Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Eylül '14

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
1557
 

Cesaret için alkole ihtiyaç duymak

Cesaret için alkole ihtiyaç duymak
 

Arkadaşlarla yapılan rakı – balık toplantıları, partilerde bir –iki kadeh şarap, vodka vs. veya şişe bira sohbetlere keyif katar daha güzel vakit geçirilmesini sağlar. Ancak bir çok kimse 5 – 6 kadeh şarap veya 5 -6 şişe bira içmeden duramaz. Gerekçe olarak içkiyi sevdiğini söyler. Bir de bazı erkeklerin aşırı alkol alma gerekçeleri var ki bu yazımın konusunu oluşturuyor. Geçen yıl bir erkek arkadaşım :” abi ben partilerde iyice içip kafam kıyak olmadan tanımadığım kadınlarla konuşmaya cesaret edemiyorum, çok gergin oluyorum. 3 Bardak viskiden sonra gevşiyorum ve gidip kadınlarla tanışıp konuşabiliyorum” demişti. Gerçekten de özellikle 150 veya daha fazla kişinin olduğu ve insanların yarısının yeni tanıştığı partilerde bu gerekçe ile aşırı alkol alan erkeklere rastlamak mümkün. Kimsenin günahını almak istemem, bu partilerde çoğunluk ölçülü alkol almayı biliyor ama bazen ellerinde bira şişeleri veya kadehlerle bar boyunca “ loserlar takımı” gibi dizilmiş erkekler görmek mümkün. Partiye gelir gelmez kimse ile konuşmadan önce bara koşup iyice zom olduktan sonra partiye karışıyorlar. “Kafam iyi artık tanımadığım kadınlarla rahatça tanışıp konuşabilirim” dediklerinde davranışlarının kontrolünü kaybetmiş oluyorlar. Kadınlarla konuşurken dedikleri anlaşılmıyor bile.

Kadınlarla konuşabilme cesaretini toplamak için bu şekilde sarhoş olmaya gerek duyan erkeklerin konuştukları kadınlara vücut dili ile verdikleri mesaj şu :” ben öz güveni düşük biriyim, alkol almadan senin karşına gelip seninle tanışmaya ve konuşmaya cesaretim yok”. Onunla konuşan kadınların da içlerinden muhtemelen geçen düşünceler şunlar :”senin gibi sarhoş olmadan karşıma gelme cesareti olmayan adamı ben ne yapayım ? beni ilgilendirmezsin, uzak dur benden”. Adamın kendisine sorarsanız sarhoş olduğunu kabul etmez, gayet iyiyim der. Cesaret toplamak için alkole ihtiyaç duyan erkekler bindikleri dalı kesiyorlar. Partide sarhoş olmayan erkeklere göre dezavantajlı duruma düşüyorlar. Çünkü sarhoş olmayan erkekler davranış ve konuşma kontrollerini kaybetmemiş oluyor ve tanıştıkları, konuştukları insanlar üzerinde daha iyi intiba bırakıyorlar.
Peki ya sarhoş olan kadınlar ? Onlar da davranışlarının kontrolünü kaybediyor ve normalde yüz vermeyecekleri erkeklerin haddini aşan davranışlarına daha hoşgörülü davranıyor ve çoğu zaman daha sonra pişman oluyorlar.

Aşırı alkol almak sadece kalabalık partilerde değil, 15 – 20 birbirini iyi tanıyan kadın – erkek karışık arkadaşların örneğin rakı – balık toplantılarında da sakıncalı. Çünkü tanışıyor hatta iyi arkadaş olsalar da aşırı alkol etkisinde istenmeyen davranışlar, özellikle kafaları iyiyken erkeklerin kadınlara tacizkar davranışları ayıldıklarında arkadaşlıkların bozulmasına ya da gerilmesine yol açabiliyor.


Partilerde ve sosyal toplantılarda keyif için makul ölçüde içki almak toplantıyı neşelendirebilir. Ama özellikle karşı cinsle tanışmak, konuşmak için cesaret toplamak için aşırı alkol almak öz güven düşüklüğünden kaynaklanır. Erkek te olsa kadın da olsa insanlar partilerde ve sosyal toplantılarda karşı cinsle tanışmak, ilişki başlatmak için öz güvenini geliştirmeli, alkolden medet ummamalıdırlar.

Rasih Bensan

4 Eylül 2014

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bunun farkındayım. Yazdığım gibi "farklı bir açıdan" kafamı kurcalıyor. Sadece ek yapmak istemiştim. saygılar...

Retor 
 06.09.2014 19:31
Cevap :
Evet, sizin eklediğiniz ilave yönü de önemli katılıyorum  07.09.2014 13:51
 

Doğru söze ne denir? Sayın Bensan, bu konu epeydir, farklı bir açıdan benim de aklımdaydı. Yazdıklarınızın yanında, alkolün bir modernlik göstergesi gibi algılanması can sıkıcı. Nedense, grup içinde herkesin içtiği bir ortamda içmeyenler şakayla karışık bir çeşit aşağılamaya maruz kalabiliyorlar. Ya da rakısız balık yenmezmiş gibi bir algı var kimi kesimlerde. Çok içmek maharet sayılabiliyor.Ben alkol tüketimi konusunda da algı sorunu yaşadığımızı düşünüyorum. Sorunun kaynağı da -kesinlikle- yazdığınız gibi öz güven eksikliği ve kimlik sorunu. Saygılar...

Retor 
 05.09.2014 17:55
Cevap :
Cevabınız için teşekkürler. Bu yazımda dini veya sağlık açısından alkole karşı tutumlardan bahsetmedim. Esas vurgulamak istediğim sosyal toplantılarda karşı cinsle tanışmak veya ilişki başlatmak gayesi ile cesaret toplamak için aşırı alkole başvurulduğunda bunun sağlıklı tanışma ve ilişkilerin kurulmasına yardımcı değil engel olduğu. İnsanlar öz güvenlerini geliştirip sosyal toplantılarda alkolü abartmadan karşı cinsle tanışma ve flört etme becerilerini geliştirmeliler.  06.09.2014 14:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 414
Toplam yorum
: 132
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1968
Kayıt tarihi
: 05.05.12
 
 

BİLİM özellikle astronomi ve çeşitli konularda araştırmacı ve yazar Amatör fotoğrafçı, Ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster