Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Haziran '12

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
241
 

Cennet kimlerin yurdudur?

Cennet kimlerin yurdudur?
 

Birçok insan Allah’ın sınırları içinde yaşamadığı, O’nun rızasını gözetmediği halde "iyi bir insan" olduğunu, kimsenin kötülüğünü istemediğini ve kötülük yapmadığını, bu nedenle de cennete gireceğini düşünür. Bunlar kuşkusuz güzel ahlak özellikleridir ancak Kur’an’daki gerçek iyilik kavramı yalnızca bu özelliklerle sınırlı değildir. İyilik, zaman zaman ya da kişi istediğinde yapılan bir eylem değil, bir ibadettir. Ve bu ibadet müminin tüm yaşamını kapsar.

Bu düşünce, Kur’an ayetlerinden habersiz olmanın getirdiği cehalet nedeniyledir. Bu çok yanlış bir din anlayışıdır; adeta Evanjeliklerin inancı gibidir. Evanjelik inancına göre insan, her ne günah işlerse işlesin, Hz. İsa (as) onun günahlarını aldığı için cennete gideceğini düşünür. Böyle düşünen insanın, yapamayacağı hiçbir şey olmaz; her şey serbesttir. Oysa zulüm yapan da iyilik yapan da karşılığını alır.

Rabb’imiz, "takva sahiplerine vadedilen cennet; onun altından ırmaklar akar, yemişleri ve gölgelikleri süreklidir. Bu korkup-sakınanların (mutlu) sonudur, inkar edenlerin sonu ise ateştir. (Ra’d Suresi, 35) ayeti ve benzer onlarca Kur’an ayetinde, cennetini "takva sahibi" kulları için hazırladığını haber verir.

Takva sahipleri; Allah’ın her an kendisiyle birlikte olduğunun, her yaptığını ve aklından geçeni bile bildiğinin şuuruyla yaşayan, Allah’a karşı büyük bir sevgi hisseden ve O’ndan içi titreyerek derin bir saygıyla korkan insanlardır. Takva sahibi insan, Kur’an ahlakına tam uyar, sevgi dolu olur, can yakmaz, insanlara sevinç verir, gerçek iyilikte bulunur ve iyiliği yaygınlaştırır. Allah birçok Kur’an ayetinde cennetini lütfedeceği takva sahibi kullarının özelliklerini detaylı tarif eder. Bu özelliklerden bazıları şöyledir:

İman edip salih amellerde bulunanlar. (Bakara Suresi, 25)

Allah’tan korkup sakınanlar. (Al-i İmran Suresi, 15)

Öfkelerini yenenler. (Al-i İmran Suresi, 134)

Yaptıkları (kötü şöylerde) bile bile ısrar etmeyenler. (Al-i İmran Suresi, 135)

Allah’a ve elçisine itaat edenler. (Nisa Suresi, 13)

Namazı kılanlar, zekatı verenler, elçilere inanan, onları savunup destekleyenler. (Maide Suresi, 12)

Doğru sözlü olanlar. (Maide Suresi, 119)

Güzel davranışlarda bulunanlar. (Yunus Suresi, 26)

Rablerine kalpleri tatmin bulmuş olarak bağlananlar. (Hud Suresi, 23)

Tevbe edenler. (Meryem Suresi, 60)

Emanetlerine ve ahitlerine riayet edenler. (Müminun Suresi, 8)

Namazlarını (titizlikle) koruyanlar. (Müminun Suresi, 9)

Hayırlarda yarışanlar. (Fatır Suresi, 32)

Takva sahibi olanlar. (Muhammed Suresi, 15)

Gönülden Allah’a yönelip dönenler. (Kaf Suresi, 32)

Görmedikleri halde Rahman’a karşı içleri titreyerek korku duyanlar ve içten Allah’a yönelmiş bir kalp ile gelenler. (Kaf Suresi, 33)

Takva sahibi müminler öyle kimselerdir ki: Allah, "kalplerine imanı yazmış ve onları kendinden bir ruh ile desteklemiştir. Onları, altlarından ırmaklar akan cennetlere sokacaktır; orada süresiz olarak kalacaklardır. Allah, onlardan razı olmuş, onlar da O’ndan razı olmuşlardır. İşte onlar, Allah’ın fırkasıdır. Dikkat edin; şüphesiz Allah’ın fırkası olanlar, felah (umutlarını gerçekleştirip kurtuluş) bulanların ta kendileridir." (Mücadele Suresi, 22)

Yüce Rabb’imiz; razıyız Senden, Sen de bizden razı ol. Kalbimize imanı yaz. Hep A’raf’da gibi yaşayıp umudu gerçek olan fırkanla birlikte kıl...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Guzel kardesim yazdiklarin dogru ama yetersiz. Etrafimda ben ve benim gibi bir suru hanim var. Yasantilari evi ve cocugu ile ilgilenmekten oteye gitmiyor. Hepimizde kendimizi cennetlik sanip oturuyoruz. Kanaatimca ilk gorevimiz kendimizin kim oldugunu, sinirlarini ve yapabileceklerini ogrenmek. Bir birey - insan olarak oraya cikabilmek olmali. Atamizdan gordugumuze inanip, inek gibi yasamanin otesinde bir hayat olmali. Hayatin ve dinin, hatta bir devlet yurttasinin ilk gorevi kendini en iyi sekilde gelistirmek olmali. Unutmayalim ki "en hayirli mumin, baskalarina (insan, hayvan, tum cevre) hayri dokunan" mumundir. Bunun icin ben diyorum ki birey "insan" olmak ne demek bunu bilmeden, HIC birsey olamaz. Saygilar.

Armagan 
 23.06.2012 23:13
Cevap :
Doğrudur. Kur'an yeterli ancak bizler yetersiziz. Kur'an bize sevgi, şefkat ve merhametin, insan olmanın sanatını öğreten hayat rehberimiz. Ama pek çoğumuz "sanatçı" olmanın önemini kavrayamadan yaşıyoruz. Kur'an'ı gerçek anlamda yaşayabilsek... Teşekkürler değerli katkınız için, saygılarımla...  24.06.2012 0:57
 

Amin, amin. Her maddeyi onaylayarak (evet, uyguluyorum diyerek) okudum. Oldukça faydalı bir yazı, dilerim çok insan okur. Sayfama, önerilerime aldım, selam ve saygılarımla.

İpek Çevik 
 13.06.2012 18:10
Cevap :
Teşekkür ederim. Dualarınıza binlerce amin, inşaALLAH. Saygılarımla...  14.06.2012 11:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 727
Toplam yorum
: 242
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 917
Kayıt tarihi
: 09.02.10
 
 

Ekonomi okudum. 5 yıldır haber siteleri, portal ve dergilerde yayınlanan yazılarımı ve inandıklar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster