Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Eylül '10

 
Kategori
Telekom / Mobil
Okunma Sayısı
2021
 

Cep telefonu nasıl dinlenir

Cep telefonu nasıl dinlenir
 

Cep telefonu dinleme


Telefonunun dinlenmediğini söyleyebilecek çok az kişi bulabiliriz. Yapılan dinlemelerin metinleri, ses dosyaları gazetelerde, internet sitelerinde yayınlanıyor. Her gün yeni bir dinleme haberi görmeden uyuyamaz hale geldik neredeyse. 

Olağanlaşan musibet çerçevesinde -her konuda olduğu gibi- telefon dinleme teknikleri konusunda da yurdum insanı engin bilgi birikimine sahip olmuştur! O kadar ki, CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın başına gelen dinleme vakasını "caaahil, caaaahil" diyerek aşağılamayı kendilerinde bilgelik hakkı olarak görmüş, "kendini gönüllü olarak dinletiyorsun" sonra da "beni dinliyorlar" diye şikayet ediyorsun" şeklinde hicivlendirmiştir 

Eskimiş haberlere göz atılırsa eğer, Sav'ın hayır yerine evet tuşuna dokunduğu ve karşı tarafın da kendilerine yanlışlıkla sunulan bu nimetten yararlandığı tezi toplum tarafından kabul görmüştür. Ne diyelim, insan aklı her şeye inanmaya müsaittir. 

Şimdi diyeceksiniz ki "Bu konuyla Önder Sav'ın ne alakası var?" Siyasi açıdan alakası yok; ama aşağıdaki dinleme tekniğine örnek olması bakımından alakası var. Bu tarz dinlemeyi yapmak için öyle pahalı cihazlara veya telekomünikasyon şirketlerinin işbirliğine gereksinim yok. 

Olay oldukça basit: Hedef cep telefonundaki bir yazılımı tetikleyerek cihazı açık hale getirmek teknik olarak mümkündür. Bu yazılımlara ulaşmak ise -deyim yerindeyse - çocuk oyuncağıdır. İlgili yazılım, telefonu aktif hale getirmekte yaptığınız konuşmaları dinlettirmekte, mesajlarınızı karşı tarafa ulaştırmaktadır. Dahası, bulunduğunuz yerleri, nereye, nezaman gittiğinizi jurnallemekte ve bütün olup bitenlerin kayıt altına alınmasını sağlamaktadır. 

Elbette, bunların yapılabilmesi için cihazda bu casus programın telefona yüklenmiş olması gerekir. Tahmin edersiniz ki, bu da zor bir iş değildir. 

Ortalama bir kullanıcı telefonun davranışlarındaki bazı değişiklikleri göremeyebilir. İşte ipuçları: 

1. Telefonun şarzı normal süresinden daha çabuk tükenecektir
2. Faturanızda küçük ama gereksiz artışlar oluşabilmektedir
3. Sinyal lambaları durduk yere aktifleşebilmektedir 

Biraz paranoya ile karışık komplo teorisi yapmadan bu yazıyı bitirmek olmaz(!) Kullandığımız telefonların yazılımları içinde tetikleyici kodlar olabilir mi? Kullanılan yazılım modifiye edilebilir mi? 

Olabilir de olmayabilir de. Ama bundan emin olamıyoruz. Çünkü bazı yazılımların kaynak kodları kapalıdır... yani yazılım firmaları, incelenmesin diye kaynak kodlar okunmaz hale getirerek kullanıma vermektedir. Bu durumda kişilerin yapacağı pek bir şey yoktur. Devletin önlem alması gerekir. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 912
Kayıt tarihi
: 06.04.08
 
 

Müzik, programlama ve tasarım konularıyla ilgileniyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster