Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Eylül '09

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
553
 

Cemil İpekçi'nin haklı magazin isyanı!

Cemil İpekçi'nin haklı magazin isyanı!
 

Haber sıkıntısı çeken medya kurumları özellikle magazin gazeteciliği adı altında tanınmış insanların özel yaşamını ihlal etmeye devam ediyorlar…

Birçok ünlü kişinin yaptığı işten ziyade, kişiliği ve yaşamı ile ilgili anıları ya da yaşayış biçimi ön plana sokulmaya çalışıyor. Kişilerin zaafları ya da toplumun genelinden farklı olan davranışları haber yaratmak için yeterli bir dayanak olarak görülüyor.

***

Bülent Ersoy, Cemil İpekçi gibi isimler medya organlarında yaptıkları işten çok yaşayış biçimleri ve geçmişleri ile sıkça sorgulanan ve haber haline getirilen ünlülerden. Bu isimlerle ilgili yapılan 10 haberden 9’u artık klişe olarak bakılan ve ezberlediğimiz cümlelerle hazırlanmış metinlerden oluşuyor.

Reklamın iyisi kötüsü olmaz diyenlere inat bu isimlerden Cemil İpekçi hakkında çıkan haberlerden rahatsızlığını kendi dilinden bizzat kaleme almış. Habertürk’ün Editoryal adlı köşesine içini döken Cemil İpekçi yaşam tarzıyla ilgili haberlerden rahatsızlık duyduğunu ve bunun toplumu ilgilendirmediğini açıkça ifade etmiş.

İşte son derece haklı Cemil İpekçi isyanından kesitler…

***

“SİZLER de ben de özelimi, tüzelimi bu kadar görmekten duymaktan sıkıldık bence, yetti gari... Hepinizin “yetti gari” dediğinizi duyuyorum sanki, yaşamımda bana öğretilen ve ailemin en fazla üzerinde durduğu olgular şeffaf olmak ve de ne kendine ne etrafına yalan söylememekti. Keşke farklı eğitselermiş! Yalanın ve sen olmayan sahte bir seni gösterebilmeyi kabullenebilmeyi öğretselerdi!

Hz. Mevlânâ‘nın “Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol” sözü çocukluğumdan beri yol göstericim oldu. Yaşam yoluna çıktığımda bundan dolayı hırpalanacağımı, insanların diğer kişileri yaralamaktan kendi yapamadıkları
yalan dolu acılarını diğerlerinden çıkarabileceğini nerden bilebilirdim ki... Hele
eline kalem alıp kâğıtların üzerine irin kusanların, yargısız infaz edenlerin, kelimelerle oynayıp karşısındakini küçültmek adına, sözde doğruları yazarcasına ahkâm keseceklerini hiç bilemezdim. Uzun zamandır birbiri ardına takılan lakaplarla ismim uzadı gitti. Muhafazakârlığın anlamını bilmeden ya da bilip kelime üzerinde oynayarak onu kullananları mı istersiniz ya da, kendi özellerini kendilerine bile itiraf etmekten korkanların başka kişilerin özel hayatlarını dışlamalarını mı istersiniz ya da yaptığım her işin anlamsız ve de gülünç bir şekilde politikayla bağdaştırılmasını mı! Beni ayakta tutan ve başımı dik tutturan sevenlerim oldu. Değişen Türkiye’nin gençlerinin o dürüstçe sözleri dinozorlardan üzülme nedenimi hafifletti ama, yetti gari!..

SİZE NE BENİM PEMBE MAYOMDAN
Zannediyorum sizce de ülkemizin bunca sorunları varken, krizler, ne benim pembe mayomdan, ne benim özel ilişkimden ne de gözümdeki sürmemden ne de kulağımdaki küpemden dolayı. Böylesi güç, üzücü ve hırpalayıcı günler geçirirken o kıymetli gazete kâğıtları ve kalemlerini ülkemizin sorunlarına çözüm için harcasalar ama nerde! Bu tiplerin yıllarca sadece akşam masalarında sohbetlerle ülke kurtardıklarını gördüm, özellerini bir yere bırakıyorum, onlar kendileriyle hesaplaşsınlar, bir söz var ya “Tencere dibin kara senin ki benden kara”, aynen öyle! Farz edin ki ben deve dikeniyim, onlar gül. Ama biliyorsunuz ne kadar güzel görünseler de onların da dikenleri var, en az benim kadar. Benim rengim baştan belli! Ya onlarınki? Aldatıcı değil mi? Rengin, kokunun ardına gizlenerek. Yaşamda yaratılan her şeye yer var, yaşam ne güllerle dolu ne dikenlerle. Birbirini ısırarak prim yapanların beslenme şekilleri bu olsa gerek, kendilerinin işe yarar olmalarını sağlıyor belki de. Ben deli dolu, çocuk, rengârenk, yaşamını ne kendinden ne dünyadan korkmadan yaşayan benim. Siz ne derseniz deyin, buyurun kâğıt elinizde, kalem elinizde rahatlatın içinizi, dökün nefretinizi. Benim rengim belli. Ya sizinki?”

***

Son derece haklı gerekçelerle kaleme alınmış bu yazıyı biraz gecikmiş bir tepki olarak görsem de kamuoyunun dikkatle satırları okuması gerektiğini düşünüyorum.

Umarım sizde hak vermişsinizdir İpekçi’ye…

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU

Abtokmakoglu@gmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 430
Toplam yorum
: 738
Toplam mesaj
: 99
Ort. okunma sayısı
: 2117
Kayıt tarihi
: 18.06.07
 
 

20 Nisan 1989'da İzmir'de doğdu. İlköğretim ve lise öğrenimini Karşıyaka'da tamamladı. 20..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster