Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Haziran '20

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
49
 

Cennet Beklentisi

Filyos'lu Facebook arkadaşım Şafak Çamlı bir paylaşımında bir aileye yaptığı yardımı anlatıyordu. Aile yakacak için büyük ebatlarda odunlar almış, parçalayamamışlar. Şafak Çamlı bunları görmüş, evinde bulunduğu ağaç kesmemotoruna benzin koymuş ve ailenin odunlarını kesmiş. Ben de 'insana hizmet etmek ibadettir,sevaptırdiyeyorum yapmıştım. Yorumuma verdiği verdiği cevapta 'ben cennet beklentisi içinde değilim' diye yazmış. Bu yorum beni çok etkiledi.

Şafak Çamlı'nın inancını sorgulayamayız tabi ancak ateist olduğunu varsayalım. Bu durumda zaten yorum yapmaya gerek bulunmamaktadır.

İnançlı olduğunu varsayalım. Bu durum çok şey ifade etmektedir. Benim çevremde de dinde aşırıya kaçan insanlar bulunmaktadır.Örtünmede baştan aşağı sıkı giyinme, ekonomik durumu iyi olmadığı halde hacca gitme gibi.Bir insana yardım etmeyi cennet beklentisi olmadan yapan insan güzel insandır.İnsanlıklı insandır.

Geçmiş zamanlarda hatta günümüzde orta ve lise dengi okul mezunları dini sohbetler yapan gruplara katılıp dini bilgiler olmaktadır. Genellikle bu gruplar tarikat grupları olmaktadır. Benim yeğenim de böyle bir gruba katılmış,çay ocaklarında sohbetlere gitmiş.Yeğenim EML mezunu ve makinist olarak çalışıyor. Nurcuların grubuymuş. Facebook'tan arkadaşımdı. Bir yorumunda bana, sen de gel, ebedi saadet var dedi. Yani nurcu ol demek istedi. Bu yeğenim namazında niyazında, dini vecibelerini yerine getiriyor, helal bir kazancı var. Nurcu olunca fazladan ne verilir bir müslümana bilemem.Yani tarikata katılmasına gerek yoktu. Böyle bilgisi zayıf gençleri cennet vaadleriyle kandırıyorlar, risalelerle sohbet ediyorlar. Risaleler Osmanlıca Farsça .Okuyamaz, daha iyi bilen birisinden kulaktan dolma bilgilerle beyinleri doluyor. Yine bir yorumumda, Said Nursi ' bu ayet benden bahsediyor' demiş. Okumuştum bir yerde. Hayır, yalan diye itiraz etti yorumuyla. Hayret ettim. İyi öğrenmiş Said Nursi'yi.

Cennet beklentisiyle ibadet karşılıklı ibadettir. Önemli olan şükür için cennet beklemeden yapılan ibadettir. Zaten hakkınız verilir nasıl olsa.

Şafak Çamlı harika bir söz söyledi:'Ben cennet beklentisi içinde değilim.'

15.06.2020

 

Emine Yücel bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gılgamış Bey, güncel bir konuyu işlemişsiniz. Ayrıca bu konu yoruma açık bir konu. Dolayısıyla arkadaşlarınızın ve sizin yorumlarınıza saygı duyuyorum. Ancak bir Müslümanın, inançlı birinin cennet beklentisi umudu içinde olması da yadırganmamalı. Bunun bir başka ifadesi cehennem azabından korunmaktır. Kutsal Kitabımızda bu iki kavram çok söz edilir. İnsanlar cehennemle kötülüklerden uzak tutulmaya çalışılır. Cennet ise iyilerin son durağı olacaktır. Dolayısıyla iman sahiplerinin cennet beklentisi normal sayılmalıdır. Benim görüşüm ve yorumum da budur. Kalemine ve yüreğine sağlık. Selam ve dua ile kalın...

Dr Atanur Yıldız 
 15.06.2020 13:06
Cevap :
teşekkür ederim değerli görüşleriniz için Atanur bey.esen kalın  17.06.2020 19:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 491
Toplam yorum
: 350
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 218
Kayıt tarihi
: 15.03.11
 
 

A.İ.T.İ.A Yönetim Bilimleri Fakültesini bitirdim. Kütüphaneci ve Maliyeciyim. Emekli oldum. İlgi al..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster