Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mayıs '12

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
4118
 

Cesaret ve cehalet

Cesaret ve cehalet
 

Günlük yaşamda cesaret; medeni ve cahil türü olarak temelde ikiye ayrılırken, medeni cesaret bilgiye yetkinliğe dayanan özgüveni, cahil cesareti ise içsel bir temele dayanmadan salt şova dönük ben yaparım çılgınlığını ifade etmektedir. Bilim adamlarının bu konuyu sorgulayarak araştırarak bilmsel düzeyde açıklamaya kavuşturdukları önemli bir yazıyı ilginize sunuyorum.

Cehaletin Belirtileri ve Nitelikleri

‘Dunning - Kruger sendromu’ Psikolojide Nobel ödülü alan çalışma.

Psikologlar Justin Kruger ve David Dunning'in tarihe geçmelerine vesile olan teorileri özetle, "cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır" der.

Metin çözme, araç kullanma, tenis oynama gibi çeşitli alanlarda yapılan araştırmaların sonucunda şu bulgulara ulaşılmıştır:

-Niteliksiz insanlar ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler.

-Niteliksiz insanlar, niteliklerini abartma eğilimindedir.

-Niteliksiz insanlar, gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görüp anlamaktan da acizdirler.

-Eğer nitelikleri, belli bir eğitimle artırılırsa, aynı niteliksiz insanlar, niteliksizliklerinin farkına varmaya başlarlar.

Değerlendirme zaafı:

İki uzman daha sonra, bu teorilerini sınama fırsatı da buldular. Cornell Üniversitesi'nden 45 öğrenciye bir test yaptılar, çeşitli sorular sordular. Ardından öğrencilerden "testin sonucunda ne kadar başarılı olacaklarını tahmin etmelerini" istediler.

En başarısızların (yani sadece yüzde 10 ve daha az doğru cevap verenlerin), soruların yüzde 60'ına doğru cevap verdiklerine, ayrıca iyi günlerinde olsalar yüzde 70'e ulaşabileceklerine inandıkları ortaya çıktı.

En iyilerin (yani en az yüzde 90 doğru sonuç alanların) en alçakgönüllü denekler olduğu (soruların yüzde 70'ine doğru cevap verdiklerini düşündükleri) görüldü.

(Not: Dunning ve Kruger bu çalışmalarıyla 2000 yılında Ig Nobel de kazandılar.)

Çalışan cahiller: kendi kapasitelerini değerlendirmekten ve eksikliğini teşhis etmekten acizdirler. Ama asıl vahim olan, bu "yetersizlik + haddini bilmeme" karışımının, mesleksel açıdan, karşı koyulmaz bir itici güç oluşturmasıdır. Cehaletleri kariyer açısından bir eksi iken, tutumları bunu artıya dönüştürebilmektedir. (Kendine güven davranışları.)

İşinde çok iyi olduğuna yürekten inanan "yetersiz", kendini ve yaptıklarını övmekten, her işte öne çıkmaktan ve haddi olmayan görevlere talip olmaktan en küçük bir rahatsızlık duymayacaktır. Aksine bunu bir "hak" olarak görecektir.

Bu arada, gerçekten bilgili ve yetenekli insanlar ise çalışma hayatında "fazla alçakgönüllü" davranarak kendilerine haksızlık edecekler, öne çıkmayacaklar, yüksek görevlere kendiliklerinden talip olmayacaklar, kıymetlerinin bilinmesini bekleyecekler (ve bilinmeyince için için kırılacaklar ve kendilerini daha da geriye çekecekler) ve muhtemelen üstleri tarafından "ihtiras/heves/istek eksikliği" ile değerlendirileceklerdir.

Sonuçta, "kifayetsiz muhterisler" her zaman ve her yerde daha hızlı yükselecekler ve daha yukarılara çıkacaklardır.

Etrafınıza bir bakın, uzmanlara hak verecek misiniz?

Dr. Serra Menekay Oncel

Ferhat Yıldız bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"kifayetsiz muhteris"olabilir miyim, yani böyle miyim...

Kerim Korkut 
 14.03.2015 11:08
Cevap :
Bir şey diyemem:))  14.03.2015 15:20
 

Galiba birazda, derinlere kök salmış ve artık nasırlaşmış düşünce yapısı, her türlü gelişmenin önünde durarak, kullanım tarihi geçmiş yarı mamül ürünlerini, katkı payı olarak pazara sürerek, yarattığı eserle gurur duyuyordur. Bir müdürümüz vardı. Ben hayatım da böyle alçak göüllü bir insan görmedim. Odasına giren, memuru ceketinin önünü ilikliyerek kapıya kadar uğurlardı. Birgün konuşurken dedi ki '' Amirlerimi nasıl uğurluyorsam, çalıştığım arkadaşlarım da aynı davranışı fazlasyla hak ediyor. '' Peki ne oldu? Memurlar bu işten pek keyif aldı, dalgalarını geçti. Müdürüm ne oldu ? Kıytırık bir yere atanınca emeklili oldu. Bilgi mi fazlasıyla vardı. Üstelik o çok zor koşullarda okumuştu. Selamlar..

Mehmet Emin Yolsal 
 19.05.2012 4:18
Cevap :
Keskin sirkenin küpüne verdiği gibi tevazunun fazlası da sahibine zarar verir ve vermiş. Selamlar...  20.05.2012 0:22
 

Hak vermemek elde mi? Cahil cesaretine sahip olanlar belli bir zaman başarılı olurlar. Daha sonra renkli bir balon oldukları anlaşılır.

yılmaz çetingöz 
 18.05.2012 11:21
Cevap :
Aynen, selamlar...  18.05.2012 19:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 2063
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1161
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster