Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ocak '15

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1155
 

Cennet Mekanın olsun Zübeyde Hanım

Cennet Mekanın olsun Zübeyde Hanım
 

Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım, 1857 ‘de Lankaza da doğmuş, çocukluğu ve ilk gençlik yılları burada ailesi ile birlikte geçmiş ve 1923 yılında Hak kın rahmetine kavuşmuştur.

Ebedi istirahatgâhı, İzmir in Karşıyaka ilçesindedir.

İstasyondan Soğukkuyu tarafına giden Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde sağ tarafta bir parkın içindedir ve her daim ziyarete açıktır.

Zübeyde Hanım Mustafa Kemal gibi bir yiğidi yetiştirdiği için elleri öpülesi kadın.

Annemin anneler gününü kutlarken kendisininde anneler gününü en içten dileklerimle kutlamak istediğim anadır.

Yokluklar içinde çökmüş bir imparatorluktan muhteşem genç bir Cumhuriyet çıkarabilen bir evlada sahip olduğu için gurur duyduğuna emin olduğum kişidir.

14 Ocak kendisinin ölüm yıldönümüdür kendisini saygıyla anıyorum.

O, istibdat idaresinin hafiyeleri-casusları evlerini basıp Mustafa Kemal i alıp götürdüklerinde ağlayarak arkalarından takip etmiş bir anadır. Oğlu, sürgüne gönderildiği vapura bindirilirken görüşmeleri men edilerek  Sirkeci rıhtımında gözyaşları içinde kalmıştı. Mütareke zamanında oğlu Anadolu ya geçtiğinde ve annesini görmeye bir adamını gönderdiğinde, o adamı görünce padişah tarafından verilmiş olan idam kararının uygulandığını sanmış ve felç geçirmişti. Ondan sonraki mücadele yılları onun hayatını elem ve ızdırap içinde geçirmişti.  Padişah ve hükümetinin ve bütün düşmanların daima baskı ve işkenceleri altında kalmıştı.  Evi bin türlü sebep ve bahanelerle basılır, araştırılır kendisi rahatsız edilirdi.  Bu üç buçuk yıl içinde bütün gece ve gündüzlerini gözyaşları içinde geçirdi, bu gözyaşları ona gözlerini kaybettirmişti.

Oğluna kavuştuğunda maddeten ölmüş, yalnızca manen yaşıyordu...

Çankaya da birgün  ana-oğul görüşmelerinin birinde değeri sınırsız olan Zübeyde Hanım  la ilgili okuduğum şu bilgiyi yazmak istiyorum..

"Atatürk annesinin elini öptü. Zübeyde Hanım oğluna elini uzatırken coşkun sevgisinin gözlerinde toplanan bütün ifadesiyle Atatürk ü bağrına basmak istiyordu. Onu kucakladıktan sonra aziz Türk milletine eşsiz bir kurtarıcı armağan veren ana olmak itibariyle gururlanmalı idi. Fakat öyle olmadı, mutluluğunu gülen ve şirin yüzünden okunan o büyük Türk anası kolları arasında uzaklaşan ciğerparesinin eline uzandı:

Atatürk: "Ne yapıyorsun anne"... dedi.

Zübeyde Hanım sessiz ve kesin bir ciddiyetle: "Ben senin ananım, sen benim elimi öpmekle bana karşı olan vazifeni yapıyorsun; fakat sen vatanı ve milleti kurtaran bir devlet başkanısın. Ben de bu aziz milletin bir ferdiyim ve onun tebasıyım, elini öpebilirim." Cevabını verdi."

"Oğlunun elini öpmekten çok Zübeyde Hanım, hareketiyle oğlunun makamının en büyük saygıya değer olduğunu etrafındakilere işaret ediyordu."

Bir kahraman doğurduğun için Cennette melekler seninle olsun Zübeyde Hanım diyorum...Allah tan dünyada birlikte geçiremediği günleri evladıyla  Cennette yaşamasını dilerim. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Zübeyde Hanım örnek bir Türk anası idi. Atatürk gibi bir lider yetiştirdi. Allah gani gani rahmet eylesin...Yazmanıza da teşekkürler...

Abdülkadir Güler 
 24.04.2016 18:49
Cevap :
Allah Rahmet eylesin. Bir dünya liderini doğuran ve büyüten bir kadın olarak çok önemli bir değer gerçekten. Saygılarımla..  03.05.2016 9:39
 

unuturulmaya çalışılyor birer birer eski meşakat çekmiş analar babalar !ve cumhuriyet sevenlere selam olsun..!yüreğinize sağlık sizin gibi insanlara çok ihtiyacı var buvatan topraklarının kaleminiz bereketli olsun saygılar sayğıdeğer şair dost insan sevdalısı can..!

Yusuf Incekalan 
 12.02.2015 13:13
Cevap :
Çok teşekkür ederim Yusuf Bey. Selam olsun değerli yüreğinize. Saygılarımla..  12.02.2015 14:30
 

Sevgili kardeşim teşekkürler sana... Kadir bilirliğin için tabii... Saygı ve selamlar... Halil Hoca...

Halil Güven (Sökeli) 
 27.01.2015 15:44
Cevap :
Çok teşekkür ederim Halil Hocam, saygılarımla..  29.01.2015 8:05
 

Rahmet ve saygı ile anıyoruz, ruhu şâd olsun, selam ve sevgiler Selma Hanım'a...

Yurdagül Alkan 
 17.01.2015 11:10
Cevap :
Çok teşekkür ederim Yurdagül Hanım. Sevgiler..  18.01.2015 23:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 1191
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 750
Kayıt tarihi
: 02.05.14
 
 

İnsanları ve yaratılmış tüm canlıları severim. Yazmak amatörce de olsa hayatımda bir süredir var...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster