulaşmayı kolaylaştırır. Çalılıklardan daha uzun olduğu için uzak avını iyi takip edebilir. Av sırasında enerji ihtiyacını gidermek için ağaçlardaki meyvelere daha rahat ulaşabilir. Yine de fazla uzun boy denge açısından risklidir, savaşta hedef olma ihtimali yüksektir, yine savaşta alt bedenini korumakta zorlanır. Ayrıca uzun boy, babanın yürümeye başlayan bebeğiyle etkileşimi azaltır. Bir handikap da, muhtemelen erkekteki fazla boy farkının cinsel ilişkiyi olumsuz etkilemesi. İki metrelik bir erkek bir altmış boyundaki karısı ile istasyonda buluştuklarında nasıl öpüşebilir? Siz de merak ettiniz mi?

İdeali kadının boyundan en az 15-18cm uzun olması. (NOT: Burada Afrika’dan dünyaya yayılan insanlığın eğilimini inceliyoruz. Güney Amerika kıtası gibi yoğun bitki örtüsü ortamı farklı beğeniler gerektirebilir. Mesela orman insanları için yoğun ormanda ideali pigmelerdir. 30 metre yükseğe bir ağaç ev yapabilecek ve orada yaşayabilecek bir voleybolcu hayal etsenize… Ya da bungalov tipi otlardan yapılan evde yaşayan bir basketçi…)

3) Yüksek metabolik hız: Metabolizması yüksek erkek hızlı ve enerjiktir. Bu da vücut yağ kitlesinin hareketli olmasını sağlar. Yani kışın kilo alsa dahi yazın hızla verebilir. Acil durum stoklarını hızla doldurabilir ve ihtiyaç halinde bu stokları etkin halde kullanabilir. Yani çok zayıf veya çok şişman değil orta seviyede kahverengi yağ kitlesi veya böyle bir potansiyel idealdir. Ayrıca yağ kitlesi vücutta su metabolizması ve dengesi için gereklidir. Yağ dokusu az olanların düzenli şekilde su tüketmesi gerekir. Terleme yüksek metabolik hızın göstergesidir. Bu hal kadınların terli beden beğenisini açıklar.

İdeali 40 yaşındaki baba bedeni veya gençken ileride o duruma gelecek genç erkek bedeni. Star Wars’daki Jabba the Hut gibi birisi değil.

4) Hızlı yanıt verebilme ve üç boyutlu düşünebilme: İnsanlarda özellikle savaş ve acil durumlarda aileyi koruyabilmek için gerekli bir özelliktir. Ayrıca avın gideceği yerin tahmini ve buna uygun yakalama yöntemleri için gereklidir. Modern çağda kendisini liderlik, yöneticilik, yaratıcılık, hızlı çözüm üretebilme, kıvrak zeka ve espri yeteneği ile gösterir. Aynı zamanda çocuklara eğitim verebilme becerisinin de göstergesidir. Dahası hem bu becerisi yüksek, hem de diğer özellikleri tatmin edici olanın üst sosyal statüde olması ihtimali yükselir.

İdeali futbolcu ve araba-motosiklet-yat yarışçısı gibi zeka ve güç gerektiren sporu yapanlar.

5) Kalın kemikler ve kalın çene kemiği: Her ne kadar kadınların genel tercihine aykırı olsa da; sağlam kemik kaldırma gücü yüksek bir beden demektir. Güçlü kaslar güçlü kemiklere yapışırsa etkinliği daha fazla olur. Bu kaslar savaşta dayanıklı olmak, avın mağaraya taşınması veya çocukların acil durumda taşınması için gerekli bir özelliktir.

Kalın kemiklerin dezavantajı ağır olmalarıdır. Çevikliği azaltır. Kalın çene kemiği gereğinde dişlerin silah olarak kullanılabileceğini gösterir. Ayrıca genel kemik yapısının yoğun ve kalın olduğunu ima eder. Çıkık elmacık kemikleri ve kalın şakaklar da güçlü çene gibi kalın kemik yapısını yansıtır.

6) Simetrik ve ortalama yüz:  Yapılan çalışmalarda kırmızı bir yüz saldırganlığı, daha az kırmızı bir yüz baskınlığı ve solgun olmayan kırmızılıkta bir yüz çekiciliği yansıtıyor.

Yüz söz konusu olduğunda yaygın kısa süreli partner tercihi ile sosyal arkadaş ve eş tercihi arasındaki fark hala çözülebilmiş değil. Yani çekici yüze sahip erkekler cinsel partner olarak tercih edilirken, ortalama veya baskın yapıdaki yüzler eş olarak tercih sebebi oluyor. Burada kadınların çok eşliliği (yani ovümü [yumurtayı] mümkün olan çok sayıda başarılı genlere sahip erkekle çiftleştirme içgüdüsü) ile korunma içgüdüsünün birlikte etkisini görüyor olabiliriz.

Yani belki erkeksi-saldırgan  yüzlü bir erkek başka kadınların da hedefi olabilir veya saldırganlığını kadınına karşı kullanabileceği için uzun dönemli partner olarak çok fazla tercih edilmiyordur. Oysa yumuşak yüzlü erkek sıcakkanlı, uyumlu, sevecen, dürüst, şefkatli ve koruma becerisi daha üstün olarak değerlendiriliyor olabilir.

Güçlü bedene sahip olan erkeklerde alın saç mesafesi azdır. Yani saçlar kaşlara yakındır. Yüz daha yuvarlaktır. Bu daha baskın bir erkek modelidir. Günümüzdeki kadınların köşeli çeneli, dudakları daha yaygın ve dolgun, yüzü daha ince erkekleri beğenmelerine rağmen; tüm kültürlerde baskınlık, üstünlük ve güç kadınlar için daha fazla tercih sebebidir. Bu nedenle seksi olmasa dahi, ortalamaya daha yakın, hafif kırmızı, yuvarlak yüzlü, ve güçlü üst bedenli erkekleri tercih ederler. Yani barbar Konan’a karşılık Val Kilmer. Belki de Konan ölmeye meyilli ama Val Kilmer tipleri hayatta kalıp aileyi korumaya daha yatkın.

7) Erkeksi saldırganlığı daha fazla belli eden duruş: Ailenin korunmasını sağlar. Korkutucu, kaçırıcı etki oluşturur ve tehditleri azaltır. Güven duygusunu tatmin eder. Kadının saldırganlığını boşaltması için bir kanal olur. Yani kadın yan mağaradakine karşı olan saldırgan hislerini kendisi değil erkeği üzerinden yansıtır. Rugby oyuncularının maskeli veya yüzleri boyalı kızgın halleri gibi. Örneğin; Kenan İmirzalıoğlu bakışı.

8) Simetri: Fiziksel olarak simetrik beden, evrim süresince farklı ırktan çiftleşmedeki çeşitlilikle zenginleştirilmiş, ideale yaklaştırılmış ve sonraki nesillere iletilme ihtimali yüksek genetik yapıyı gösterir. Örneğin Will Smith.

9) Şefkat ifadesi: Yüzünde şefkat, acıma ve adalet duygusunu belli edebilen erkek aile oluşturma ve aileyi adil şekilde koruma konusunda becerikli olacaktır. Örnek Tan Sağtürk.

10) Sağlıklı cilt: Parazit ve hastalık riskini en güzel yansıtan organ cilttir. Kıl ise cildin koruyucusudur. Ayrıca hem cildin nemini sağlar, hem de vücudun ısı dengesini düzenlemeye yardımcı olur. Üşüyünce tüylerimiz diken diken olur, böylece aradaki hava beden ısısıyla ısınarak koruyucu bir ara tabaka oluşturur.  Mağara döneminden sonra azalmaya başlasa da sağlıklı kıllar sağlıklı bir cildin göstergesidir.  Bu hem hücresel savunma sisteminin sağlıklı olduğunu, hem de iyi genlere sahip olduğunu gösterir. Eski çağlarda tamamen kılsız vücut testosteron ve androjen aktivitesinin azlığını veya genetik bir sorunu belirtir. İdeali Sean Connery, Chris Evans, Kıvanç Tatlıtuğ

11) Cinsel organ boyu: Birçok kültürde erkek cinsel organı boyu kadın için önemlidir. Gerek ABD gerekse Çin’de yapılan çalışmalar bunu gösteriyor. Elbette modern çağda giysiler nedeniyle bu konuda tercih yapma zorluğu olsa da içgüdüler ve kadın cinsel organlarının yapısı belirli boyun üzerinde cinsel organın gerekliliğini gösterir. En azından spermin rahim ağzına kadar ulaştırılması, kadının cinsel organından uyarılabileceği kadar minimum bir genişliğe sahip olması gereklidir (mesela bir marka, çevresi 110 cm’den küçük prezervatif üretmeyi kesmiş). Çünkü daha önceki yazılardan da hatırlanacağı gibi kadının orgazmik uyarılması rahimin spermi emmesi için uygun bir ortam yaratıyor. Burada ırklara ve yörelere göre çeşitli alt sınırlar belirlenebilir. Bu konuda yapılmış birkaç prezervatif firması çalışması mevcut. İnternette bulabilirsiniz.

Bazı özel şartlarda kadın topluluklarının beğenileri, genel eğilimin dışında olabilir. Bu daha ziyade yerel ortamın gereklerinden ve ihtiyaçlardan kaynaklanan kültürel eğilimlerdir. Burada listelenen durumları onlarla karşılaştırmayınız. Mesela Çin’li kadınlar göğsü kılsız veya az kıllı erkekleri tercih ediyorlarmış. Yine ortalama veya küçük kalçalı erkekler tercih sebebiymiş. Oysa örneği bazı Afrika kabilelerinde erkek evlenme çağına gelene kadar aşırı kilo alamazsa, göbek ve kalçası kocamanlaşmazsa kızlar onları beğenmez. Yine Eskimolarda yağlı beden kaslı bedene göre daha fazla tercih sebebidir. Çünkü soğuk ortamlarda vücudun enerji stokunu yağ oluşturur. Orta Asya kültüründe uzun boylu tercih edilmez. Çünkü göç dönemlerinde ve at kullanımında o kadar etkin olamazlar. Yine sık savaş eden topluluklarda çok kısa veya çok uzun boylu erkek tercih edilmez. Aksi halde savaştan geri dönme ihtimali azalır.

Siz yorum yapmadan önce hatırlatayım. Burada zihinsel değil evrimsel ve içgüdüsel tercihten bahsediyoruz. Ayrıca elimizde verilerin olduğu, bizim de dahil olduğumuz Batı toplumundan.

Kabul ediyorum! Elbette güncel hayatta içgüdülerin etkisi olsa da zihinsel ve duygusal yan daha ağır basıyor. Örneğin. Georgetown Connection isimli çöpçatan firmasının patronu bu konuda şu yorumu yapmış.

“Kadınlar gerçek anlamda erkeklerin başvuru formlarının tamamını okuyorlar, erkekler ise sadece kadınların resmine bakıyor.”

Çünkü bugün kabul edilen bir gerçek; kadının neslini sürdürmek için fiziksel açıdan ORTALAMA bir erkeği tercih ediyor olmasıdır. Genetik kalitenin ve neslin sürdürülmesinin tek yolu budur.

Bir sonraki blog erkek içgüdüsüne göre kadın seksapelitesi hakkında…

Kaynaklar:

Dixson, B. J., Dixson, A. F., Li, B., & Anderson, M. J. (2007). Studies of human physique and sexual attractiveness: Sexual preferences of men and women in China. American Journal of Human Biology19(1), 88-95.

Gangestad, S. W., & Scheyd, G. J. (2005). The evolution of human physical attractiveness. Annu. Rev. Anthropol.34, 523-548.

Sell, A., Hone, L. S., & Pound, N. (2012). The importance of physical strength to human males. Human Nature, 23(1), 30-44.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1247
Kayıt tarihi
: 10.12.13
 
 

İstanbul Tıp Fakültesinden 1982 yılında mezun oldum. Ayrıca Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü m..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster