Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Şubat '07

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
1844
 

Centilmenlik Üzerine – 2

Centilmenlik Üzerine – 2
 

James Bond ve Casanova’nın ortak noktası nedir? Centilmen olmaları. Bu onları çekici yapmaktaydı. Kibar ve güleryüzlü oldukları için her ortama rahatlıkla uyum sağlayabiliyorlardı. Şimdi kendinize sormalısınız, onlarda olupta bende olmayan nedir? Kaldığımız yerden devam edelim.

Temel iyi davranış biçimleri

Paranızla hava atmayın. Kimse böbürlenenleri sevmedişği gibi sonradan görmüşlüğüde hoş karşılamaz. Mali durumunudan sadece finansal konular konuşulduğunda ve gerektiğinde bahsedin. Çok parası olanın böbürlenmesi gibi parası olmayanın yakınmasıda hoş karşılanmaz.

Saatinize bakarken başkaları sizi görmesin. Bu sıkıldığınız ve o ortamdan ayrılmanız gerektiği mesajını verir.

Başkalaının yanında üstünüzü başınızı düzeltmeyin. Buna burun karıştırmak, tırnak yemek ve diş karıştırmak dahil. Tuvalette yada yalnızken yapın.

Dakik olun. Saygının en büyük göstergelerinden biri dakik olmaktır. Birilerini bekletmek onları umursamadığınızı gösterir.

İyi tokalaşın. Sıkı ama kıracak gibi değil yumuşak ama sadece parmak uçları ile değil. El sıkışınız kişiliğinizi gösterir. İyi bir tokalşama sizin kararlı, sağlam ve poztif olduğunuzu gösterir.

Nazik konuşun. “Afedersiniz” “Bir dakika lütfen” gibi nazik cümleler kurun. Önünüzde biri varsa, kapıda beklerken yada birine çarptığınızda mutlaka nazikçe hitap edin.

Bahşiş bırakın. Normalde %10 bahşiş iyidir siz %15 bırakın.

Her zmaan moraliniz yüksek olmalı. En zor durumlarda bile centilmenler morallerini bozmaz ve herşey yolundaymış gibi davranırlar.

Sosyal bir aktivitede;

Saklanbaç oynamayın. Tanıdıklarınızn yanına gidip bir merhaba deyin.

Yeni tanıştıklarınızın ünvanını, adını ve soyadını öğrenin. Özellikle doktorlar branşlarıyla ve subaylar rütbeleriyle tanınmak isterler. Sakın yeni tanıştığınız birine hen ön adıyla hitap etmeye başlamayın.

Her zaman konuştuğunuz kişiyle ilgilenin. Onu dinleyin ve saygınızı gösterin.

Bir yemekteyseniz sağınızdaki ve solunuzdakilerle selamlaşıp, tanışın.

Gerektiğinde konuşun. “Daha önce tanışmışmıydık?” yada “ Daha önce tanıştırılmış mıydık?” gibi nazik bir giriş ile konuşmaya başlayabilirsiniz.

Ya bayanlara karşı nasıl davranılacak?

Bir bayanın önünde o istemez ise sigara içmeyin.

Yanınızdan bir bayan geçerken sigaranızı ağzınızdan alın, saygınızı gösterir

Bayanlara koltuğunuzu teklif edin

Bayanların paketlerini taşıyın

Centilmenlik Üzerine – 1

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet yazdıklarınız gerçekten çok hoş ve özellikle bayanların dikkat ettiği konular. Ancak içinde bulunduğumuz dönem itibari ile bayanlara karşı nasıl davranacağını bilen "nezaket" ve "centilmenlik" kurallarına uyan ve hatta onları kural değil içten davranışlar olarak sergileyen ya 60 yaşındalar... Ya da bizler günümüzün genç kadınları olarak erkeklerde en bilindik nezaket kurallarını görmek isterken yaşımızın üzerinde davranışlar beklemek ile itham edilebiliyoruz. Bir kapı açmak, yanındaki kız arkadaşı üşüdüğünde ceketini omzuna koymak bu kadar zor olmasa gerek ama zamana uymuyor.. Ve sigara konusuna kesinlikle katılıyorum.. Son olarak evet nerede bahsettiğiniz centilmen erkekler? Siz yeni nesilde görebiliyor musunuz bu ışığı?

Salkım 
 27.02.2007 15:32
Cevap :
İşin doğrusu göremediğim için yazdım. Belki birilerinde farkındalık yaratabilirim diye. Unutuldu yada unutturuldu bir şey söylemek zor ama nezaketimizi kaybedersek sonumuzun hiçte iyi olmayacağını düşünüyorum. Bu yazılarımda sizin altını çizdiğiniz sıkıntıyı dile getirmeye çalıştım. Yeni nesil bunu bilmiyorsa bunun suçlusu bizleriz. Nzaketi öğretmeye yeterincevakit ayırdık mı? Yada nezaketi erdem yapabildik mi? Bence çocuklardaki hata bizdeki kadar değil.  27.02.2007 16:51
 

Güzel yazmışsınızda keşke sadece okuyup kalmasak yazıları birazda uygulmayı becersek:) Hatta sadece beyler degil bayanlarda kibarlıgın nasıl oldugunu bir çözsede ona göre davransa,belki bayanlardan gören beylerde daha iyi kavrar centilmenliği ozaman:) Mutlulukla kalın

sbseda.. 
 26.02.2007 12:12
Cevap :
Gerçekten "beyefendi" yada "hanımefendi" olmak farketmiyor. Nezaketimizi kaybettiğimizde gerisi zaten gelmiyor. Bu yüzden centilmenliği kadın-erkek ayırmadansahiplenmemiz lazım diye düşünüyorum. Sağıcakla kalın  26.02.2007 12:37
 

Bu yazınızı büyük bir yaygın eğitim hizmeti olarak kabul ediyorum,size çok teşekkür ediyorum.Eğitim budur,öğrenecek çok şey var.Öğretici ve düşündürücü yazılarınızın devamını,size sağlık ,mutluluk ve huzur diliyorum

Tanju 
 26.02.2007 9:49
Cevap :
Çok teşekkürler, aslında çözümleri belkide başka yerlerde aradığımız için sıkıntıları yaşıyoruz. Biraz kendimize çeki düzen versek her şey çok daha güzel olacak!  26.02.2007 11:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5297
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster