Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ocak '13

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
5567
 

Çekik gözlü olmak

Çekik gözlü olmak
 

Çekik gözlü bir bebek


Japonya, Kore, Türkmenistan, Bulgaristan ve türevi ülkelere gıcık kapma sebebimdir, benim çekik gözlerim...

İstisnasız her kimle karşılaşsam soruyor bana, nerelisin diye. Annem Bingöl, babam Çorum'lu, bense İstanbul doğumluyum diye cevap veriyorum. Ama bu yetmiyor hiç bir zaman. Böyle tatmin olunmuyor kesinlikle ve devamı geliyor:' Annenin annesi nereli diyorlar, ya babanın babası?'

Yahu bin kere sordum soruşturdum, bütün aile büyüklerini tek tek. Babamın babası, dedeleri falan hep Çorum'lu. Anneminse hep Bingöl. Yok işte öyle başka yerden gelme durumu. Ama insanları ikna edemiyorsun. Gözlerim çekik diye, illa ırkımda değişik başka bir soy olacak. Türk'üm işte ben, daha nasıl anlatabilirim bunu?

Bu gözler yüzünden özellikle çocuklukta neler çektiğimi bir ben bilirim. İlkokuldan ortaokul sonlarına kadar erkek çocuklarının beni her gördüklerinde 'Çiiiin, Japooon' diye bağırıp kovalamalarını, bir keresinde son anda gelen öğretmen beni kurtarmasaydı topluca beni okul duvarından az kalsın aşağı atmalarını, 18 yaşına kadar bu yüzden erkeklerden ölesiye korkmayı hep bu gözlere borçluyum.

Büyüyünce de bitmedi tabi bu. Laleli ve Beyazıt taraflarında tek başına yürüyememek mi dersiniz, beni görünce İngilizce konuşmaya başlamalar mı? Hepsini yaşadım vallahi. Bir de 'ne diyorsunuz, anlamıyorum' deyince de, 'aaa, Türkçe konuşabiliyorsunuz' şeklinde bir cevaba maruz kalmak var ya, paha biçilemez.

En kötüsü de, öz be öz türk olduğum halde, beni tanımayan, ilk defa gören insanlar tarafından yabancı sanılmak. Kendi ülkemde, başka bir ülkeden gelmişim gibi davranılması.

Geçenlerde İstanbul Arkeoloji Müzeleri'ni geziyordum. Bizim okul yarım saat etrafa bakmış ve sonrasında, amaan en nihayeti her yer taş diyerek çıkıp gitmişler. Bense eski eserlere ve tarihe olan tutkum yüzünden, öğlenin 11'nden akşamın 4'üne kadar saatlerce oraları yurt edinmişim. 

E tabi böyle olunca, güvenliğin biri başıma musallat oldu. Nerelisinle başlayan soru yağmuru tam bir saat sürdü. Anlatamadım, bir türlü inanmıyor adam. Türmenistanlı yaptı, çıktı beni.  

Bu bir saatlik sohbet süsü verilmiş sorgulamada, bende bir gerçeği farkettim yalnız. Soyumun köklerini buldum!

Biz türkler olarak Orta Asya'dan gelmedik mi sonuçta? Ama Osmanlı İmparatorluğu'na dahil olduktan sonra, fethedilen yeni topraklar ve evlenilerek oluşturulan yeni soy bağları, soylarda hafiften bir karışma yarattı doğal olarak. Ama bazılarımız bu şekilde karışmamışız demek ki. Şu halde demek ki biz taa Orta Asya'dan karışmamış olarak gelen tek Türk boyundanız!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Olay bu Nilüfer! Var ol. Çarpımlar için bulmuş olduğun çözüm yolu için de kutlarım seni. Her şey gönlünce olsun. Derslerinde üstün başarılar diliyorum...

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ 
 17.02.2013 11:10
Cevap :
Çok teşekkür ederim Ömer Bey:)  17.02.2013 14:20
 

Sayın Akpınar en az üç bin yıl önce başlamış olan bir kaynaşma yaşanıyor bu topraklarda.Bütün Asya,Ortadoğu ve Avrupa için de geçerli.Sümer,Hitit,Hatti,Med,Asur,Babil,Fenike,Milet,Got,Kelt,Cermen,İskit,Urartu,Frig,Trak,Galat,Grek,Makedon,Pers,Hun,Peçenek,Avar,Hazar,Macar,Arap ve Rus gibi uluslar da bu kaynaşmadan paylarını almışlar!Küçük Asya'da var olan ulusların üstüne çağın bir gereği olarak fetihler yolu ile gelen değişik Türk boylarının yoğunluğu her kesime damgasını vurur.O süreçte az da olsa eski uluslar ile kaynaşmayanlar gibi onlarla kaynaşmayan Bayındır,Çepni,Salur,Basmil,Beydili,Beyazıt,Kınık,Karkın gibi Oğuz boyları da var olabilir.Bütün akrabalık ilişkilerine rağmen her bir oymak,boy yada aşiretin insan tipi sık sık yeniden aramıza katılır.Çekik gözlü oluşumuz bunlardan yalnızca biri.Kan batmaz,denilen durum bu.Bu kültürleşme içerisinde göz rengi,kan grubu,kişilikler,sanatlar,gelenekler yanında Türkçe de İslam da yaygınlaşarak kendisine yer açar.Paylaşım için teşekkürler.

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ 
 16.02.2013 20:56
Cevap :
Ben teşekkür ederim Ömer Bey, karışmış ya da karışmamışız yine de çekik gözlerimi çok seviyorum ben:)  17.02.2013 0:27
 

"Orta Asya'dan karışmamış olarak gelen Türk boyundanız" bilgisini yeni keşfetmiş gibi bir hisle yazmışsınız gibi geldi bana. Çok fazla köklere bakmam,insanların etnik kökeniyle ilgilenmem. Ancak, Orta Asya'dan gelen Oğuzların Kınık Boyundan olduğumuzuda biliyorum."Aile olarak). Bu yazınıza fotoğrafınızdan ulaştım. Niye derseniz? Kızkardeşimin kızına benzettim sizi. "Çemberimde Gül Oya" başlıklı yazımdaki kıza. Yazının anlatımını ve akışını beğendim. Selamlar.

Ş ODABAŞI 
 14.02.2013 20:47
Cevap :
Sayın Odabaşı, bu bilgiye yeni ulaşmadım tabii ki. Tarihle uğraşan herkes, en başta da ben, tabii ki köklerimizi biliyorum. Ben onu espri mahiyetinde söylemiştim. Çünkü böyle tarz soruları o kadar çok duydum ki, artık sıkıldım ve ben de cevap olarak böyle demeye başladım:) Yazımı beğendiğiniz için ayrıca teşekkür ederim. Sevgiler...  15.02.2013 20:15
 

Sayın Akpınar öncelikle görüşlerinizi paylaşmak için Milliyet Blog topluluğuna hoşgelmişsiniz.Kendinizi tanıtırken 'araştırma yapmak,tarihi eserler,kültürel geziler tutkularım' arasındadır diyorsunuz.Bu bağlamda yazdığımız ve yazacağınız denemeleriniz ve yorumlarınızı sık sık okuyacağız.İst.Ark.Müz'den başka diğer müzelerde de bu topraklara kimler gelip gitmiş anlıyoruz.Belgeselci bir toplumbilimci olduğum için 'çekik gözlülük' içerikli bu yazınız ilgimi çekti.Fotoğrafınızda da görüldüğü gibi İç Asya toplumlarının o bildik özelliklerini taşıdığınızı herkes söyler, sizi ilk görüşte.İki kız yeğenim de tıpkı bir Çinli ya da Japon!İrsiyet bu işte!Çünkü kan batmaz!Özellikle ülkemiz en az beş bin yıldan bu yana yoğun bir göç yaşamıştır.Hitit,Amazon,Makedon,Grek,Pers,Hazar,Arap,Oğuz ve Moğol Orduları burada hiç mi iz bırakmadılar?Toplumların beş parmağı,Türklük Kürtlük,Demokrasi sorunumuz içindeki açılım sarmalı,başlıklı yazılarımda olduğu gibi bazılarında da bu konular var.Esen kalınız.

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ 
 14.02.2013 17:20
Cevap :
Sayın Faruk Bey, öncelikle hoşbuldum:) Tarih konularına çok meraklıyım ve kültür ve diğer konularda bildiklerimi sizlerle paylaşacak olmak benim için bir mutluluktur. Ancak bu makalemi mizah konusunda yazdım ve son paragraftaki yazdıklarım bir espri mahiyetinde olsa da, içinde gerçekleri de barındırıyor diye düşünüyorum. Çünkü gerçekten Osmanlı İmparatorluğu sadece öz Türklerden oluşmuş bir topluluk değildir. Çok fazla milletle karışmışız bugünlere gelene değin. Ama şu da bir gerçektir ki, ilk türklerin gözleri de çekiktir. Gerçekten o zamandan bu yana karışmamış olarak gelen türk boyları da olmuş olabilir. Yine de bu benim düşüncem tabii ki. Sevgiler...  16.02.2013 13:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 28
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 11335
Kayıt tarihi
: 30.01.13
 
 

İstanbul Üniversitesi İktisat 4. sınıf öğrencisiyim. Amatör tiyatrocuyum. Kitaplar, müzik ve tari..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster