Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ocak '09

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
992
 

Cep telefonu kampanyalarının beyin sağlığımıza etkisi; Hiiiiiiiiiççç mi?

Cep telefonu kampanyalarının beyin sağlığımıza etkisi; Hiiiiiiiiiççç mi?
 

Son günlerde sıkça karşımıza çıkan bir reklam filmi var, bir cep telefonu hattının avantajlarını vurgulamak üzere tasarlanmış ve başrollerde de iki genç var. Bu telefon hattı öyle avantajlı, öyle avantajlı ki, gençler yalnızca hiiiççç diyerek bile saatlerini geçirebiliyorlar. Reklam dikkat çekmekte başarılı ama ne yazık ki acı gerçekler üzerinden pazarlayarak bu sonuca ulaşıyor.

Meseleyi neresinden alırsanız alın, olumlu bir tarafı yok. Yalnızca iletişim amacıyla kullanılması gereken bir yöntemin sırf ucuza mal oluyor diye saatlerce kullanılmasına mı yanarsınız, gençlerin zorunlu sınavlar yüzünden ders dışı kültürel birikimleri olmamasına mı, yoksa uzun süreli cep telefonu kullanımının sağlık üzerine olumsuz etkilerine mi yanarsınız.

Yabancı ülkelerde yapılan bazı çalışmalarda, sohbet amacıyla sıkça cep telefonu ile konuşmak ve mesaj kontrol etmek, özellikle öğrencilerde sevilme ve ilgilenildiğini hissetme duygusunun bir göstergesi olarak gösterilmiş. Bu psikolojik durum bazen depresyon derecesinde de görüldüğü için, cep telefonunu çok kullanan öğrencilerin depresif ve korkak çocuklar olduğu yorumu da yapılmış.

Ülkemizde de bir üniversite çalışmasında günde en az iki saat cep telefonu kullanımının etkileri deneysel olarak değerlendirilmiş. Buna göre uzun süreli cep telefonu kullanımının işitme üzerine etkileri olduğu hatta bu bulguların beyin tümörüne yol açabileceği şeklindeki endişelere bilimsel destek olabileceği de vurgulanmış.

Cep telefonu kullanımının beyine etkisi; programlanmış hücre ölümüne etki etmek şeklinde ifade edilmiş. Tüm canlılarda hücrelerin belli bir yaşam süresi var. Bu yaşam süresi dolduğunda hücre programlı olarak kendini öldürür. Cep telefonu bu süreci etkileyerek hücrenin ölümünü uzatıyor ve olumsuz etkilere açık hale getiriyor. Ve tümör hücresine dönüşme şansını artırabiliyor.

Bilim adamları gerek klinik gerekse deneysel çalışmalarla uzun süreli cep telefonu kullanımının zararlarını anlatırken bu telefon kampanyalarının böylesine rahatça yapılabilmesi çok üzücü bir durum. Normalde her gün çocuklarınıza şu kadar zehir verin diye komut verilse kaç kişi çocuklarına bu zehirli ürünü verir? Oysa cep telefonu ile gelen radyasyonu mutlu mutlu almalarına kolayca izin verebiliyoruz. Gençlerin telefonda ki hiiççç likten ibaret iletişimlerinin vahameti de ayrı bir konu ki, bu konuda başka bir blog konusu olabilir.

Yalnızca kısa süreli iletişimlerde vazgeçilmezimiz olan cep telefonları yaşantımız da olsun, ama lütfen o kadarla sınırlı kalsın. Daha mutlu ve umutlu günler dileğiyle, sevgilerimle

Kaynaklar

http://www.depresyon.biz/?module=pages&SID=60

http://www.tumgazeteler.com/?a=3970982

http://www.uberreview.com/wp-content/uploads/cellphone-sheep1.jpg

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yerinde ve zamaninda kisa sureli kullanmasini bilmek onemli degil mi? yarim saarcep telefonunda iki de bir konu degistirip eee nasilsin bakalim diyen birisi trende deli etmisti beni . neyseki cep telefonu kullanimi yasaklandi tren ve otobuslerde ..yasal degil ama gorevliler uyariyor . sevgilerimle

Nursen 
 08.02.2009 1:38
 

İngiltere'de ilkokul öğrencilerinin cep telefonu kullanmaları ve kablosuz modem kullanılan yerlerde bulunmaları yasaklandı... Zira özellikle körpe beyinlere zarar verdiği saptandı... Bizde de bu tehlikeye işaret edeb epeyce bilim insanı var; ama onları duyacak, bilimsel düşünen bir bakan, bir hükümet var mı başımızda?! Çok çok önemli bir blog... Teşekkürle... MS

Mehmet Sağlam 
 16.01.2009 1:26
Cevap :
Katkınız ve yorumunuz için çok teşekkür ederim, saygı ve sevgierimle  06.02.2009 23:28
 

Değerli Doktorum, Doğru yere basıyorsunuz, doğru sesle, doğru anlatıyorsunuz... Umarım sesiniz çok kulağa ulaşır. Hele de gençlerimize... Kapitalizmin tüketicilik çarkına kapılıp hiiiiiç olan gençlerimize ,uyaran olmak, ışık olmak aydın, güzel insanların sorumluluğudur. Sizi kutluyorum ve çok teşekkür ediyorum.

kırıkkalp 
 13.01.2009 22:52
Cevap :
Ziyaretiniz ve yorumunuz beni çok mutlu etti:) yazımın içeriğinde Hadise, blog hadiseleri vs gibi içerik olmadığı için az tıklanabilir ve az okunabilir belki, ama sizin gibi insanlara ulaşabilmekte mutluluk:) yine yazışmak üzere:) sevgilerimle  13.01.2009 23:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 196
Toplam yorum
: 1020
Toplam mesaj
: 110
Ort. okunma sayısı
: 6326
Kayıt tarihi
: 30.03.07
 
 

Uzman doktorum, kendimi bildim bileli çalışıyorum. Kendi adıma  yaşamdan beklentim, huzurlu ve ko..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster