Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ağustos '10

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
4417
 

Cemil Meriç ve mağaradakiler…

Cemil Meriç ve  mağaradakiler…
 

alıntı-düzenleme- Viraarşiv


Okudukça kitaplarını her yerde o var diye ayağa kalkmak istiyorum. Onun manevi şahsiyetine saygı duymak için geçerli bir yol olacaksa ayakta öylece ömrümü tamamlamak isterdim. 

Mağaradakiler isimli kitabını kaç kez okudum unuttum. Ama bir türlü elimden bırakmak istemiyorum. 

Bu kitap için yazılanlara bir bakalım. 

“Aslında mağaradakilerin pek azı. 'Önce kişiler, sonra mefhumlar, sonra fotoğrafların asılları'”... 

Cemil Meriç eserini şu satırlarla sunuyor okuyucusuna: 'insanlık aynı sefil putlara tapan bir şaşkınlar kafilesi. Hakikatte mağaranın içi de, dışı da bir. 150 yıldır bir gölgeler âleminde yaşıyoruz. Kitap, kendi insanından kopan aydının trajedisi. Amacı yeraltı mağarasına bir parça aydınlık getirmek...” 

Süper bir tespit. 

Gerekten “kendi insanından kopan aydının trajedisi.” Mağaradakiler. 

İnanılmaz cümlelerden biri daha.. 

Cemil Meriç üstadı okuyanlara sirayet ediyor bilgeliği. 

Cemil Meriç’in “hakikatte içi de, dışı da bir” mağarayı anlattığı kitapında amacı yeraltı mağarasına bir parça aydınlık getirmek... 

Ama içerdekiler "sen dışarda gözlerini kaybetmişsin, arkadaş. Saçmalıyorsun. Biz yerimizden çok memnunuz. Bizi dışarı çıkmaya zorlayacakların vay haline...” diyordu bir bakıma. 

'Çarpık, güdük ve yerine oturmamış düşüncemizin kurşun kalemle çizilmiş bir taslağı' mağaradakiler. 

Kitap, herkesin dediği gibi iki ana bölümden oluşuyor. 

Cemil Meriç "mağaranın dışı" olarak adlandırdığı birinci bölümünde bazı kavramları, entelektüellik ile ilgili tartışmaları ve rusya'daki entelektüel birikimi anlatıp yorumlarken ikinci bölümde Türk aydınını ele almaktadır. 

Mağaradakiler mitosunun şu son paragrafı meriç üstada ve mağaradakiler isimli kitabına ne kadar yakışıyor. “işte böyle aziz dostum. Sana anlattığım hikaye kendi halimizin tasviridir. Yer altındaki mağara: görünürler dünyası. Yücelere çıkan tutsak, idealar alemine yükselen ruh..”. 

Batı irfanını ülke ülke, devir devir keşfe çıkan bu dehayı ne kadar okusak azdır. 

insanlar kıyıcıdır, kitaplara kaçtım” diyor merhum üstad. 

Dilerim ki gençlerimiz de Cemil Meriç'in fildişi kulesine misafir olurlar, ellerinden düşürmezler eserlerini. 

Çünkü “bir balzac’ın, bir ibn haldun’un, bir makyavel’in arkasına saklanıyorum” diyen cemil meriç kendini yaşarken bize de yaşamayı öğretiyor. 

Mağaradakiler kitabının sonunda, kendi kaleminden bitireyim yazıyı: 

bir çağın vicdanı olmak isterdim, bir çağın daha doğrusu bir ülkenin, idrakimize vurulan zincirleri kırmak, yalanları yok etmek, Türk insanını Türk insanından ayıran bütün duvarları yıkmak iserdim” 

hafızasını kaybeden bu zavallı nesilleri biz mahvettik, bu cinayet hepimizin eseri, hepimizin yani aydınların” diyebilen büyük insanı okuyalım ki cinayete ortaklığımız devam etmesin. 

arkamda kilometre taşları ve yaprak yaprak dökülen rüyalar “diyen büyük insanın rüyalarından, eserlerinden istifade edelim. 

Bu rüyalardan biri mağaradakiler isimli kitabı. Çokça okumaya değer bir kitap. 

Sevgi ve saygılarımla 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İsmail Hakkı Cengiz Bey'in yazınıza yapmış olduğu yorumunu desteklemekte zorluk çekiyorum. Çok dar ve pek sınırlı...Sözcükler...Global- evrensel sözcükler...Ortaklaşa kullanılan sözcükler...Benzin, televizyon, tren, otobüs, doktor, vize, matematik, sinema, süper lise, süper benzin, bale, balerin, bluz...Daha fazla saymama gerek var mı? O halde...Onlarsız olmuyor çünkü o sözcükler evrensel olmayı başarmışlar. Şiş kebap- Döner gibi...Cemil Meriç'ten söz etmeniz şahsım adına isabetli oldu çünkü kendisi ve eserleri hakkında en ufak bir bilgim yoktu. Teşekkürler elinize sağlık. Selamlar saygılar.

Alev Meisel 
 31.08.2010 13:31
Cevap :
saygı değer alev hanım... Milliyet Bogun en harika işlevi bu olsa gerek...Çoğalıyoruz... Meriç'i okumanızı tavsiye ederim. bende olmayan bir kaç kitabını kitapçım "geldi" diye haber verince çocuklar gibi sevindim. Kesinlikle insana okuyana derinlik kazandırıyor. elbette...haklısınız... ama arkadaşımız oda ..yorumuna saygılıyım napım...))) çok teşekkür ederim güzel yorumunuz için... sevgi ve en derin saygılarımla efendimmm...  31.08.2010 16:54
 

Cemil Meriç sevgi ve saygınıza bütünüyle katılıyorum. İlk cümledeki hislerinizi de paylaşıyorum. Sormadan da edemiyorum: Cemil Meriç, Türkçe sevdalısı Cemil Meriç, "süper bir tespit" şeklindeki kullanıma nasıl bir tepki gösterirdi? Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 21.08.2010 17:10
Cevap :
Benim hatamdı ama o kadarmuhteşem cümller karşısında apışma deyin siz...))) çok teşekkür ederim ...  22.08.2010 10:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 449
Toplam yorum
: 481
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 606
Kayıt tarihi
: 24.06.08
 
 

Rizede yayınlanan ilk renkli gazete ViraHaberin kurucusuyum 5 sene baş yazarlığını yaptım. İLESAM..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster