Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Aralık '12

 
Kategori
Projeler
Okunma Sayısı
181
 

Çerkezköy’ün küçük Ebruzenleri Ebruşah’ta buluştu

Çerkezköy’ün küçük Ebruzenleri Ebruşah’ta buluştu
 

Ney sesi ile ebru yaptılar


Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi El Sanatları Usta Öğreticisi Gülhis Başaran, atölyesinde öğrencilere yönelik ücretsiz ebru sanatı etkinliği  düzenliyor. 10 saatlik dersler sonunda etkinliğe katılan öğrencilere birinci aşama katılım sertifikası verildi, "atölye çalışmalarımız sabah, öğle ve akşam olmak üzere 3 farklı grup şeklinde gerçekleşiyor. Bu atölyede 15 adet ebru çalışması yapıldı ve yapılan ebru sanatları da öğrencilerimizin oldu.’’ dedi.

Halk Eğitimi Merkezi El Sanatları Öğreticisi Gülhis Başaran 5-15 Aralık tarihleri arasında öğrencilere yönelik ücretsiz Geleneksel Türk ebrusu tanıtım etkinliği düzenledi. 
“ÇOCUKLARA BİR FIRSAT VERMEK İSTEDİM’’

Ebru kravat üretimi ile KOSGEB’in Çerkezköy’deki ilk kadın girişimcisi olan El Sanatları Öğreticisi Gülhis Başaran, sağlığı el verdiği sürece Geleneksel Türk Ebrusunu öğreteceğini belirterek, “Uzun zamandan beri üstatlarımdan eğitimini aldığım ebru sanatını, Ebru sanatına özel olarak hazırladığım atölyemde düzenlediğim kurslarla öğretmeye devam ediyorum. Bilhassa çocukların çok ilgi duyduğu ebru yapımını kendimde bir fikir olarak tasarladım. Bu fikrimle de kendi atölyemde çocuklara bir fırsat vermek istedim” dedi.

 20 yıllık Ebru sanatına duyulan aşkın meyvalarını almaya başlayan Ebruşah 
Ücretsiz olarak 10 dersli bir program hazırladığını ifade eden Başaran, “5-15 Aralık tarihleri arasında merak eden ve öğrenmek isteyen bütün öğrencileri uygulamalı ebru etkinliğinde atölyemde ağırladım. Bu etkinlikte  uygulamalı olarak ebru sanatının ilk aşamasını gösterdim. Dersler sonunda da etkinliğe katılan çocuklarımıza 1.aşama katılım sertifikası verildi.

Temennim ve arzum, Çerkezköy ve bölgede özel olarak hazırlanmış ebru sanat evi yok.1990’lı yıllarda yani 20 yıl önce Tekirdağ Halk Eğitimi Merkezinde özel bir firmanın tanıtımını yaptığı 1 günlük seminerde gözlemlediğim ebru sanatına aşık oldum,  kendi kendime kumaş ebrusuna başladım, geliştirdim. 2 yıl Çerkezköy’de Geleneksel Türk Ebru Sanatı kursuna devam ettim, asla yeterli görmedim, 3 yıldır da Caferağa medresesinde almaya devam ediyorum. Yaşadığım bölgemde bütün çocukların ve yetişkinlerin bu ata sanatımız olan ebru sanatını öğretmek için atölyemin kapılarını sonuna kadar açıyorum.” şeklinde konuştu.

 Tüm öğrencileri etkinliğine davet eden Gülhis Başaran, “İlahi huzuru ata sanatımız olan Ebru sanatında bulduğum için rabbime hamd ediyorum. Sağlığım elverdiği sürece ebru sanatını öğrenmeye ve öğretmeye devam edeceğim. Ben eğitimciyim ve benim işim bir taraftan öğrenmek ve öğretmektir.” açıklamasında bulundu. 

Bu ücretsiz etkinlikle birlikte üyelik sistemine geçmeyi hedeflediğini söyleyen Gülhis Başaran, “sabah gruplarımız doldu ve aşırı derece de rağbet gördüm. Aylarca devam etsem bile Çerkezköy’de yaşayan çocuklara eğitim vermeyi bitiremem. Bu etkinliklere belli aralıklarla devam edeceğim. etkinliklerimiz sabah, öğle ve akşam olmak üzere 3 seanstan oluşuyor. Gruplarımız 15 kişi ve öğrencilerimiz 5 teknede çalışıyorlar. Bu aşamada 15 adet ebru çalışması yapılıyor ve yapılan ebru sanatları da öğrencilerimizin oluyor. Bir hafta süre ile kendilerini ifade edebilecekleri özel ortamında geleneksel Türk Ebru Sanatı yapmaya tüm öğrencilerimizi bekliyorum” diye konuştu.

“ÖZEL KURSLAR 6 KİŞİLİK GRUPLARDAN OLUŞUYOR’’

Öğrenciler dışında diğer yaş gruplarına yönelik çeşitli kurslar düzenlediğini ifade eden Başaran şunları söyledi: “bire bir özel kursumuzda var. Haftanın bazı günlerinde gündüz ve akşam olmak üzere 2 grup olarak kurs veriyorum. Bu kursumuz tüm yaş seviyelerine hitap ediyor. Gruplarımız 6 kişiden oluşuyor ve bu kursumuz yaklaşık 3 ay önce başladı. Özel kursumuz Haziran sonuna kadar devam edecek, ardından da 3 aylık bir aramız olacak. Ondan sonra yeniden kurslarımıza başlayacağız”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 129
Kayıt tarihi
: 19.12.12
 
 

Uludağ Üniversitesi Pazarlama Bölümü mezunuyum, Ankara Üniversitesi İngiliz Dili Ve Edebiyatında ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster