Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Eylül '06

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
8728
 

Çekingen kişilik bozukluğu- test 8

Çekingen kişilik bozukluğu- test 8
 

Belirtiler :

1. Beğenilmeme, tenkide uğrama, dışlanacak olma, aşağılanma gibi endişeler nedeni ile insanlarla ilişki kurulması gereken her türlü etkinlikten kaçma alışkanlığı.

2. Kendi dünyasında yaşamayı tercih etme, koşulsuz kabul edileceği ve göreceği sevgiyi garantilemeden insanlarla ilişkiye girmeme durumu.

3. Sık sık toplumsal ilişkilerinde tenkit edileceğine, dışlanacağına, aşağılanacağına dair düşüncelere kapılma.

4. Yeni tanıdığı insanlarla bir arada olduğu durumlarda kendisine duyduğu güvensizlik yüzünden kilitlenip kalma.

5. Utanacağı, alaya maruz kalacağı yolundaki kaygıları sebebi ile yakın ilişkilerinde tutuk bir tavır içerisinde olma, kolay incinebilir bir ruh yapısı taşıma.

6. Kendisini yetersiz, silik, beceriksiz, çekiciliği olmayan birisi olarak görme.

7. Genellikle toplumsal olarak katılım gösterme isteği taşımasına rağmen beceremeyeceği ve küçük düşeceği kaygısı sebebi ile inisiyatif almak, katılmaktan kaçınma.

8. Kendisini hep geri çekme, arka planda yer almayı tercih etme, göze batmama, sıradan yorumlara bile aşağılandığı anlamını verme eğilimi.

Değerlendirme :

Bu bölümde sayılan kriterlerden dört ve daha fazlasının varlığı ile Çekingen Kişilik Bozukluğundan söz edilebilir.

Bu kişilerdeki yetersizlik duygusu ve negatif olarak değerlendirilmeye karşı aşırı duyarlılık belirgin olarak hissedilir. Tanıyanlarca ürkek, ezik, çekingen, utangaç olarak tanınır ve tanımlanırlar.

Toplumda yüzde 1 oranında rastlanırlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kisilik bozuklugu" ile ilgili seri yazilariniz kendi özünü tanimak ya da mukayese etmek isteyenlere, bir "ekzersiz" önerisi icerebilir. Her yazinizda yeni bir kisilik bozuklugu tanimi ortaya cikariyor ve cözümleri birlike sunmuyorsunuz. Sabrim tastigi icin düsüncemi paylasmak istedim. Siraladiginiz eksiler dolayli suggestion/telkin iceriyor. Insanlari kendilerinden kuskulandirabilir. "Benim kisilik degerlerim" hangileri imis basligi altinda "olumlu kisilik özellikleri" nden derlenen bir seri yazi; insanlarin kendine olan güvenlerini artiracagi icin, eksileri bilincaltina islemeden, saglikli kisilik unsurlari artis gösterectir. (Bir insana 40 gün deli derseniz, deli olmasada deli olacagina inanacaktir.) Saygilar, selamlar

mine objektif 
 18.09.2006 14:21
Cevap :
Günlük olarak yayınlanan yazılar "Kişilik Bozuklukları" adlı ve 10/09/2006 tarihinde yayınlanan yazının devamı niteliğinde olup o yazı ile birlikte ele alınmalıdır. Çözüm konusuna o yazıda değinmiştim. Bu hususta uyarınız için teşekkür eder, kalan 3 adet yazı için bu uyarıyı ekleyeceğimi bildiririm. Yazılar birlikte değerlendirildiğinde telkine ilişkin eleştirinizi bir daha gözden geçirmek gerekir. Olumlu özelliklerin yer aldığı yazılar yazmak elbette benim de tercihimdir. Ancak burada yer alan konular da hayatın bir gerçeğidir ve gerçekleri görmemeye çalışmanın bir faydası bulunmamaktadır. Bu çalışmada DSM-IV Mental Bozukluklar Teşhis Kriterleri'nden yararlandım. DSM IV Amerikan Psikiyatri Birliği (APA) tarafından geliştirilmiştir. Uygulamada karşılaşılan sorunlar ve yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bilgi birikimi çerçevesinde bozuklukları en doğru biçimde tanımlayan kriterler belirlenmiş ve güncelleştirilmiştir. Yorumunuz için bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.  18.09.2006 15:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 35
Toplam yorum
: 79
Toplam mesaj
: 32
Ort. okunma sayısı
: 4379
Kayıt tarihi
: 07.09.06
 
 

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra İstanbul'da 21 yıldır serbest avukat olar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster