Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Aralık '08

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
684
 

Çelişkiler...

Çelişkiler...
 

Google Görseller.


Yazı, m.ö. 3500 yılında Sümerler tarafından ilk kullanılmaya başlanmıştır. Yani insanlık tarihinin 5500 yıllık bir yazı geçmişi mevcut. Peki 1 milyon yıl önce yaşamış insanların fosillerine rastgeldiğimiz bu yıllarda;1 milyon yılı düz bir çizgi gibi çekip 5500 yılı üzerine koyduğumuzda ne kadar muntazam bir fark olduğunu kestirmemiz zor olmaz.

Bilgi, yazı bulunmadan önce ebeveynlerimiz tarafından yeni nesile aktarılıyordu. Yazının bulunması ile her şeyi yeniden keşfetme gereği kalmamıştı. Bizden önce yaşayanlar bizlere gerekli bilgileri ispat ederek bırakmışlardır. Peki neden dinler yazı bulunduktan sonra ortaya çıkmıştır?Oysaki Kuran-ı Kerim de Hz.Adem ile Havva ya her şeyin öğretilerek Dünya' ya indirildikleri yazılıdır. Herşey Hz. Adem’ e öğretildiyse 1 milyon yıl boyunca yazı neden bulunamamıştır?

“Her şeyin bir yaratıcısı vardır!” Aslında bu cümle kendi kendini çürütmektedir. Herşeyin bir yaratıcısı olsaydı yaratıcınında yaratıcısı olmak zorunda idi.Bir nevi kısır döngü.

Cennet ve cehennem.Burada mutluluğun tarifinin yapılması gereklidir. Çünkü; “İnsanlar neden cennette olmak isterler?” sorusuna verilebilecek en basit cevap “mutlu olabilmek” içindir. Peki mutluluk nedir?Bence mutluluk bulunduğun noktadan arzu ettiğin noktaya ulaşırken katettiğin yoldur. Dünya’nın en zengin insanı olmak istemezdim çünkü; her şeyin istediğim anda yanıbaşımda bitivermesi beni mutlu etmeyecekti. Cenneti de insanoğlunun heri stediği şeyin hemen yanıbaşında bitivermesi şeklinde açıklayabiliriz. Mesela cennetteyim ve canım bir elma istedi. Elmayı aldım afiyetle yedim. Tadının nasıl olduğuna karar vermem lazım. Acımı? Ekşimi?Tatlımı?. Eğer hala karar verebiliyorsam düşünüyorum demektir. Eğer düşünüyorsam hala insanım demektir ve herşeyin yanıbaşımda bitivermesi beni mutlu etmeyecektir.

Çağlar öncesi yıllardan itibaren insanoğlunun metabolizmasını bozan virüsler vardır. İnsan vücudunda beslenip devamlı çoğalırlar. Dünya’yıda yaşayan bir metabolizma olarak kabul edersek, biz insanoğlununda bu canlıyı yokedecek bir virüs olma olasılığımız çok yüksektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben kimseye din tellallığı yapmakla mükellef değilim. Şuna inan buna inanma diyemem. Ama düşününce Allah'ın varlığına inanmamayı pek akıllıca bulmuyorum. dünyada herkes iyi veya herkes kötü olsaydı Allah var mı olacaktı. Allahın varlığını dünyada olan tüm canlılarda, uzayda, güneşte, denizde, dahası kendinizde bulabilirsiniz. Binbir türlü çiçek var, hangisini yaratabilir veya tasarlayabilirsiniz. Bir kelebeğin kanatlarındaki renkleri nasıl uydurabilirsiniz.. Ve dahası bunu nasıl yaşam biçimi haline getirebilirsiniz. Koku nasıl oluşuyor. Nasıl duyuyoruz. İnsan bedeni nasıl bu kadar mükemmel olabiliyor. Ya ruhumuz? Nasıl sevebiliyoruz, nasıl nefret ediyoruz. Evrendeki dengeler nasıl bu kadar mükemmel.. Nasıl doğuyoruz. Ve tüm bunların rastlantı olması mümkün değil. Bunları düşününce Yaratıcının varlığını inkar akıllıca değil. Dünyada birçok haksızlık var. Kimsenin şartları kimseye uymuyor. Ama bunda da bir neden vardır diye düşünüyorum. Ve inanın bence. İnanç ruhun gıdasıdır. Saygılar.

Günnur Kızıldoğan 
 29.12.2008 19:42
Cevap :
İnşallah birgün bende en az sizin kadar inanabilirim.Evrende milyarlarca gezegen var ve bir tanesinde böylesine kusursuz döngülerin olmasıda muhtemel...Yazıma renk kattığınız için teşekkürler.  30.12.2008 0:39
 

Merhaba. Cevabın "İnanıyorum ama.." olacağını düşünüyorum. İnanmak zorunda da değilsiniz. Fakat yanlış bir düşünceye meydan vermemek adına meraktan soruyorum.. Allaha inanıyor musunuz? (İnançsız veya ateist olmadım hiçbir zaman. Ama bir dönem ben de sorgulamıştım sonra etrafıma, dünyaya bakınca bir yaratıcının var olması gerektiğine ve var olduğuna karar vermiştim. Cennet ve Cehennemin varlığına da inandım sonra. Ve devam etti böylece.. Acaba doğru cümle "yaratılmış herşeyin yaratıcısı vardır" mı olmalıydı?)

Günnur Kızıldoğan 
 29.12.2008 10:33
Cevap :
Şunu söylemeliyim ki; ben inanmak isteyenlerdenim ama bu çelişkilerim şuan için inanmama neden oluyor.Mantığım bir şekilde kabul etmiyor.  29.12.2008 16:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 928
Kayıt tarihi
: 13.06.07
 
 

Adım Kenan.Türkiye genelinde belediyelerin e-Kent dönüşümlerini üstlenen bir yazılım firmasında ç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster