Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Aralık '18

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
207
 

Ceviz ve Yararları

Bitişik komşum her sabah sofrasından cevizi eksik etmez, kahvaltıda muhakkak ceviz tüketir. Kendisi hekim değil ama sağlık konusunda çok okur bilgili bir kişi.

Bir gün bizi kahvaltıya davet ettiler bir tabağın içinde temizlenmiş ceviz içi koydular sofraya. Neden her kahvaltıda ceviz içi tükettiklerini sordum bana şu bilgileri verdi:

“Cevizin insan sağlığı üzerindeki pek çok faydası var,  zengin sağlıklı yağ içeriği nedeniyle süper gıdalar arasında yer alan ceviz, mutlaka günlük beslenme programınızın bir öğesi haline gelmelidir. Ceviz dışında süper gıdalar arasında fındık, Antep fıstığı ve yer fıstığı da bulunmaktadır.

Ceviz, vitamin ve mineraller bakımından çok zengin olup, bir avuç kadar yediğiniz zaman bir sonraki öğününüze kadar önemli derecede yapı maddesini size sağlamaktadır. Yapı maddeleri içinde antioksidanlar, omega-3 yağ asitleri bulunmaktadır.

İnsan sağlığında süper gıdalar arasında bulunan cevizin başlıca faydaları ise şöyledir;  Cevizin düzenli bir şekilde tüketilmesi, kalp sağlığının çok daha iyi olmasına yardımcı olmaktadır. Antioksidanlar bakımından çok zengin olan ceviz, kalp hastalıklarına ve dejenerasyona yol açan serbest radikallerle mücadele etmekte ve hayati bir önem taşımaktadır.

Ceviz üzerinde yapılan bir araştırmada; Haftanın dört günü bir avuç kadar ceviz ya da ceviz yağı alınması, kalp hastalıklarının görülme olasılığını büyük ölçüde azaltmaktadır. Bu araştırmada cevizin kan damarlarını 4 saat içinde iyileştirdiği de gözlemlenmiştir. Depresyon ve kansere karşı korumada oldukça etkilidir. Ayrıca ceviz ve süper diğer bazı kuruyemişlerin düzenli olarak tüketiminin, Alzheimer hastalığını azalttığı ile ilgili bağlantılar da kurulmaktadır.

Yapılan bir araştırma sonucunda göre ceviz tüketen kişilerdeki HDL (kötü kolesterol) seviyesi, ceviz tüketmeyen kişilere nazaran çok daha düşük seviyede olduğu da belirlenmiştir. Stresten kaynaklanan bazı fiziksel sorunlarınız varsa ve strese karşı aşırı duyarlıysanız ceviz tüketirseniz stres seviyenizin düşürülmesinde mucizeler yaratabilir. Bunun nedeni cevizin stres tepkisini azaltması ve dolayısıyla da strese bağlı ortaya çıkan fiziksel olumsuzlukları ortadan kaldırmasıdır.

Cevizin içeriğindeki yapı maddeleri saçlarınızın parlak olmasını, tırnaklarınızın güçlenmesini ve cildinizin de pürüzsüzleşmesini sağlamaktadır. Yağ asitleri bakımından zengin olan ceviz, doymuş yağların negatif etkilerinin ve damar tıkanıklığının önüne geçmektedir. Dolayısıyla da vücudunun sağlıklı işleyişinde çok büyük bir öneme sahiptir. Cevizdeki çoklu doymamış yağ asitleri, sıklıkla yaptığınız atıştırmalıkları azaltmaya yardım eder ve uzun süreli tokluk hissi verir.

Cevizi düzenli bir şekilde beslenmenizde kullanmaya başlarsanız size sağlayacağı faydaları net bir şekilde görebilirsiniz. Her şeyin azı karar çoğu zarar günde 4 adetten fazla tüketmeyiniz.

NAHİDE ÇELEBİ

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de kahvaltıda 2-3 ceviz tüketiyorum

Kerim Korkut 
 28.12.2018 19:02
Cevap :
Kerim Kardeş ceviz sağlık için çok yararlı, tüketmeniz güzel.Yeni yılınızı en içten dileklerimle kutlar sağlık ve mutluluklar dilerim.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ  28.12.2018 23:58
 

Günaydın sevgili Nahide Hocam, Ceviz konusundan dolayı vermiş olduğunuz değerli bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum. Selamlar ve saygılarımı sunuyorum.

Abdülkadir Güler 
 27.12.2018 12:31
Cevap :
Sayın Hocam! Ceviz çok yararlı bir yiyecek ama kararınca tüketmek gerek.Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim.Selam sevgi ve saygılar, sağlıklı mutlu günler.NAHİDE ÇELEBİ  27.12.2018 18:18
 

Çok faydalı da değerli Nahide Hanım, geçen gün kırılmışının kılosu 80 liraydı. Emekli halimi düşünüp içime oturdu valla. Esen kalınız.

Şahin ÖZŞAHİN 
 27.12.2018 0:26
Cevap :
Sayın Özşahin kırılmış cevizlere uzaktan bakıyoruz.Değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  27.12.2018 9:27
 

Teşekkürler sevgili öğretmenim... Yüzünüz güleç bahtınız açık olsun:)

Halil Güven (Sökeli) 
 26.12.2018 13:56
Cevap :
Sayın Sökeli cevizin yararları saymakla bitmiyor değerli yorumunuza çok teşekkür ederim.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  26.12.2018 15:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1855
Toplam yorum
: 11300
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1029
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster