Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mayıs '20

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
30
 

Çerkez Ethem

Teşkilat-ı Mahsusa da yetişti. Balkan savaşına katıldı. İsmi duyulduğunda Yunan işgaline karşı Salihli'de bir direniş barikatı kurmuştu. BMM Başkanı M.Kemal'in talimatıyla  kendisi gibi çerkez olan saltanat taraftarı Anzavur, Düzce-Bolu isyanları ile Yozgat Çapanoğlu iç isyanlarını bastırdı ve Kahraman-Kurtarıcı ilan edildi. Yunan işgaline dur diyen Kuvva-i Seyyarenin kurucusu ve komutanıdır.

Salihli cephesine ara verdiği için ve Garp cephesi komutanı İsmet paşa ile ihtilafları sebebiyle Yunan ordusu Eskişehir, Gediz önlerine kadar geldi. Rusya yeşil ordu vesilesiyle O'nu destekledi. İç isyanlar bastırılmış ve Yunan ordusuna dur denilmişti. Artık gerilla savaşından nizami ordu düzenine geçilecekti. Fakat Ethem bey'in en iyi bildiği savaş usulü gerillacalıktı. Dağıstanlı Şeyh Şamil'le beraber en iyi iki gerilla komutanıydılar.

Kuvva-i Seyyareyi dağıtıp askerleriyle birlikte garp cephesi Komutanlığının emrine girmek aklına hiç yatmıyordu. İktidar savaşları başlamış karşısındakiler O'nu tasfiye edecekti. İnce hastalığı (verem) sebebiyle dinlenmesi de gerekiyordu.

Gediz önlerindeki 2400 kadar kızanıyla savaşıp Gediz'i  Yunanlılardan geri aldı. İhtilaflar yüzünden önce Simav sonra Demirci üzerinden Gördes'e çekildi. Abisi mebus Reşit beyle Tevfik beyi geçiş anlaşması yapmak üzere Yunan komutanlarıyla görüşmeye gönderdi. Kızanlarını toplayıp durumunu açıkladı ve isteyenin kendi iradesiyle tercih yapmasını istedi helalleşti ve 68 kızanıyla kuzey tarafa çekip gitti. Parti Pehlivan, Usturumcalı  Halil efe ve arkadaşları ağır silahları (top, makinalı  tüfek ) Kütahya'da milli güçlere teslim edip Demirci Akıncılarına katılıp mücadeleye devam ettiler.

İleri gelen komutanlarla son anda bozuşmayıp, bir orta yol bulunabilseydi bu gün Milli mücadelenin en büyük kahramanlarından biri olarak anılacaktı. Önce İzmir'e sonra Atina^ya gidip senatoryumda kaldı. Tekrar Almanya da bir hastanede tedavi olup Beyrut'a yerleşti.

1938 yılında 150 liklere çıkan aftan abileri yararlandı. Fakat  benim suçum yok ki affa müracaat edeyim  deyip köşesine çekildi.1948 yılında Amman'da yapayanlız bir odada vefat etti. Hiç bir zaman vatanı aleyhine çalışmadı. Yunanlılar yenemedikleri Ethem bey cepheden uzaklaştırarak işgali biraz daha uzatmış oldular. Milli güçlere silah çekmedi ve istemeye istemeye İzmir'e gitti.

Büşran Betül Kaya bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 88
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 79
Kayıt tarihi
: 04.12.17
 
 

Son zamanlarda Milli mücadele ve tarih üzerine odaklandım.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster