Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mayıs '12

 
Kategori
Genel Sağlık
Okunma Sayısı
312
 

Cep Telefonunda Kanser var mı?

Cep Telefonunda Kanser var mı?
 

Kansere neden olduğu belli değil...


Cep telefonlarının kansere yol açtığı söylentileri son yıllarda gelişen teknoloji ile oldukça yayılmaya başladı. Peki gerçekten telefonun yaydığı elektromanyetik alan zararlı mı?

Danimarka’da Kanser Epidemiyolojisi Kuruluşu tarafından yürütülen ve 18 yıl süren bilimsel araştırmanın sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre cep telefonu ile beyin kanseri arasında ilişki bulunamadı.

Cep telefonları ile beyin kanseri riski arasında potansiyel bağlantının araştırıldığı en uzun ve en son çalışmada, uzun süreli cep telefonu kullanımı sonucunda kişilerde beyin tümörü ya da herhangi bir kanser çeşidinde artış olduğuna dair kanıt bulunamadı.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Kanser Epidemiyolojisi Kuruluşu tarafından yürütülen ve Perşembe günü British Medical Journey’de yayımlanan çalışma 18 yıl sürdü. Bilimsel çalışmada 30 yaş ve 30 yaşın üstündeki 358 bin 403 Danimarkalı’dan veri toplandı. Katılımcılar 1995 yılı öncesinde cep telefonu kullanan ve kullanmayanlar olarak ikiye ayrıldılar.

Çalışmada, 1990’dan 2007’ye kadar, merkezi sinir sistemi tümörüne ilişkin 10 bin 729 vakanın rapor edildiği söyleniyor. Bu çalışmayı oluşturan daha önceki Danimarkalı çalışmalarla birlikte yeni bir çalışma da cep telefonu kullanıcıları arasında kanser belirtisinin arttığına dair bir bulgu olmadığını söylüyor. Bilhassa, hem uzun süreli kullanıcılarda hem de kısa süreli kullanıcılarda, vücudun cep telefonuna en fazla maruz kalan bölümü olan şakak loplarında beyin tümöründe artış olmadığının saptandığı belirtildi.

Görüldüğü gibi yapılan araştırmalarda henüz böyle bir etkisi olduğuna rastlanmadığı söylenirken, bir yandan başka bilim adamlarının söylediği kanser riski olduğu düşüncesi azımsanmayacak kadar fazla...

Tavsiyeler

Telefonu kulağınıza tam olarak dayamayın(bir süre sonra yaydığı ısı nedeniyle kulak ve beyinde rahatsızlık oluşuyor.)
Telefon görüşmelerinizi mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışın ya da en azından telefon yarım metre uzağınızda dursun ve iletişimi kulaklık ile sağlayın.
Dışarıda dolaştığınız zamanlarda telefonunuzu çantanızda bulundurun bu sayede bedeninizle direk olarak temas halinde olmayacaktır.
Geceleri yattığınız oda içerisinde telefonunuzu mümkünse bulundurmayın ya da yatağınızdan uzakta bir yerde bulunsun.
Benim sizlere söyleyeceklerim buraya kadar... Ne kadar zararlı olduğu kanıtlanmamış olsa bile bu bize zarar vermez anlamına gelmez. Dikkatli olun derim kanserli bir bedene sahip olmayı istemeyiz öyle değil mi?

Kaynak: Ntvmsnbc

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 2882
Kayıt tarihi
: 17.05.12
 
 

Eleştiri, Metafizik, Filozoflar, Bilim, Teknik, Satranç, Antikçağ, Dinler ilgi alanlarıdır. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster