Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Kasım '09

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
19476
 

Çekilin Aradan Sınıf Anneleri!

Çekilin Aradan Sınıf Anneleri!
 

objektifimden... Bahar yeşili Gökçe'miz artık bu fotoğraftan iki yaş daha büyük...


Hep merak etmişimdir: ne iş görür, ne işe yarar bu sınıf anneleri?Yer yer aklıma düşmüştür, neden sınıf babaları yok diye? Hatta sınıf dedesi, ninesi… Mesela sınıfın bir dayısının da olması ne hoş olurdu değil mi? Biz, bizden öncekiler ve bizim yavrularımız hep aynı şiirle büyümedik mi?

Öğretmenim canım benim, Seni ben pek çok severim, Sen bir ana, sen bir baba, Her şey oldun artık bana!

Yoksa sınıf öğretmenleri artık “can, ana, baba ve her şey” olmaktan çok mu uzaklar? Değillerse nedir bu sınıf annesi?

Bir veli olarak söyleyeyim: SINIF ANNESİ, ÖĞRENCİLER VE VELİLERLE ÖĞRETMEN ARASINA, MAALESEF ÖĞRETMENİN ÖRDÜĞÜ BERLİN DUVARIDIR!

Yönetmelikte olmayan bu “sınıf annesi” daha çok miskin öğretmenlerin angarya olarak gördüğü birçok işi havale ettiği, zamanla “kraldan çok kralcı” kesilen, kendini yer yer öğretmenden üstün gören lüzumsuz bir şeydir.

Sınıfta benim çocuğumun karşısına sık sık “sınıf annesi” diye, eğitimle ilgisi olmayan birinin çıkmasını kabullenemem. Bu durum, eğitim adına bir cinayettir. Benim çocuğumun; konuşmasını, davranışlarını örnek alabileceği, sevgisini yudum yudum içeceği bir annesi olduğu gibi, eğitimini alması için teslim etmekte özen gösterdiğim bir de öğretmeni var. Öğretmen de kendi işine özen göstermeli, öğrencilerinin tümüne eşit yaklaşımda bulunmalı ve az sayıdaki her velisiyle sağlıklı iletişim kurabilmelidir.

Sınıf annesi kim oluyor?

O gitsin, kendi çocuğuna annelik yapsın da öğretmenimizle baş başa kalalım! Çekilsin aradan!

ANNE OLAN HER VELİ, SINIF ANNESİDİR.

İyi bir öğretmen bunu böyle kabul etmek durumundadır. Bir sınıf öğretmeni yaklaşık 30 öğrenciyle beş yıl beraber oluyorsa, her öğrencinin velisiyle iletişim kurabilecek yeterli zamanı var demektir. Sınıftaki her öğrenci, öğretmeni tarafından fark edilmek ister. Öğrenci ister ki, öğretmeni onun da annesine değer versin, sınıfla ilgili özel durumları onun velisiyle de paylaşsın.

Öğretmen, sınıfının donanım ve diğer ihtiyaçlarında farklı meslek ve kabiliyete sahip farklı velilerden yardım talep edebilmelidir.

Her öğrenci, öğretmenin sınıf annesinin çocuğuyla daha çok ilgilendiğini bilir, sınıf annesinin çocuğunu ve öğretmenini kıskanır, içten içe hüzünlenir.

Sınıf anneliğinin, diğer velilere ve öğrencilere yaşattığı, hissettirdiği diğer bir sıkıntı da sınıf annesinin kendisini diğer velilerden üstün ve ayrıcalıklı görmesidir. Genellikle sınıfın en çalışkan öğrencisinin velisi veya veliler içerisinde en iyi sosyal statüye sahip olanı, en paralı olanı, kendini beğenmişin biri sınıf annesi olur. Ve öğretmen, velinin statüsünden yararlanmak için sınıf annesi olan seçkin(!) velinin çocuğuyla daha çok ilgilenir.

Sınıf annelerinin çoğu öğretmenle sıkı fıkı olurlar, birbirlerine gidip gelmeye başlarlar.Öyle ki, öğretmenler gününde, yılbaşında, anneler gününde öğretmene altın bilezik veya saat almak için sınıftan para toplama işini üstlenir. Öğretmen tüm enerjisini, alınan pahalı hediyeye öncülük eden sınıf annesinin ve diğer birkaç velinin çocuklarına harcar. Onların çocukları bir yana sınıftaki diğer çocuklar bir yanadır.

Her çocuğun, özel bir günde öğretmenine hediye edeceği çok özel duygularını satın alandır sınıf anneleri.

Sınıftaki çocukların eline tutuşturduğu bir kâğıt parçasıyla (adeta emr-i vakiyle) diğer velilerden para isteyen sınıf annesi; kendisiyle istişare edilmediği için duruma muhalif olan velilerin ve hediye için para vermeyen/veremeyen velilerin çocuklarının, öğretmenin gözünden düşmesine neden olur.

Öğretmenin gözünden düşen öğrenci, diğer öğrencilerin de gözünden düşer, yalnızlaşır.

Öğrenci küçücük ve masum kalbinde büyük eziklik hisseder, yıkılır. Sınıftaki ayrım ilköğretim hayatı boyunca devam eder. Ve kalbindeki eziklik hayatı boyunca…

İşte bu yıkımları küçük dünyalara yaşatmamak, her veliyi bilinçlendirmek, her öğrenciyi onore etmek için öğretmenler, sınıf annesi seçme işine ve veli ayrıcalığına son vermelidirler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

köşe bucak kaçtığım görevlerden biriydi, sınıf anneliği. Sizn de yazdığınız gibi kraldan da kralcı kesilen, hatta yağcılıkta sınır tanımayan bu "angarya" kişilerden hem sinir oldum, hem bu iş teklif edildiğinde ret ettim. Çok kere bu "sınıf anneleriyle" münakaşa etmişliğim vardır, yazmadan geçemeyeceğim her ne hikmetse bu kişiler öğretmenler tarafından pohpohlanırlar da. yazınız çok hoşuma gitti. Elinize aklınıza sağlık.

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 05.05.2010 15:28
Cevap :
değerlendirmeniz için teşekkür ederim arkadaşım.  30.05.2010 19:50
 

Ben ilk veli toplantısında bir sınıf temsilcisi seçtiririm. Bu kişi sınıf adına okul aile birliği toplantılarına katılır, sınıfın ihtiyaçları için toplu alınan karar uyarınca gerekli olan parayı velilerden toplar. Ben öğretmen olarak para işine karışmam, kendileri ne kadar toplayacaklarına karar verirler, seçtikleri kişiye de parayı verirler. Bunun dışında sınıf annemiz yok. Sınıfa girip çıkan, diğer öğrencilerle muhattap olan velimiz de yok. Sınıf annesine yüklenmeden önce öğretmeninizi uyarmalısınız. Bu sistemi başlatan öğretmendir. İstemezse sınıf annesi de olmaz. Ben hediye de kabul etmediğim için öyle lüzumsuz para toplamalar da olmuyor. Yani iş öğretmen de biter Murat Bey. Selamlar, sevgiler...

moonlight1 
 23.11.2009 12:27
Cevap :
Sevgili öğretmenim, elbette iş sınıf öğretmeninde biter. Okul aile birliği toplantılarında temsil etmek için sınıf temsilcisinin olduğunu biliyorum.Belirttiğiniz üzere öğretmen sınıf temsilciliğini istediği şekle sokar: İster ayrıcalıklı veli, ister sınıf annesi, ister yardımcı öğretmen haline sokar. Öğretmenler gününüz kutlu olsun. Selam ve saygılarımla  24.11.2009 6:53
 

Sizin yazınıza maalesef katılmıyorum. 5 sene sınıf analığı yaptım ve hiçbir zaman çocukla öğretmen arasında duvar oluşturmadım hatta olan duvarları yıktım. Bana çocuklar cici anne diyorlardı. Bir kaç kendini bilmez sınıf anaları ayrıcalıklı hissediyor olabilir. Bu tür insanlar sınıfta vasfı olmasa da öyle davranıyor. Ama siz bunu genelleyemezsiniz ve sınıf anaları gerçekten özveri ile çalışrlarsa sınıftak bir çok sorunu çözebiliyorlar.

SELVİ 
 19.11.2009 15:11
Cevap :
sizi tebrik ederim. Emin olun istisnasınız, umarım her sınıf annesi sizin gibi özverilidir.  19.11.2009 16:40
 

2 yıl önce vardı bir sınıf annem:) Keşke müdürler daha becerikli olsa da öğretmenlerle veliyi para konusunda karşı karşıya getirmese. Lakin müdür boş bir sınıfı öğretmene verip kenara çekiliyor. Perde, televizyon, bilgisayar, klima alınması gerekiyor. Neden? Diğer sınıflarda var da ondan. Sanki sınıfa bilgisayar alınınca çağdaş eğitim veriliyor. Önemli olan bu aletleri sınıfa almak değil kullanacak öğretmenin o yetenekte olmasıdır. Son aşamada sınıf annesi para toplamaya başlıyor velilerden. Bu parayı öğretmen mi toplasın öğrencilerden veya velilerden yoksa bir öğrenci annesi mi toplasın? Bu sistemde maalesef öğrencilerden üst baskısıyla çok para topladım ve her seferinde utandım. Sadece 2 yıl önce sınıf annesi varken asli görevimi, öğretmenlik görevimi yaptım öğrencilerle para alışverişim olmadı. Tabi size hak veriyorum. Saygılar.

Eşit Ağırlık 
 19.11.2009 10:33
Cevap :
sevgili öğretmenim, her şey öğretmenin elinde. Öğretmenin müsaade ettiği kadar öne çıkabilir sınıf anneleri... Katkınız için teşekkür ederim. Öğretmenler gününüz kutlu olsun. Selam ve saygılar  24.11.2009 6:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 143
Toplam yorum
: 2363
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2312
Kayıt tarihi
: 22.08.07
 
 

Bu âlem içinde aileme zaman ayırmak, gezmek, okumak, fotoğraf çekmek, resim çizmek ve iş hayatı h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster