Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Haziran '09

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
639
 

Çet yapanlara küçük bir uyarı

Çet yapanlara küçük bir uyarı
 

çet hali


Burada iki noktaya temas etmek istiyorum.

Birincisi; içine kapanık, ruhsal sıkıntı içinde olan ve bilinçaltındaki davranışlarını günlük hayatta sergileyemeyenler burada rahatça yazabiliyorlar düşünce ve duygularını. “Burası sanal alem” diyerek kendi kendine düşünür gibi algılıyor ve karşısında gerçekte birinin olmadığı düşüncesi ile davranıp hedonist (sınırsız özgürlük) bir davranış içerisine girebiliyorlar.

Netten ilk defa tanıştığı birini insan değil de bilgisayar olarak görüyor. Bir daha ömrü hayatında görüşmeyeceğini ve somut olmadığını düşünüyor. Sanki öteki dünyadan biri imiş gibi. Oysa dünya küçüldü artık.

Medeni bir kişi böyle düşünmez; ama dedik ya, bazı ruhsal sorunu olanlar ve eğitim seviyesi düşük olanlar bu şekilde düşünerek hem toplumu ve hem de kendini kirletiyor. Bunlardan kaçınılmalı ve bizler de bu konuda birbirimizi uyarmalıyız.

İkinci konu ise; “ÇET” denilen karşılıklı sesli, yazışma ve görüntülü görüşme. Bu görüşmelerde de çok abes gördüğüm bir nokta var ki asıl bu konuya değinmek istiyorum.

Maalesef çoktandır şahit olduğum aynı anda birkaç kişi ile birden görüşme meselesi beni son derece rahatsız ediyor. Bu şekilde sohbeti son derece abes buluyorum. Bu davranış, görüşülen kişilerin tümüne saygısızlık olmaktadır. Eğer biriyle görüşeceksek müsaade istemeli, tek kişiyle görüşmeyi sürdürmeliyiz. Tabii eğer o insanları seviyor ve onlara saygı duyuyorsak.

Böyle bir görüşme; “seni de idare ediyorum, onu da idare ediyorum, ötekini de idare ediyorum” demektir. Bu tür bir görüşme yapan kişiler o sevdiği dostlarına ve arkadaşlarına veya tanıdıklarına bilmeden saygısızlık yapmaktadır. Karşıdaki kişilerin çoğu “benimle görüşürken o anda bir başkasıyla görüşüyor” diye düşünmez, bunu bilmez. Bilirse ve saygın birisi ise bundan alınır ve kırılır. Ben de bunlardan biriyim.

Aslında burada daha abes olan, durum bilinse dahi bunu olağan karşılamaktır. Tabii bu insanların aynı davranışı kendilerinin de sergilemiş ve sergilemekte olduğunu anlamak zor değil. Zannederiz bunlar kendilerine de saygılarını yitirmiş insanlardır. Ben şahsen benimle görüşürken başkasıyla görüşen; “beni idare eden” birinin bana saygı duymadığı gibi kendisine de saygı duymadığını düşünürüm. Sevdiklerine saygı duymayan biri hakkında başka ne düşünebilirim ki?!

Onun için buradan şunu söylüyorum; saygın bir kişi ve saygın bir toplum olabilmek için her zaman doğruları yapabildiğimiz kadar yapmaya, doğru davranışları sergilemeye ve yanlışlardan kaçınmaya çalışmalıyız, çevremizi uyarmalıyız.

Her zaman çevremize güzel örnek olmalıyız. Bir toplum domino taşları gibi bir birilerini etkileyerek ancak bu şekilde güzelleşir.

“Bir mum binlerce mumu ateşler ve etraf aydınlık olur”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sevdiğine saygı duymayan insan kendine de saygısızdır bence...fikirlerinize katılıyom...

ipeğin 
 02.07.2011 20:23
Cevap :
Çok doğru, sevgili İpeği Hanım. İşte bizler de bu şekilde gençleri ve çevreyi uyarırsak; hem görevimizi yapmış oluruz ve hem de bir mum yakmış oluruz. Güzelliğiniz kadar güzel yorumunuz için teşekkür ediyorum ve başarılarınızın devamını diliyorum. Saygı ve sevgilerimle…  05.07.2011 8:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 358
Toplam yorum
: 404
Toplam mesaj
: 47
Ort. okunma sayısı
: 1013
Kayıt tarihi
: 03.09.08
 
 

  Ne elimde garantim var ikinci bir soluğu almaya Ne aklım erer dünyayı yıkıp ta yeniden ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster