Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Aralık '19

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
136
 

Cevizli Sucuk Geleneği

Geleneksel tatlarımız! Sizlere sürekli hatırlatmaya çalıştığım ve aslında hatırlatmama gerek bile kalmayan o güzel tatlar…  Hayatımızın içinde hep varlar fakat “ Ya unutursak? Ya dönüşürsek başka kültürlere? “  düşüncesiyle biz yine de yazalım, konuşalım derim hep. Önceki yazılardan bilirsiniz farklı yörelere ait birçok geleneksel tadımızın bu köşede kulaklarını çınlatmıştık. Bu hafta aklıma gelen kıymetlimiz:  “ Cevizli sucuk.”  Diğer ismiyle Köme!

Anadolu tatlı kültürünün meşhur üyelerinden kendisi. Dışardan bakıldığında mum yapısında olan bu geleneksel tat yıllardır hepimizin hayatında. Ne kadar ismi “Cevizli” olarak geçse de farklı şekillerde de karşımıza çıkabiliyor. Üretim prosesi şu şekilde: Bir ipliğe ceviz, fındık, badem ya da kuru üzüm geçiriliyor. Sonrasında bu ip koyu üzüm suyuna (pekmez de diyebiliriz.) ya da meyve suyuna batırılıyor, tabi nişasta ve un ilavesi de var. Son olarak ise işlem bittikten sonra tekrar tekrar kurutuluyor. Tabi her zaman söylediğim gibi bu kolay bir üretim değil. Yazmak ya da konuşmak kolaydır bilirsiniz, üreticilerimizin emeği oldukça kıymetli. Üretimde kullanılan su, un, nişasta, şeker, pekmez özenle seçilerek proses tamamlandığında karşımıza esaslı bir ürün çıkıyor.

Tadını da söylememe gerek var mı? Bu tat kendisine has güzel bir kokuya sahip aynı zamanda. Buna pekmez ve cevizin uyumu diyebiliriz belki de kısaca. Sektörü incelediğimde hoşuma giden bir şey daha var, mini cevizli sucuklar. Atıştırmalık olarak da cebe atılıp kahve yanında yemelik tarzda minik bir pakette karşımıza çıkarmış üretici, ne mutlu. Geleneksel tatlarımızın devamlılığını sağlamak, kültürümüzü devam ettirmek bence hepimizin görevi. Bu amaç uğruna geleneklerimize sahip çıkan değerli üreticilerimize teşekkür ederim, daha nice çoluk çocuğun bu tatları bilerek büyümesi dileğiyle…

                                                                                                                                      

Sağlıkla Kalın!

Not: “ İçindeki ipe dikkat tabi. “

Gıda Yüksek Mühendisi

Nermin Özge Bilge

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 283
Toplam yorum
: 41
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 315
Kayıt tarihi
: 20.02.15
 
 

Gıda Yüksek Mühendisi  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster