Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Haziran '11

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
19345
 

Çekirdek İnanç Nedir ?

Çekirdek İnanç Nedir ?
 

Çekirdek inançlar, çocukluk döneminde (0-6 yaş) bizi en çok etkileyen olayların ardından çıkardığımız “bireysel” sonuçlardır.

Masum görünen bu sonuçlar önce duygu yoğunluğunun eşlik ettiği bir düşünce olarak ortaya çıkar.

Biz farkında olmadan bilinçaltımıza inanç olarak yerleşir ve davranışlarımıza yön vermeye başlar.

Artık bizi yönetecek kadar güçlenen bu olumsuz inançlara çekirdek inanç deriz.

Çekirdek inançlar bir bilgisayarın yazılım programına benzetilebilir. Bir programı değiştirmediğiniz sürece, nasıl kodlanmışsa o şekilde çalışacağı ne kadar kesinse, çekirdek inançların da davranışlarımızı belirleyeceği o kadar kesindir.

Şimdi gelin bazı örneklerle bilinçaltının insanları hayatları boyunca nasıl etkilediğini görelim.

Örneğin;

1. Küçükken babası alkolik veya kumarbaz olan bir kız çocuğu, büyüdüğü zaman büyük bir olasılıkla hayatına alkolikleri veya kumarbazları çekecektir.

2. Küçükken annesinden sevgi ve ilgi görmeyen ve annesi tarafından horlanan bir erkek çocuğu, büyüdüğü zaman büyük bir olasılıkla hayatına onu horlayan, sevmeyen ve ilgi göstermeyen kadınları çekecektir.

3. Küçükken, babası tarafından terk edilen bir kız çocuğu, büyüdüğü zaman muhtemelen onu sürekli terk edecek erkekleri hayatına çekecektir. Keza annesi tarafından terk edilen bir erkek çocuğu da, kendisini terk edecek potansiyel kadınları hayatına çekecektir.

Örneklerde insanların henüz küçük bir çocukken, yaşadıkları korkuların tüm hayatlarını nasıl etkilediğini gördük.

Eminim sizlerde kendi hayatlarınızı düşündüğünüzde, hep aynı kısır döngüler içinde olduğunuzu ve aynı olayları yaşayıp durduğunuzu fark ettiniz.

Tek suçlu bilinçaltımız!

Bu yüzden bilinçaltımızdaki negatif inanç kalıplarını bulmak ve bu direnci kırmak, daha sağlıklı, mutlu, başarılı ve güçlü bir şekilde hayata devam etmek için son derece önemli.

Aksi takdirde ilişkilerimizde ve sağlığımızda (ruhsal, bedensel, zihinsel, duygusal) anlam veremediğiniz sıkıntılar yaşamamız kaçınılmaz olacaktır.

Bazen bir tek direncin kırılması bile, hayatımızın birden fazla alanında kendini hissettirebilir.

Peki, nasıl buluruz bu olumsuz inanç kalıplarımızı.

Bilinçli zihnimizle buna cevap vermek ne yazık ki çok zor. Zira kayıtların hepsi bilinçaltı zihnimizde, epey derinlerde.

Bu olumsuz kayıtları bulmak ve yüzeye çıkartmak öncelikle bir farkındalık gerektirir. Ama tek başına farkındalıkta yetmez. Bunu cesaret, azim ve disiplinle destelemek gerekir. Farkındalık bu yolculuğun ilk basamağıdır.

Çekirdek İnanç Temizliği

Afirmasyon, hipnoz, telkin, EFT, Sedona Yöntemi, ihtiyaca göre hazırlanan subliminal cd.ler, gibi bir çok yöntemin dışında Time Line denilen, Zaman Çizgisi Terapisi yöntemi, çekirdek inancın değiştirilmesinde en etkin olan yöntemlerden.

Time-Line (Zaman Çizgisi Terapisi) adı verilen teknik, geçmiş bir anıyla, gelecek hayali arasındaki farkı bilmemizi sağlar.

Bu terapi, bir özne grubunun etrafında hatıralarımızı nasıl depoladığımızı, hedef belirlemede ve zaman yönetiminde zamanı nasıl algıladığımızı, zamanın neden bazılarının lehine ve bazılarının aleyhine işlediğini ortaya koyar ve bir zaman çizgimiz olduğu keşfini yapmamızı sağlar.

Zaman Çizgisi Teknikleri’ni kullanılarak kişi artık, olumsuz duygulardan ve sınırlayıcı negatif kararlardan hızla kurtulabilir. Ve kişinin geçmişindeki belirgin problemleri çözüme kavuşturarak hızlı ve kalıcı sonuçlar almamızı sağlar.

Çapa denilen hatırlatıcı alıştırmalarla ilerleyen günlerde bu inancın canlı kalması sağlanır. Bu yeni inanç kişiye yeni bir program yazılımı gibi hizmet etmeye başlar.

Sanki virüs bulaşmış bir bilgisayara antivirüs programı uygulanmış gibi olur. Böylece kişinin daha sağlıklı, mutlu, başarılı ve güçlü bir şekilde hayata devam etmesi mümkün olur.

Bu dönüştürme çalışmasıyla birlikte kişi, bir yandan da bilinçaltı mekanizmanın nasıl çalıştığını, neyi, nasıl kodladığını kavrar. Bu kavrayış onun düşünce kalitesini, dolayısıyla yaşam kalitesini kendiliğinden yükseltir.

Zihnimiz doğası gereği, aynı anda hem olumlu hem de olumsuz düşünceye odaklanamaz. Onu hangi tür düşünceyle doldurursak ona uygun bir enerjiyle çalışır.

Dolayısıyla bizi ilgilendiren konu, olumlu düşünce ve inançları korumak, olumsuz olanların yerine olumlularını yüklemektir veya bazen sadece dengelemektir.

Yani aşırıya kaçtığımız davranış kalıplarını bulup törpülemek, orta yolu bulmak yine yaşam kalitemizi yükseltecektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kendimiz için birşey yapmadan, çevresel şartları değiştirmek için bir adım atmadan yaşamımızı yoluna sokma çabamız kuşkusuz boşunadır. Belki de bebekliğimizden bu yana etkilendiğimiz şeylerin çokluğu yaşamımızı da olumlu ya da olumsuz bir yola sokmaktadır. Yine ilginç bir konuya gündeme getirmişsiniz. Pozitif bilime alternatif yaklaşımlar da gözardı edilmemeli. Selam ve saygıyla.

Güz Özlemi 
 04.07.2011 10:44
Cevap :
Bilinçaltı henüz küçük bir çocukken aldığı kararlar neticesinde tüm hayatımızı şekillendiriyor ve kontrol ediyor ! Hayatımızda süregelen kısır döngülere dikkat edip, bunun farkına varıp, küçüklükten kaydedilen bu korkularımızı ve endişelerimizi bilinçli bir şekilde yok etmeye çaba harcarsak, ileriki yaşamımızda o kadar mutlu ve sorunsuz bir hayat süreceğiz. İlginiz için çok teşekkür eder, saygı, sevgi ve selamlarımı sunarım.  04.07.2011 11:24
 

Hayata her dem olumlu fikir ve inançla bak, bilinç altını boşalt, hayal et ve hayallerine sahip çık hatta hayallerini bir kağıda yazıp sık sık oku. İyi düşün doğru kararlar ver. Yaşamdan mutlu olmayı ve zevk almayı öğren.Tek ve özel olduğunu asla aklından çıkarma, kendi değerini bil ve ona göre davran. Davran ki karşındakilerde senin değerini bilsin. İşte nilgüncüğüm benim anladıklarım ve uyguladıklarım bunlar. seni seviyor ve sevgimi önce sana sonra evrene gönderiyorum ki bana sevgi olarak çoğalarak geri dönsün. Bugün 1 Temmuz da 11.55 de güneş tutulması var. Hayatımızda hep güzel ve olumlu olaylara sebep olmasını diliyorum. Canım benim öptüm.

Ay Şen 
 01.07.2011 3:43
Cevap :
Ayşen'ciğim, hepsine sonuna kadar evet. Ancak çekirdek inanç çocukluk döneminde (0-6 yaş) arası bizim istemimiz dışında oluşuyor ve sonrasında ne kadar olumlu düşünürsek düşünelim, ne yaparsak yapalım bu inancımızı olumluya çeviremiyoruz. (Bilinçaltında olduğu için) Dolayısı ile bir uzman yardımı şart oluyor canım.... Güneş tutulması yeni başlangıçlar ve güzellikler getirir inşallah hayatımıza. Öpüyorum canım arkadaşım, kendine iyi bak. Teşekkür ederim yorumun için.  01.07.2011 16:56
 

Tüm kötü tohum görevi yapan çekirdeklerin yeşermeden yok olması, edilmesi dileğimle, teşekkürle bu farklı bağlam için Nilgün Hanım. Sevgiyle, saygıyla... MS

Mehmet Sağlam 
 30.06.2011 22:14
Cevap :
Sağolun varolun Mehmet Bey... Amin inşallah tüm olumsuz kalıplar temizlenir bilinçaltımızdan. Çekirdek inancımdan çok çektim, hala da çekiyorum :) Bugünlerde bir temizliğe giriştim, umarım artık yok edeceğim. Saygılarımı sunuyor, değerli yorumunuz için teşekkür ediyorum.  01.07.2011 8:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 562
Toplam yorum
: 1939
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 8433
Kayıt tarihi
: 30.03.10
 
 

Kişisel gelişim uzmanıyım. Yaşam Koçu, İlişki Koçu, NLP Uzmanı ve Eğitmeni, Kuantum Yaşam Koç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster