Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Aralık '07

 
Kategori
Telekom / Mobil
Okunma Sayısı
17923
 

Cep telefonu kullananlar dikkat etsin

Cep telefonu kullananlar dikkat etsin
 

Bu blog AVEA, TURKCELL ve VODAFON’i karalama yazısı değildir.

Olay bana bir mail ile bildirildi.

İlk okuduğumda bende şüphe ile yaklaştım.

Ben Avea kullanıyorum.

Kontrol ettim.

Yazılanlar doğru.

Aveaya yazdım durumu, bir haftadan fazla zaman geçti henüz bir cevap alamadım.

Avea, Turkcell ve Vodafon kullananlar, telefonunuzdan hemen ##002# yi tuşlayın, ekranınıza aktarma iptal diye bir yazı gelecek, iptal edin, böylece yönlendirmeyi kaldırmış olacaksınız. Yoksa sizin haberiniz olmadan, size ulaşamayan herkesten bir kontör düşülüyor. Bunu bilmenizde fayda var, isterseniz siz bilin, ama iptal ettirmeyin. Karşı tarafdan düşen kontür beni ilgilendirmez diyorsanız sorun yok zaten. Ama karşı taraf bunu bilmezse, siz de onu aradığınızda sizden de kontör düşecek. Bunu dabilin. Eğer aradığınız kişinin telefonu da telesekreter ayarli ise, dinlediğiniz 1 sn'lik 'aradığınız kişiye ulaşılamıyor' mesajı için bir normal arama karşılığı ücretlendiriliyorsunuz.

İşin garip olan kısmı ise, normal AVEA, TURKCELL ve VODAFON hatlarında default (fabrika çıkışı) olarak ayarlı bir telesekreter yokken, herkeste bu telesekreter otomatik olarak ayarlı geliyor. Yani sizin hiçbir şeyden haberiniz yokken, çaktırmadan sizi kaz yerine koyuyorlar. Arkadaşınızı aradığınız ve ulaşamadınız mı? Hemen 1.5kontor. İki dakika sonra yine mi ulaşamadiniz bir 1,5 kontör daha. Böyle bir uygulama olur mu?

İşin daha da kötüsü kimsenin böyle bir uygulamadan haberi yok. Ne de olsa paralı olan bir uygulama otomatik olarak nasıl ayarlı gelir.

Bu olayı iptal ettirmek ise daha da bir trajik komik; AVEA, TURKCELL ve VODAFON'i arıyorsunuz, durumu anlatıyor ve 'uyanık' olduğunuzu gösteriyorsunuz, onlar da size AVEA, TURKCELL ve VODAFON hatlı telefonunuzdan ##002# 'yi aramanız durumunda tele sekreterin kaldırılabileceğini anlatıyorlar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ben vodafone'da çalışıyorum bahsettiğiniz yönlendirme iptal işlemi abonelerin farkındaolmadan yaptıkları yönlendirme iptalinin gerçekleşmesi için kullanılır tüm operatörlerde de kullanıcıya ücretsiz arama yönlendirme imkanı sağlanır abn bilerek ya da bilmeyerek bir yönlendirme yapmışsa cihazı üzerinden ücretsiz yönlendirme servisi devreden çıkar abnenin yaptığı yönlendirme devreye girer ve bu ücretlidir arayan da çağrıyı karşılayan da ücretlendirilir ancak operatör olarak bunun sorumluluğu servis sağlayıcı da değil kullanıcıdadır...dip not: kullanıcı tarafından yapılan yönlendirme aynı zamanda mesaj alım ve gönderimini de engeller bilinçli kullanıcılar olmadığımızdan dolayı bu sorunları yaşayabilmekteyiz ancak tekrar belirtmek istiyorum hiç bir operatörün böyle bir kandırma yöntemi kullanmamaktadır... sevgiler...

duygusel 
 07.01.2008 8:23
Cevap :
ende bu durumu aveya yazmıştım ama cevabı geç aldım, teşekkürler  07.01.2008 12:11
 

Ve çok şaşırdım öğrenince. Kontörümün hesabını yapmam ama yüklemeden kısa bir zaman sonra bitmesi yüzünden kendime kızardım hep:) Meğer benim bir suçum yokmuş...Tüm tanıdıklarımı uyaracağım. Gözümüzü açtığınız için teşekkür ederim. Sevgiyle...

Tülay TERZİOĞLU 
 06.01.2008 12:09
 

Uyarınız için teşekkürler..

Erol Özışık 
 28.12.2007 11:36
 

Denemekte fayda var, teşekkürler efendim.

Işıl 
 28.12.2007 9:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 682
Toplam yorum
: 1696
Toplam mesaj
: 49
Ort. okunma sayısı
: 2732
Kayıt tarihi
: 13.07.06
 
 

Tıp alanında doktor olarak çalışmaktayım, beyin cerrahi uzmanıyım..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster