Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ocak '13

 
Kategori
Tiyatro
Okunma Sayısı
506
 

Cengiz Ayvazoğlu Tiyatrosu kırdı geçirdi!

Cengiz Ayvazoğlu Tiyatrosu kırdı geçirdi!
 

Beykoz Amatör Spor Kulüpleri Destekleme Derneği (BİSK) ve Anadolu Hisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği iki günlük tiyatro etkinliği izleyenleri kahkahaya boğdu!

Beykoz Amatör Spor Kulüpleri Destekleme Derneği (BİSK) ve Anadolu Hisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği iki günlük tiyatro etkinliğini izleyenler kahkahaya boğuldu! Cengiz Küçükayvaz Tiyatrosu tarafından sergilenen “ Paran mı Var Derdin Var” isimli iki perdelik tiyatro oyunu, salonda bulunan seyircilere bol kahkahalı bir gece yaşattı!

Öyle ki, usta oyuncuların bile arkadaşlarının doğaçlamalarına gülmemek için zaman zaman kendilerini zor tuttukları görüldü!

Ortaklaşa etkinlik

Tiyatro etkinliği, Asım Özdemir başkanlığındaki Beykoz Amatör Spor Kulüpleri Destekleme Derneği (BİSK) ile Mustafa Babuz başkanlığındaki Anadolu Hisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği tarafından sporcu gençler başta olmak üzere, bu gençlerin ailelerinin ve Beykozluların sanata yakınlaştırılmaları amacıyla düzenlendi.

İki gün peş peşe tiyatro ziyafeti

“Paran mı Var Derdin Var!” isimli oyun, Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi Feridun Karakaya Sahnesi’nde 29 Ocak ve 30 Ocak tarihlerinde olmak üzere iki gün peş peşe sergilendi.

Amaç, bilet satışından gelir elde etmek değildi

Beykoz Amatör Spor Kulüpleri Destekleme Derneği (BİSK) ve Anadolu Hisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği yetkilileri, Beykoz Güncel Haber’in sorusu üzerine, ağırlıklı olarak Beykozlu sporcular ve ailelerinin katılım gösterdikleri tiyatro etkinliğinde amaçlananın “ bilet satışlarından bir gelir elde etmek değil, başta sporcu gençler ve aileleri olmak üzere, Beykozlu’nun sanata yakınlaşmanın sağlanması” olduğu açıklamasında bulundular.  

İki özel röportaj…

Beykoz Güncel Haber, proje ortakları BİSK Başkanı Asım Özdemir ve Anadolu Hisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği Başkanı Mustafa Babuz ile görüşerek, kendilerinin tiyatro etkinliği ile ilgili görüş ve düşüncelerini aldı.

Asım Özdemir: Etkinliklerimiz devam edecek

BİSK Başkanı Asım Özdemir, yaptığı açıklamada, söz konusu sanatsal faaliyeti Beykoz gençleri ve tiyatroya gitme fırsatı bulmayanlar için düzenlediklerini ifade ederek, “ Biz BİSK olarak, bu tür sosyal etkinliklerimizin devamını düşünüyoruz. İlkin komedi ile başladık. Önümüzdeki günlerde daha güzel bir organizasyon ile STK’ları da içine alan çalışmalar yapacağız. Örneğin, okullarında başarılı olan gençleri, ödül olarak tiyatrolara götürmeyi planlıyoruz” dedi.

Mustafa Babuz: Yöneticilerimizi tenkit ediyorum

Gazetemize iki gün süren “ tiyatro geceleri” etkinliğini yorumlayan Anadolu Hisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği Mustafa Babuz ise, sporcu gençlerin programlarına katılımının olması gerekenden daha düşük düzeyde olduğu açıklamasını yaptı. Babuz, bundan dolayı da spor kulüplerinin idarecilerini eleştirdi.

Dernek Başkanı, şunları söyledi: “ Halkımızın genç kesiminin ve onların ailelerinin oyunumuza katılımları oldu; gençlerimizin ve ailelerinin gelerek, sanata ilgi göstermeleri çok güzeldi. Fakat genel anlamda baktığımız zaman sporcu gençlerimizin çok fazla ilgi göstermediği görüldü. Bu nedenle, idarecilerin sanatsal konular ile ilgili olarak çocuklara motivasyonda bulunmaları daha güzel olacaktır. Yöneticilerimizi bu konuda tenkit ediyorum.”

Etkinlik bizim için çok önemliydi

“Etkinliğimize halkın içinden yani sporcu olmayan gençlerimizden de katılımlar oldu. Bu, son derece memnun edici. Sporcu gençlerimizin de sanat ile ilgili konularda alakadar olmaları konusunda daha da iyi şeyler olması gerekir diye düşünüyorum. Özellikle hocaların, yöneticilerin gençlerin bu konulara daha fazla eğilmelerini sağlamaları gerekir çünkü sanatsal olaylar insanı topluma kazandırma bakımından daha güç veriyor ve daha farklı bakış sağlıyor. Bu etkinlik bu nedenden dolayı bizim için çok önemliydi.”

Erkekler kadınlar kadar hassas değil

“Ben bu etkinlik süresince şuna dikkat ettim: Erkekler bu konuda gerekli hassasiyeti göstermiyor. Kahve köşelerinde oturuyorlar, sanatsal konulara eğilmiyorlar. Genelde kadınlar ve çocuklar geliyor. Kadınların sosyal hayata ve topluma bakışları kadar önemli bir şey yok. Bu bakımdan, kadınların toplum içindeki tüm aktivelerde yer almaları bence çok önemli; kadınların olduğu yerde çok farklı şeyler ortaya çıkıyor.”

Dernek yöneticileri, sanatçılar ile el ele halkı selamladı

Dernek başkanlarının oyunun sonunda yaptıkları kısa teşekkür konuşmalarının ardından söz alan ünlü sanatçı Cengiz Küçükayvaz ise Beykoz sahnesinde Beykozlular ile birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, salonda bulunan seyircilere hitaben,“ Vermiş olduğunuz kahkaha çığlıklarından dolayı sağlığınız ile oynadıysak eğer, gerçekten özür dileriz!” dedi. 

Programın sonunda ise Cengiz Küçükayvaz Tiyatrosu oyuncuları,  BİSK ve Anadolu Hisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği yöneticileriyle birlikte el ele tutuşarak, izleyicilere sanatçı selamı verdiler.

Oyunun konusu

Basit bir memur olan Niyazi Dertli’nin evrak çantası bir iş dönüşünde mafyanın çantasıyla karışınca, ortalık da karışmaya başlar! Çantanın içindeki 500 bin dolar tutarındaki para, Niyazi’nin aklını başından alır! Durumu önce ev hanımı olan eşi Zehra’ya anlatan Niyazi, işin içine sahte bir polis, meraklı komşuları Sadık ve Pakize, garip cinayet masası polisi ve çağrılmasına rağmen bir türlü müşterisini hava alanına götürmesi nasip olmayan taksi şoförü de girince, yalan üzerine yalan söylemek zorunda kalır.

Niyazi’nin yalanları sadece kendisini değil, çevresindekileri de sarmalamaya başlayınca, salondakileri de kahkahalara boğan ve tamperamanı hiç düşmeyen bol alkışlı bir oyun çıkar ortaya!

Oyunda rol alan oyuncular

Cengiz Küçükayvaz tarafından yazılan ve yönetilen oyunun kadrosu şu isimlerden oluşuyor: Cengiz Küçükayvaz, Züleyha Karyağdı, Cevher Hikmet Güzey, Çisil Oral, Tarık Karyağdı, Uğur İzgi, Ömer İvedi ve Başar Uğur.

 Haber: Arzu Başlantı

arzubaslanti@yahoo.com

www.beykozguncel.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 229
Toplam yorum
: 38
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1273
Kayıt tarihi
: 26.08.12
 
 

Doğum yeri: Berlin Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu (Bölüm ve fak..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster