Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Nisan '08

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
1372
 

Cennet, Cehennem mi yoksa özlem mi ?

Cennet, Cehennem mi yoksa özlem mi ?
 

Dini konuları yazmayayım diye, kendime söz veriyorum.

Dönüp dolaşıp, din beni buluyor.

Din beni buldukça, ben de din okuyorum.

Söz de geçiremiyorum beynime. Düşünme bu konuları diyorum ama dinlemiyor.

Tanrımın beynime ipotek koymayacağını bildiğim için özgürce düşünüyorum.

Dinlerin zaman içinde evrime uğradığı, değişime uğradığı bir gerçek

Dünyada evrim geçirmeyen hiç bir din yok.

Çok Tanrılı dinlerden, tek tanrılı dinlere geçiş süreci, tek tanrılı dinlerde de bu değişim süreçleri devam ediyor.

Bu değişimler, dünden bugüne olan değişim değil, çok uzun süreleri kapsayan bir değişim.

Hiristiyanlık, Müslümanlık, Musevilik ve tüm dinler bu değişimi yaşıyor. Bin yıl sonra da çok farklı bir şekle bürünecek.

Ama, ülkemizde bazıları hala dinde reform olmaz diyor. Oysa bu olmaz diyenler de zaman içinde bu değişim sürecini yaşıyorlar. Adını koymadıkları- koyamadıkları- bir reform içinde yaşıyorlar.

Avrupa, bu reform sürecini yıllar süren uzun çatışmalardan sonra, yüzyıllar önce yapmıştı.

Bu süreç, tüm dinler için devam ediyor. İnsan beynine hiç bir güç ipotek koyamaz. Koyarsa, bu tanrı kavramıyla çelişir. İnsanoğlu düşündükçe , bunlar olacak.

Bu sürecin içinde dinle bağlantılı olarak, Cennet ve Cehennem kavramları da bu sürecin içinde. Bu sıralar aklım hep, Cennet ve Cehenneme takıldı kaldı.

Öyle ya korktuğumuz, ürperdiğimiz, titrediğimiz, kaygı duyduğumuz bir sınav yeri .

Yeryüzündeki dinlerin ortak özelliklerinden biri Cennet ve Cehennemdir..

Tüm inanaçların ortak anlayışına göre, bu dünyada dinin emirlerine uyanlar, iyi kul olanlar, öbür dünyada ödüllendirilecekler.Temel felsefe bu.

Dini kurallara uyarsak, alacağımız ödül "Cennete gitmek". Bunun tersini yaparsak gideceğimiz yer Cehennem... Bu değerlendirmeleri ,insanoğlu ne yazık ki kendini aldatarak yapıyor.

Cennet güzeli iyiyi temsil ediyor. Cehennem ise kötüyü temsil ediyor.

Güzel bir yer gördüğümüz zaman " Cennet gibi" diyoruz. (Sanki daha önce Cennet’e gitmiş, gelmiş gibi) Kötü yerler için de, Cehennem gibi diyoruz.

Ülkemizde de bir çok yerin adı, Cennet ve Cehennem’le ilişkillendirilmiş.

Cennet, nasıl bir yer, her dinin cenneti aynı mı ?

Dinimiz, Cennet ve Cehennemi en iyi tanımlayan dinlerden biri.

Kitabımızda; çok sayıda sure ve ayette Cennet ve cehennemle ilgili bilgiler veriliyor. Soğuk suların aktığı ırmaklar , yemyeşil bir yer, Her türlü yemişin bulunduğu, baldan ırmaklar, Huri kızlar ne isterseniz her şey var. Cennetinde bölümleri ve çeşitleri var. Her şey çok detaylı şekilde anlatılmış.

İncil'e göre; Cennet, Tanrı ile meleklerin bulunduğu, tüm gerçek Mesih'e inananların sonsuz sevinç içinde yaşayacağı yer. Cehennem ise, Tanrı'nın Şeytan ve kötü ruhlar için hazırladığı ve Mesih'in müjdesini reddeden insanların da gideceği sonsuz ceza yeri.

Musevilikte ise Cennet ve Cehennem kavramlarında tam bir netlik yok. Bir ölçüde cennet ve cehennemin yeryüzüzünde olduğuna dair inanış daha güçlü.

Cennet , insanların özlemlerinden, bu dünya da yapamadıklarını öbür dünyada bulabilme anlayışının ürünü. Arabistan yarımadası sıcak bir iklime sahip, yeşilliği az, çöl alanları çok olan bir bölge. Cennetimiz ise tam Arabistan’ın tersi bir yer. Soğuk sular yeşillikler, her türlü meyve ağaçları vb. Eskimoların Cennetinde ise sıcak, yeşillik, sıcak evler var. Tüm dinlerin Cenneti insanların özlemlerinin bir yansımasıdır.

Hallac-ı Mansur ve Nesimi felsefelerinin temelinini oluşturan “Enel hak” anlayışı, Cennet ve Cehennem anlayışında da vardır. Tanrı kavramını yaratan insansa, Cennet ve Cehennem kavramını yaratan da insandır.

Her ne kadar, kökten dincilik günümüz de bir çıkış içinde gibi ise de, gerçekte, onlar da bu değişim sürecinin içindedirler. Dinimizi günümüze göre yorumluyorlar, bu zaten bir ihtiyaç.

İnsan aklının neleri çözebileceği gerçeği ile karşı karşıyayız.

Dün de böyleydi. Yarın da böyle olacak.

Aklın sınırları her zaman genişleyecek. Aklın sınırları genişledikçe dinin alanları da daralacak doğal olarak.

Din yazmayayım diyorum ama, din beni buluyor ben de dini buluyorum.

Bugün böyle, yarın da daha değişik olacak...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

müzik var hemde bu dünyada duyamadığınız kadar güzeli aşk var ve hatta güzellik esas alındığından monotonluk olmasın diye beden bile değiştirilebiliyor dünyada nadir olan altın elmas gibi şeyler orada bol miktarda bulunuyor

dilber kaya 
 02.12.2009 20:26
 

Çok karışık bir konu bazen sizin dediğiniz gibi hiç içine girmeyelim diyoruz ama bir anda kendimiz buluyoruz.Bu dünyada cennet ve cehennemin olduguna bazen inansakta,ölüm bir anda yakınımızda olan birini alıyor ve tekrar çaresizliğimizle başbaşa kalıyoruz.Yorumum belki yardımcı olmamış olabilir ama gerçek bu bana göre,Hayatın ucunda ölüm olduğu sürece konunun sırrına ulaşamayacağız gibi görünüyor. Saygılar sunuyorum herkese.

yeter arman 
 25.10.2008 11:20
Cevap :
Merhaba, Haklısınız gerçekten zor bir konu, din konusunda yazmak istemiyorum ama, dinle yaşam içiçe olunca yazmak gerekiyor. Yorumunuz için teşekkürler eder esenlikler dilerim.  25.10.2008 11:53
 

-SEN KÖTÜLÜĞÜ EN GÜZEL BİR HASLETLE(Sabır ve iylikle)SAV.BİZ ONLARIN NELER DEDİKLERİNİ,BİZİ NASIL VASIFLANDIRDIKLARINI DAHA İYİ BİLİRİZ.(Mü'min'un Suresi-96) -NİHAYET ONLARDAN HER BİRİNE ÖLÜM GELDİĞİ VAKİT''RABBİM,BENİ(dünyaya)GERİ GÖNDER.'' -DİYECEKLER.HAYIR, ONUN SÖYLEDİĞİ BU SÖZ SADECE KENDİ BPŞ LAFIDIR.ÖNLERİNDE İSE DİRİLİP KALDIRILACAKLARI GÜNE KADAR,GERİYE DÖNMEKTEN ALIKOYAN BİR ENGEL(mezar)VARDIR.(Mü'min'un-99-100) -SUR'A ÜFÜRÜLDÜĞÜ ZAMAN,ARTIK ARALARINDA O GÜN NE SOY-SOP YARDIMLAŞMASI VARDIR,NE DE BİRBİRİNİN HALİNDEN SORABİLİRLER.(Mü'min'un-101) -OZAMAN(kıyamette)SEVAP TARTILARI AĞIR GELENLERKORKTUKLARINDAN EMİN, -TARTILARI HAFİF GELENLER İSE,ONLAR KENDİLERİNE YAZIK EDENLERDİR VE CEHENNEMDE TEMELLİ KALANLARDIR. -ORADA DİŞLERİ SIRITIR HALDE İKEN ATEŞ YÜZLERİNİ YALAR.(Mü'min'un-102-103-104) -(Allah şöyle buyuracak:)''KARŞINIZDA AYETLERİM OKUNURKEN,ONLARI İNKAR EDEN SİZ DEĞİLMİYDİNİZ?''(Mü'min'un-1

gulbahareylul 
 12.04.2008 13:22
Cevap :
Merhaba, Katkınızdan dolayı teşekkürler eder, esenlikler dilerim.  12.04.2008 21:27
 

Sayın yazar Din inançtır, kimse zorlanmaz. sizde öyle. inananlar dinini yaşamak istiyor reform değil. Batı bilime karşıydı din bahane, İslam bilimin yanında din engeldi diyenler Türk-İslam alimleri ansiklapedisindeki 1000'e yakın ilim adamının hayatını okusun. bu evreni yaratan var ve O yönetiyor. Birgün siz böyle sonsuz zannedilecek kadar büyük evren yaratırsanız, sizin dininiz geçerli olabilir. Yoksa insanın ne kendini, ne evreni, nede tanrıyı yaratma gibi bir cüreti olamaz. insan kaşıkla midesine koyduğu bir lokmanın sindirimini bile yapamaz. sesi algıya, algıyı konuşmaya çeviremez. bunu 20 sene uğraşarak bir maymuna yaptıramaz, veren O ne diyeceksin. kimin emirlerini kimin izniyle değiştiriyorsun. Kalın sağlıcakla

Muammer Murat 
 12.04.2008 12:36
Cevap :
Merhaba, Katkılarınızdan dolayı teşekkür eder, esenlikler dilerim.  12.04.2008 21:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1402
Toplam yorum
: 1906
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1032
Kayıt tarihi
: 04.11.06
 
 

Emekli öğretmenim ve  emeklemeye devam ediyorum.  Emeklilik yaşamın sonu değil, yaşama yeni amaçl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster