Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ocak '22

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
37
 

Çekişmeli Boşanma Davası

Maalesef birçok kişi çekişme veya çekişmeli olarak adlandırılan boşanma davasına başvurmak zorunda kalıyor. Çekişme veya çekişmeli boşanma, boşanmaya karar veren iki kişinin anlaşamaması durumunda ortaya çıkan bir dava türüdür. Manevi veya maddi konularda anlaşamama olabilmektedir. Boşanma davası çekişmeye gidince maalesef çoğu davalar uzun sürebilmekte ve can sıkıcı hale gelebilmektedir.

 

 

 Çekişmeli Boşanma Davası Neden Açılır?

 

 Çekişme boşanma davası veya diğer adıyla çekişmeli boşanma, kadın ve erkek arasında, manevi veya maddi anlaşamama olduğunda gerçekleşir. Bunun için çekişme boşanma davası avukatı ile çalışılmaktadır. İki tarafında avukatı aracılık etmektedir ve avukatlar müvekkillerine karşı tarafın ne istediğini ve istemediğini iletir. Anlaşmalı boşanmanın aksine, çekişme boşanma davası kolay değildir.

 

 Çekişme Boşanma Davasının Sebepleri

 

 Bu tür boşanma davalarında, özellikle kadının erkekten istedikleri olabilir, örneğin tazminat veya nafaka ve miktar konusunda anlaşmazlık olabilmektedir. Eğer karı koca arasında çocukları varsa, kadın çocukların kendisinde kalmasını talep edebilir. Mal ve mülk için çekişmeli boşanmalar olabilir. Evi nasıl paylaşacaklarına dair çekişmeli boşanma olabilir.

 

 Çekişmeli Boşanma Davası İçin Nasıl Başvurulur?

 

 Çekişmeli olarak boşanmak isteyen kişilerin öncelikle bir avukata başvurmaları gerekir. Başvuracakları avukatın herhangi bir avukat değil, çekişme boşanma davası avukatı olmak durumundadır. Avukatınızı bulduktan sonra, durumunuzu anlatıp davaya başvurmaya başlayacaksınız. Başvurunuzu yaparken, karşı tarafa iletilmesini istediğinizi bütün bilgi ve isteklerinizi yazdırmanız gerekmektedir. Bazı davalar çekişmeli davadan anlaşmalı davaya dönebilir veya aksine anlaşmalı davadan çekişmeli davaya da dönebilmektedir.

 

 Çekişme Boşanma Davasının Sonuçlanması Ne Kadar Sürer?

 

 Bu aslında tamamen iki kişinin vereceği karara bağlıdır. Yukarıda belirtildiği üzere, bazen çekişmeli olan dava birden anlaşmalı davaya dönebiliyor veya tam tersi olabilmekte. Bu sebeple çekişme boşanma davasının ne kadar süreceği tamamen boşanmak isteyen kadın ve erkeğe bağlıdır. Bazen sadece bir kaç gün veya bir ay ya da birkaç ay, bazen ise bir sene veya daha uzun sürebilmekte. Boşanma davasının uzun sürmemesi için önemli olan erkek ve kadının anlaşmasıdır.

 

 Boşanma, evlilik kadar kolay olmayabilir. Özellikle de arada çocuk veya birden fazla çocuk varsa, bu durum boşanmayı daha da zorlaştırabilmektedir. Burada önemli olan karı kocanın anlaşması ve çocukları var ise, çocukların boşanmadan etkilenmeyecekleri şekilde davanın sonuçlanmasıdır. Boşanma davalarında bile bazen geri dönüşü olmayan yollara girilebiliyor, bu yüzden önemli olan atacağınız bütün adımlarda net karar vermektir. Çekişmeli boşanma da olsa, sonucunu düşünerek, sağlıklı karar vermeniz gerekmektedir.

Adana Boşanma Avukatı Ceren Sümer Cilli

www.cerensumer.av.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 55
Kayıt tarihi
: 10.12.20
 
 

Avukat Ceren Sümer Cilli 1989 Yılı Mersin , Tarsus doğumludur. İlk, orta ve lise eğitimini Adana'..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster