Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ocak '18

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
76
 

Cem Yılmaz Filmleri ve Komedi

Cem Yılmaz Filmleri ve Komedi
 

Ülkemizde komedi denince akla gelen ilk isim şüphesiz ki son 20 yıla damgasını vuran Cem Yılmaz'dır. Stand Up gösterileriyle haklı bir şöhrete kavuşan komedyen, aynı etkiyi filmlerinde gerçekleştiremedi. Cem Yılmaz filmlerine bir umutla gülmeye gidenler hayal kırıklığına uğruyor desek yeridir. Özellikle Hokkabaz, Pek Yakında ile Ali Baba ve 7 Cüceler filmlerine gidenlerin ''kahkaha'' beklentileri karşılanmadı. Küçük çaplı bir kızgınlığa da sebep oldu bu beklentinin karşılanmaması.

 

Gişe rakamlarına da yansıdı bu durum. Cem Yılmaz' ın en az gişe yapan filmleri oldu bu filmler. Son filmi Arif V 216 ise nispeten daha komik olduğu için gişe rakamlarında tatmin edici sayıya ulaştı. En çok gişe yapan filmleri olan GORA, AROG ve Arif V 216, seyircinin beklentisinin ne yönde olduğunu ortaya koyuyor.

 

Stand Up Sendromu

Cem Yılmaz' ın Stand Up gösterilerinin başarısı, Cem Yılmaz' ın hem şansı hem de şanssızlığı oluyor. Şansı, çünkü o gösterilerin başarısı sayesinde filmlerini izlemeye hazır bir kitle var. Filmlerin milyon üstü gişesi garanti. Bu filmler Cem Yılmaz filmi olmasalar belki de gişeleri yarıya düşecekti. Şansızlığı ise stand up gösterilerinin çok komik olması ve filmlerdeki komedi beklentisini arttırması. ''Geyiğin dibine vurduğu'' çok komik gösterilerden, mesaj kaygısı olan filmlere geçiş kolay olmuyor seyirci açısından. İşin trajikomik tarafı, Cem Yılmaz' ın Stand Up gösterilerinde dalga geçtiği ''güldürürken düşündürmek'' durumu filmlerinde yer alıyor. Mesaj kaygılı ve nostaljik filmler yapıyor Cem Yılmaz. Arif V 216 filminde, uzaydan gelen 216 karakteri bile geçmişe gidiyor. Küfür ve belden aşağı espriler de cabası. Filmi yapılması beklenen Erşan Kuneri karakterinde fazlasıyla belden aşağı espri göreceğimiz aşikar.

 

Hal böyle olunca, ''az güldürürken düşündüren'', kaliteli ve ciddi emek harcanmış filmler çıkıyor ortaya. Gülme beklentisiyle sinemaya gelen izleyiciler de homurdanarak çıkıyor filmlerden. Cem Yılmaz, filmlerinde, sahnedeki gösterilerinden farklı bir şey yapmaya çalışıyor ve böyle devam etmeye kararlı görünüyor. Cem Yılmaz sevenlerin de bu durumu kabul edip beklentisini ona göre ayarlaması gerekiyor. 

 

İbrahim ARSLAN bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Cem Yılmaz her şeyi doğru yapıyor, güzel yapıyor. Ama bu insanlar o insanlar değil. Onu tam anlayacak insanlar 10 yıl sonrakiler. Biz daha 70 ler 80 ler doksanları özlüyoruz. Çün kü o zaman mükemmelmiş. Yokluk varmış şu bu var mış ama kaliteymiş her an!!

İbrahim ARSLAN 
 24.01.2018 14:08
Cevap :
İnsan genelde geçmişin iyi yönlerini hatırlasa da kötüye doğru gittiğimiz görülüyor. Teşekkürler.  26.01.2018 10:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 165
Toplam yorum
: 30
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 199
Kayıt tarihi
: 18.08.14
 
 

Gazi Üniversitesi İşletme bölümü lisans ve Mersin Üniversitesi İşletme yüksek lisans mezunuyum. M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster