Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ocak '16

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
721
 

Cenevre Sözleşmesi Türkiye- Rusya - PKK- PYD İlişkileri ve Rusya'nın yayılmacı politikaları

Cenevre Sözleşmesi Türkiye- Rusya - PKK- PYD İlişkileri ve Rusya'nın yayılmacı politikaları
 

Rusya Suriye'deki PKK ve PYD güçlerinin Cenevre görüşmelerine katılmasını istiyor.Türkiye ise PKK ve PYD'nin Cenevre görüşmelerine katılmalarını istemiyor.

Bu durum

A) Terör örgütlerinin uluslararası antlaşmalarda varlığının tanınması

B) Türk sınırlarında Rus birliklerinin konuşlanması- Türkiye'nin NATO üyesi ülke olmasından dolayı Rusların tehdit unsuru içermemesi...

Milletvekili Osman Baydemir meclis konuşmasında yaptığı açıklamada Mustafa Kemal Atatürk'ün tarihi sözü Yurtta ve dünyada barış ilkesini gündeme taşıyarak hem ülke içindeki barışın korunmasını hemde komşu ülkelerde cereyan etmekte olan savaş ve iç savaş olasılıklarının sona ermesi gerektiğini vurgulamıştır.

Eski MHP'li  Tuğrul Türkeş'in konuşmasında yaptığı açıklamada "senin teröristin  benim teröristim" ifadesi olamaz. Teröre karşı ortak komisyon kurulmalı ve terör örgütlerine karşı yapılan askeri, lojistik, ekonomik yapılan yardımlar meşru gösterilmemelidir" şeklinde ifade de bulunmuştur.

Rusya'nın ulusal politikalarını gerçekleştirmek için terörü bir dış politika aracı olarak kullanması PYD ve PKK'nın ekmeğine yağ süren bir hareket silsilesi olmuştur. Rusya'nın Cenevre görüşmelerine bu iki terör örgütünü aktör konumunda sokarak kendi Türkiye'nin boğazlar üzerindeki politikalarını gerçekleştirmek ve Doğu vilayetleri üzerindeki  politikalarını Türkiye aleyhine gerçekleştirmenin izlerini taşıyan unsurlardır.

Bu unsurlar ise Türk Dış Politikasının tarihi boyunca Rusya ileolan  ilişkilerinde dikkate önemle alınarak değerlendirilmeli ve yorumlanmalıdır. Rusya komünist rejimden beri sergilediği yayılmacı politikaları Federasyon döbneminde daha çok hayat bulmaya başlamış Türk- Rus ilişkilerini önemli ölçüde etkilemektedir. Türk yetkilier ise ülkenin Doğu sınırını etkileyen bu satranç oyununda gerekli hamleleri Rusya'nın  hem Türkiye'nin boğazlar üzerindeki proaktif düşünceleri hemde Doğu sınırımızdaki izlenen Rus destekli PKK- PYD yayılmacılığına karşı Türkiye gerekli önlemleri almıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 71
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 265
Kayıt tarihi
: 12.06.15
 
 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler- Müzisyen -Fotoğrafçı   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster