Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mart '19

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
501
 

Cennet Elmasının Sırrı..

Yaratılış efsanelerinde, insanın cennetten kovulmasının nedeni olarak gösterilen yasak ağaçtan yedikleri yasak meyvedir. Birçok literatürde memnu meyve olarak geçer. Bu meyve çoğu bilgilerde Elma olarak bahsedilir.

Kutsal metinlerde, mitolojik eserlerde, masallarda sembolik olarak kullanılan simgesel meyve elma (alma) neyi simgeliyor? Elma ile ne anlatılmak isteniyor? Neden hep kullanılmış? Elmanın tercih edilmesinden, elde edilmesinden sonra nasıl bir değişim başlıyor?
Neden elma?

Elma birçok iklim kuşağına adapte olup kolayca yetişen bir meyvedir. Fiziksel ve kimyasal olarak genel “meyve” tanımın bir çok üyesinin ortak yönlerinin temsilcisi.

Her kesimden, her coğrafi bölgeden bir insan elmayı bilebilir.

Elma bir ödüldür. Seçenek sunulur elmayla. Neden elma dendiğinde ise, tüm toplumlar tarafından bilinen “bilindik” bir meyvedir. Meyvelerin genel adıdır. Sunulan elmadır. Fakat seçenek size kalmıştır. Tercih edip etmeme kararı size aittir. Orada bir kader değil kaderi değiştirecek güç sizin elinizdedir. Elma değil de elmanın koparılması, elmanın ısırılması, elmanın elde edilmesi.

Yani ruhsal boyuttan insanlığın yaşam alanına irade özgürlüğüne girişinin temsili. Ruhsal beden iken, insani bedene sahip olma. Aslında bahsedilen insani bedende iken tüm organlar var, ama elmayı yedikten sonra fark ediliyor. Elmayı koparmak ve yemek iradeyi temsil ediyor. Ve insan prototipi oluşuyor. Aslında kopartılmıyor, elma çalınıyor. Çünkü yasaklanmış bir şey elde ediliyor. Bir elmayı ortadan ikiye kesip dikkatlice inceleyin, daha net anlayacaksınız.

Tercihi ifade ediyor elma. Her tekamül aşamasındaki tercihi.

Apple’ın ısırılmış elması “tercih edilmişliliği” simgeliyor. 
Bu seçeneği kullanıp kullanmamak özgür irade ile sınırlı. Adem – Havva’ya Sunulan elma…

Üremenin tercih edilip edilmeyeceği.Yılan ise DNA nın sembolü ve şeytan ise yüksek bilincin. Korkusuzca özgür iradenin uygulanması...

Her elma sunumu ya da tercihinden sonra değişim başlıyor radikal bir değişim. Pamuk prensesin hayatı değişiyor, Adem ile Havva’nın cennetten kovulması ve dünya hayatı başlıyor, ürüyorlar. Newton’un kafasına elma düşüyor ve yerçekimi kanunu keşfediyor vs..

Her yaşa, her topluma ve her coğrafi konumda bilinen elma meyvesinin kullanılma amacı budur. Simge olarak elmanın kullanılması, insan düşünce yapısında daha kolay şekillenebilmesi ve daha kolay anlaşılabilmesi içindir. Fakat ödüldür, tercih etmek ise insan iradesine ve seçme özgürlüğüne kalmıştır. Her seçimin sonrasında bir değişim meydana gelmesi ve insanın sonuçlarını yaşıyor olması anlatılmıştır.

Her bilgi beyinde bir kapıyı açacak anahtardır. Bu anahtar için de kıymetli Ayşe Demirkola teşekkür ediyorum.

Gökten üç elma düştü, biri bunları okuyanlara, biri anlatana diğeri ise tüm zihinlerde bir ışık olabilmesi dileği ile...

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Güzel, ilginç ve "zihinlerde ışık açabilecek" bir irdeleme. Sadece, "şeytan ise yüksek bilincin. Korkusuzca özgür iradenin uygulanması." ne demek? Anlayamadım. Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 03.04.2019 8:44
 

İlgi çekici bir yazı olmuş sevgili hemşerim teşekkürler... Sağ olunuz sağlıklı kalınız:)

Halil Güven (Sökeli) 
 24.03.2019 20:37
Cevap :
Merhaba sevgili hemşerim, Ne çekiyorsak o elma yüzünden değil mi :)) Saygı ve selamlar...  25.03.2019 16:51
 

Bir elma üzerine neler söylemişsiniz gerçekten ilgiyle okudum elinize yüreğinize sağlık.

Kerim Korkut 
 24.03.2019 17:58
Cevap :
Merhaba, O elma değil mi başımızı yakan:))) Saygı ve selamlar...  24.03.2019 20:26
 

Sayın İzmirli! Gökten düşen o elmanın birisi bizim olsun mu? Güzel anlamlı bir paylaşım kutlarım arkadaşım.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 23.03.2019 17:46
Cevap :
Merhaba, Tabii ki olsun. Saygı ve selamlar...  23.03.2019 23:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1668
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster