Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mayıs '10

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
648
 

Çevre sorunları

Çevre sorunları
 

YAŞANILIR BİR ÇEVRE İÇİN


Çok geç olmadan

İçinde konuk olduğumuz gezegenimiz giderek yaşlanıyor. Sınırlı ve yeniden dönüşümü mümkün olmayan doğal kaynaklarımızı hoyratca tüketiyoruz. Herkes adeta çılgınca bir tüketim yarışı içinde. Sadece kültürel değerlerimizi değil, soluduğumuz havayı, içtiğimiz suyu, yaşadığımız doğal çevreyi bilinçsiz ve sorumsuzca kirletiyor ve tüketiyoruz.

Bilginin hızla yerdeğiştirdiği mobilize yaşamın heryeri sardığı çağımızda sınırsız isteklerimiz bize doyumsuz ve çabuk bıkan bir tüketim alışkanlığını kazandırdı. Fastfood kültür bütün dünyaya amansızca yayıldı. Her yeni güne global reklam ve pazarlama dünyasının bize pompaladığı yeni bir istek ve arzuyla uyanıyoruz artık. Kimimiz yeni bir araba, yeni bir cep telefonu, yeni bir mobilya ve benzeri isteklerle iç içeyiz. Ve de bizden istenende bu zaten. Tüketin, tüketin, daha çabuk ve çok tüketin?

Oysa tükettiğimiz bu kaynakların bir çoğu sınırlı ve de bir daha geridönüşümü mümkün değil. Dünyamızın kaynakları hızla tükendiğinde ve kirlendiğinde açlık, kuraklık ve yoksulluk daha da artacaktır. Günümüzdeki bir diğer önemli tehlike ise giderek artan yeni teknolojik tüketim ürünlerine olan yoğun talep, özellikle lüks tüketim talebidir. Lüks tüketime yönelik dünya çapındaki firmalar dünyanın son derece yaratıcı ve üretken beyinlerini yüksek ücretle transfer etmekte, ürün dizaynı ve tasarımında kullanmaktadır. Oysa bu değerli beyinler bilimsel araştırma merkezlerinde işe yerleştirilebilse kuşkusuz dünyanın geleceği ve çevre adına birçok bilimsel buluş ve çalışmaya yarar sağlayacaklardır.

Unutmayalımki biz insanlar kendimizi merkezine koyduğumuz gezegenimizde yalnız değiliz. Aynı çevreyi paylaştığımız diğer canlı türleriyle birlikte sürdürülebilir bir çevre ve uyum içinde yaşamayı öğrenmeliyiz. Ama ne yazıkki bu anlamdada diğer canlı türlerini görmezden geldik ve onlara karşı acımasızca davrandık. Aslında onlar bize yaşamı, ekolojik dengeyi ve sürdürülebilir yaşamı sunmuşlardı ama biz halen bunun farkında değiliz. Çok geç olmadan yaşlı ve yorgun gezegenimizi, tüm doğayı korumak adına gereken önlemleri alınmalı.

Küreselleşen dünyada küresel sorunlardan bence en önemlisi olan çevre sorunlarının çözümünde yoğun işbirliğine gidilmeli ve elele verilmelidir. Çevre eğitimi bütün okullarda ve bütün yaşgruplarında modern eğitim yöntemleriyle kesintisiz olarak verilmeli ve çevre bilinci kazandırmak adına düzenlenen kampanyalar desteklenmelidir.

Önce yüreklerimize sonrada topraklarımıza doğa sevgisi tohumları ektiğimiz sürece dünyamızda, bizler, diğer tüm canlılar ve gelecek nesiller daha uzun süre huzur içinde yaşamaya devam edebileceklerdir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 71
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1485
Kayıt tarihi
: 10.09.07
 
 

Yabancı diller okudum. Eğitimle ilgili yazılar yazmayı, deneyimlerimi paylaşmayı paylaşmayı seviyoru..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster