Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Eylül '13

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
37275
 

Cemevinde cenaze töreni

Cemevinde cenaze töreni
 

cemevi.gooi.nl'den...


Camilerde sayısız cenaze namaz ve törenine katıldığım halde, cemevinde ilk defa iştirak ettim.

Cenaze namazı için, bir tarafı iç avluya, diğer kapısı sokağa açılan kapalı bir mekâna geçtik. Gönüllü olduğunu sandığım, üzerinde hiçbir özel kıyafet ve işaret bulunmayan, 45-50 yaşlarındaki görevli “canlar” hitabıyla cenaze namazına davet etti.

Saf tutuldu. Görevli, bayanlara da, namaza katılabileceklerini, “ana-bacılar siz de katılabilirsiniz” diye hatırlattı. Sonra dualara başladı… Tamamen Türkçe dualar okudu. Sık sık Hz. Muhammed’in adı geçti, her seferinde “salâvat” getirdi.

Yunus Emre’nin;

“Biz dünyadan gider olduk,

Kalanlara selâm olsun”

Beytiyle başlayan şiirini okudu. Hz. Ali, Ehl-i Beyt ve 12 İmamın adlarını saydı, onlara dualar gönderildi.

Sonra, Kur’an-ı Kerim’in son sayfalarında olan, Fecr Suresinin, 27-30’uncu ayetlerini Türkçe okudu. Ayet şu: “Ey huzura kavuşmuş ruh! Sen O’ndan hoşnut. O da senden hoşnut olarak Rabbine dön. Kullarım arasına katıl ve cennetime gir.”

30 yıl kadar önce ilk defa okuduğumda bana çok ilgi çekici ve bir “müjde” gibi gelen bu Ayet’in, geçen süre zarfında, Türkçe dile getirildiğine hiç şahit olmamıştım. Cemevinde bu Ayet”'e karşılaşmak çok sevindiriciydi.

x   x   x

Görevli, merhum için 3 kere “helallik” istedi ve namaza geçildi…

Aynen camide kılındığı gibi eda edildi. Namazın sonunda “El-Fatiha” diyerek, katılımcılar içlerinden, merhumun ve ölmüşlerin ruhlarına okudu.

x   x   x

MEZARLIKTA

Merhumun bedeni, tahsis edilen kabre, daha önce gördüğüm cenazelerde olduğu gibi, aynı teknik ve usullerle; tahtalar, hasır… Vs. indirildi, yerleştirildi.

Başta cenaze yakınları, iştirak edenler küreklerle üzerine toprak atmaya başladı.

Bu arada, görevli orijinalinden Kur’an okuyordu.

Bütün cenazelerde olduğu gibi, mezarın başında erkekler vardı, kadın katılımcılar uzaktan izliyordu.

Toprağın doldurulmasıyla Kur’an okuma da sona erdi. Görevli, “Okuduğumuz Yasin-i şerif ve diğer duaları başta merhum olmak üzere, Hz. Peygambere, din önderlerine ve orada bulunanların ahrete intikal etmiş olanlarına bağışladık” diyerek yine El-Fatiha dedi. Eller açılıp dualar okundu.

Sonra, görevli, merhumun annesinin adını öğrenip, mezarın başında 3 kere anne ve kendi ismiyle hitap etti… Merasimin diğer ayrıntıları, hep daha önce gördüğüm cenazelerde olduğu gibiydi.

Sonunda, cenaze yakınları, çıkışa yakın bir yerde sıralanıp, taziyeleri kabul ettiler ve tören sona erdi.

x   x   x

Yukarıdaki törenin camide yapılan törenlerden belli başlı farkı, daha fazlaTürkçe  ağırlıklı olmasıydı...  Bu da güzel ve faydalı bişey bence!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben kendim katıldığım için biliyorum...

Kerim Korkut 
 05.03.2019 18:19
 

Kıymetli İsmail Hakkı CENGİZ: Güzel bir konu, güzel anlatımlı bir yazı.Esasa intikal eden göçenler için ayrı dualar okunmaz,katıldığınız cenaze töreninde olduğu gibi aynı dualar,aynı temenniler.Lakin yaşamda yani henüz esasa intikal etmeden önce evirirler, çevirirler.Ne yapsalar yapsınlar,aynı şekilde doğduk,ayrı gayrı olmadığı halde ileri zekalılar bizi ayrı kamplara, ayrı inançlara,ayrı kadir kıymete böldüler. Selam ve saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 24.09.2013 14:21
 

SEVGİLİ YAZARIM SAĞ OLUNUZ BİLGİLENDİM. İBADET HER YERDE MAKBULDÜR. İLLA ARAPÇA OKUNACAK DİYE BİR ŞEY YOK. SELAM VE MUTLULUK, SAĞLIK DİLEKLERİMLE. NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 23.09.2013 16:32
 

Merhaba...Prof.Dr.İzzettin Doğan,Alevliğin Orta Asya Türk geleneklerine İslam'ın monte edilmiş şekli olduğunu ileri sürerek, Aleviliği "Türk Müslümanlığı" olarak tanımlar...Bu bakımdan cenaze törenindeki durum gayet normaldir...Ve Aleviler ve Sunniler arasındaki aslında sorun yoktur. Sorun olduğunu söyleyenler, bunu sorun yapmaya çalışanlardır...Bunun en başında gelenler de Aleviliğin "ayrı bir din" olduğunu söyleyenlerdir...Eğer Alevilik ayrı bir dinse, bu dinin kutsal kitabı nedir; peygamberi kimdir? Bilen varsa, söylesin de herkes öğrensin...Sözde olan bu ayrılık, PKK sorunu bittikten sonra ortaya çıkarılacak potansiyel bir ayrılık malzemesidir...Selamlar.

cdenizkent 
 22.09.2013 18:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1413
Toplam yorum
: 4964
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1198
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Kuleli Askerî Lisesi, Kara Harp Ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster