Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '12

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
1243
 

Cevapsız sorular....

Cevapsız sorular....
 

dunyakitap.com


"Hocam, aklıma takılan bazı sorular var. Sorabilir miyim?!

"Sor evladım."

"Geçen gün televizyonda Muhteşem Yüzyıl dizisini izliyordum. Orada önce köle sonra cariye olan Hürrem sultan, devamlı birlikte olduğu ve 4 çocuk verdiği Padişah'tan azad edilmesini istedi. Padişah da onu azad etti. Ancak azad edildikten sonra artık hür bir kadın olduğunu ileri sürerek, padişahla birlikte olmak için aralarında nikah akti olması gerektiğini söyledi. Gerçekten bu böyle midir? İslam hukuku açısından beni bilgilendirebilir misiniz?"

"Sen cariyenin ne olduğunu biliyor musun?"

"Tam olarak bilmiyorum hocam."

"Bak evladım. Cariye ya da halayık, yabancı ülkelerden kaçırılıp özgürlüken yoksun bırakılan, alınıp satılabilen, her konuda efendisinin isteklerine bağlı bulunan genç kadındır."

"Yani cariyelerle nikah olmadan şaapılabilir mi?"

"Ona öyle demeyelim de, halvete girmek diyelim."

"Yani, arada nikah olmadan halvete girilebilir."

"Evet, evladım."

"Yani nikahlı eşinle birlikte olabildiğin gibi cariyeyle de birlikte olabiliyorsun ve bunun bir günahı yok değil mi hocam? Bu konuyu biraz daha açabilir misiniz?"

"Evet, doğru, nikahlı eşinle birlikte olabildiğin gibi cariyeyle de birlikte olabiliyorsun. Bunun bir günahı yok."

"Peki arada hiç bir fark yok mu?"

"Nikah akdi, ikisi de hür olan (bu sebeple vücutlarına da malik bulunan) bir erkekle bir kadının, karşılıklı olarak bir aile kurma ve cinsî yönden birbirinden yararlanma konulu -şartlarına uyarak yaptıkları- bir sözleşmeden ibarettir .Cariyeye sahip olmayı sağlayan akit ve tasarruf da (satın alma, miras, ganimet veya bağış yoluyla elde etme…) bir hukuki işlemdir ve bu hukuki işlem, sahibi ile cariye arasında karı-koca gibi yaşama hakkını da vermekte, nikah akdinden daha güçlü ve kapsamlı olarak onun yerine de geçmektedir."

"Anladım hocam. Peki bir şey daha soracağım. Kutsal kitabımız, içindeki yazılanların her devir için geçerliliği var mıdır?

"Kutsal kitabımız kıyamete kadar geçerlidir evladım."

"Peki hocam ben cariye alabilir miyim?"

"Bu da nereden çıktı şimdi?"

"Veya önce başka bir soru sorayım. Ben birden fazla eş alabilir miyim?"

"Bu yasaya aykırı"

"Hocam, yasayı bir tarafa bırakın, ben dini açıdan diyorum. İmam nikahıyla ikinci bir eş alabilir miyim? Böyle bir şey olursa günaha girer miyim?"

"Peki iki eşine de bakabilecek misin?"

"Mesela benim bir milletvekili olduğumu düşünün. Şimdi yeni zamlar da gelecek. Yani, maddi bakımdan ikisini de geçindirebilirim."

"Peki her ikisine de eşit davranabilecek misin?"

"Davranırım, davranırım hocam. Bu konuda siz ne dersiniz?"

"Şimdi evladım kutsal kitabımızdaki ayet şöyle der:

"Eğer, (velisi olduğunuz) yetim kızlar (ile evlenip onlar) hakkında adaletsizlik etmekten korkarsanız, (onları değil), size helâl olan (başka) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikahlayın.2 Eğer (o kadınlar arasında da) adaletli davranmayacağınızdan korkarsanız o taktirde bir tane alın veya sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için daha uygundur."

"Yani alabilirim."

"Ben sana al diyemem. Çünkü mevcut yasalarımız birden fazla eş almaya uygun değil."

"Ama kırsal kesimde bir çok insanın bir veya birden fazla kuması var. Hatta bunların içinde milletvekillerinin de olduğu söyleniyor."

"Onu bilemem. İmam nikahıyla  evlenip ayetteki şartlara uyarsan ve hepsini geçindirebilirsen, dini açıdan sakıncası yok gözüküyor."

"Cariyelere nikah şartı yok ama değil mi?"

"Yok"

"Peki hocam, benim resmi nikahlı bir eşim, imam nikahlı da başka bir eşim var diyelim. 15 yaşında bir kız gördüm. Yüklüce bir başlık parası vererek kızı babasından aldım. Ona cariye muamelesi yapabilir miyim?"

"Neler diyorsun evladım?"

"Mesala dedim yani."

"Hür kadınlara cariye muamelesi yapılmaz."

"Peki, babasının sattığı kızlara sen hür mü diyorsun hocam?"

",,,,,,,,,,,"

"Babasının sözünden çıkmayan, bir mal gibi alınıp satılan kızlar hür müdür hocam? Neden cevap vermiyorsun?"

"Bana böyle sorular sorma evladım. Müslüman kadından cariye olmaz."

"Peki o zaman şöyle sorayım. Ben uzakdoğuya gidip, 10000 dolar verip, oradan bir kız satın alsam, nikah yapmadan burada onunla birlikte yaşasam bu günah olur mu?"

"Yabancı ülkelerden satın almak, cariye tanımına uyuyor ama, günümüzde böyle bir uygulama yok."

"Hocam, siz bana kutsal kitabımızın kıyamete kadar geçerli olduğunu söylemediniz mi?"

"Evet, ama...."

"O zaman kutsal kitabımıza göre ben yabancı ülkelerden kadın satın alıp, burada nikahsız olarak sizin deyiminizle halvete girebilirim. Öyle değil mi?"

"Bana böyle sorular sorma. Beni de günaha sokacaksın."

"Peki hocam, satın almasak, yurt dışından gelen kadınlarla para karşılığı ilişkiye girsek günah mı?

" O fuhuşa ve zinaya girer. Çok günah"

"Neden hocam? Bunlar yabancı kadınlar. Cariyeyi satın almıyorum da kiralıyorum."

"Git başımdan be....Seninle mi uğraşacağım. Tövbe tövbe...."

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

http://www.videoquran.net/ 42 dilde kuran meali online dinlene bilir bir cok türkçe tercüme ve seslendirmesiyle videoquran.net adresinden alabilirsiniz.arnavutca amerikce arapca azerice bahasa indonesia bangala bengali berberce tamazgitce boşnakca cince ingilizce filipince fransızca almanca gujareti hintce kannada dili korece kürtçe malayalam maranoa marthi peştunca persce portekizce rusca somalice ispanyolca kisvahili tagalog tamilce telagu türkçe urduca uygurca özbekce ve daha bir cok dilde sesli kuran tercümesi indire bilir dinleye bilir. veya bilgisayarınıza program olarak yükleyebilir. hatta sitenize ekleye bilirsiniz. sadece arapca isteyenler için 150 değişik hafızdan sesli kuran için http://mp3quran.audioquranmp3.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

fatos budak 
 05.03.2012 15:38
Cevap :
Teşekkürler  05.03.2012 16:34
 

Geçen gün bir fıkra okumuştum; Hoca kadınlara vaaz eder.Zina haram falan der.Kadının biri sorar "Hocam bir doktorla birlikte olmanın cezası nedir? Hoca; ooo 3yıl der. Kadın; hocam bir mühendisle olmanın cezası nedir? Hoca; oooo 5 yıl der...Kadın; peki hocam bir hocayla birlikte olmanın cezası nedir diye sorunca Hoca, Heh heh heh bre hatun, sen galiba cennetlik olmak istiyorsun" der...:))) Bilmem konuya uydu mu?...:))) Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 20.01.2012 22:42
Cevap :
:)) O hoca bozuntuları ne yazık ki cahil halkımızı aldatmaya devam ediyor Ayşegül hanım. Anlattığınız, fıkra olmasına rağmen, gerçek payı o kadar çok ki...Ne diyelim, Allah halkımıza akıl fikir versin ve doğruyu öğrenmeyi nasip etsin.. Teşekkürler, Saygılar, selamlar....  21.01.2012 12:08
 

Merhabalar...Sevgili DOST EROL beyciğim.. :-) Ben bu dizinin öyle pek hastası değilim.. Fakat kısmen izlediklerimden bu CARİYELİK konusu şu yönden kafama takıldı "Kanuni Sultan Süleyman (1495 - 1566)" döneminde hadi olmuş bitmiş... İyiki o dönemlerde yaşamamışız.. Fakat 2011 yılında hala Suudi Arabistan'da bu işler aynen devam "DİN ve İNANÇ" kisvesi altında.. VE evet VE... BUNA ÖZENEN yüzlerce bilerek veya bilmiyerek alet olan KÜLTÜR seviyelerinin ölçülerinin ve gelenek ve göreneklerinin baskısı altında bu akıma kapılıp gidiyorlar.. YIL=1566' dan... YIL=2012' ye....Çok derin bir konu ve kuyu...??? Size sonsuz sevgiler,selamlar ve saygılar.. :-)) NECİP KÖNİ - ADANA / TR

Necip Köni - Adana / TR 
 15.01.2012 17:06
Cevap :
Kitabına uydurmak diye bir söz vardır değerli Necip bey. Gerek Suudi Arabistan'da gerek ülkemizde Cübbeli hoca gibiler bu işleri kitabına uyduruyorlar. Mesele bu kadar basit. :)) Çok teşekkürler yorumunuz için. Saygı ve sevgilerimle....  15.01.2012 22:47
 

Erol Bey, arkadaşların taleplerini toplayın da hepinize bir güzellik yapayım:)) Demek Sülüman'ı da kaybettik:( Peki, haremdeki onca hatun ne oldu? Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 12.01.2012 11:48
Cevap :
:)) Arkadaşlar için bir şey söyleyemem de, benim zamanımda oradaki Kolombiyalı ve Venezuela'lı kızlar gerçekten çok güzeldi. Sülüman'ın nikah yapması cariyelerle birlikte olmasına engel değil aslındı. Haremdekiler yerinde duruyor. Sülüman'ın annesi ona yeni bir cariye gönderdi ama, Sülüman onu geri gönderdi. :) Dünün özeti kısaca buydu. :) Teşekkürler. Sevgiler....  12.01.2012 18:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3279
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster