Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Aralık '07

 
Kategori
Çevre Bilinci
Okunma Sayısı
1427
 

Çevre ve su

Çevre ve su
 

Son yüzyılla birlikte çevre kirliliği küresel ısınma dünyamızın başlıca konusu olmaya başladı. Teknoloji ve sanayide doğal hayatımızdaki su kaynaklarını hızla tüketiyor. Bilim adamları Su kaynaklarının korunması ve tedbirler alınması için seminerler, toplantılar vede yazılarıyla insanlığı uyarıyorlar.

Yaşam kaynağımız olan Su dünyamızda tükenmiyen bir kaynak değil, aksine kıt olan bir kaynaktır. Dünyamızın 3/4 ü sularla kaplıdır, lakin %2.5 i kadarı tatlı sulardan oluşur. Bu sular da dünyamızda 10-12 ülke sınırları içinde bulunmaktadır. Kanada'da yıllık kişi başına düşen su miktarı 95000 metre küp olup su zengını bır ülkedir. Bu oran ülkemizde 1450 metre küp (İSKİ) civarındadır. Orta doğu ülkelerinde ise bu oranlar en alt sevıyede olup, su fakiri ülkelerdir.

(Ürdün, İsrail, kuveyt) Küresel ısınmayla birlikte sanayide su kaynaklarını hızlı bir şekilde kurutmaktadır. Dünya yüzünde 2 milyar insan temiz su içme, kullanma imkanından yoksundur. (Afrika'da bazı ülkeler, Çin)gibi su kıtlıgı çekmektedirler. Düyamız hızla su kıtlığına doğru gıtmektedir. Yeni savaşların petrol değil su savaşları olması kaçınılmazdır.

Hayat kaynağımız olan suyun aynı zamanda ne kadar meşakkatli ve finansman yatırımlarıyla evlerimize kadar geldiğini bilip, en rasyonel şekilde israf etmeden kullanmak bir insanlık görevidir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

TUZLU SU DA SONUÇTA SUDUR.KIT KAYNAKLAR NEDENİYLE SAVAŞ SENARYOLARI YAZILACAĞINA ÇALIŞMALAR BU YÖNE YÖNLENDİRİLMELİ.TUZLU SUYUN TUZLU OLMASININ NEDENİ NEDİR?TUZDAN ARITLMASININ BİR YOLU OLMALI.OKYANUSLAR ORADA DURACAK BİZLER SUSUZLUK ÇEKECEĞİZ OLMAZ BÖYLE ŞEY.

Kerim Korkut 
 14.04.2012 7:49
Cevap :
Kerim bey, İlk yazdığım yazıydı, çevre ve su ilginize teşekkür ederim. Derya deniz, dediğiniz gibi su, tuzlu suyun arıtılması de bir çare olarak görülebilir. lakin ne derece ekonomik olabilir? Bildiğim kadarıyla İsrail'de böyle bir uygulama mevcut. Lakin insanoğlunun bitmez tükenmez, aç gözlülüğü dünya nimetlerini birer birer yok etmekte, yediğimiz içtiğimiz ve soluduğumuz havayı dahi zehirlediler. Kuzey kutbunda buzulları dahi erittik. Hastaneler kanser vakalarıyla dolup taşıyor. Çocuklarımız, torunlarımızn geleceğini ipotek altına aldık. Zehirli atıklarını nehirlere boşaltan fb.sahipleriyle mücadele etmekte biizlerin görevidir. Kıt olan temiz suyumuza bizlerde sahip çıkmak zorundayız. Saygılarımla.   15.04.2012 0:24
 

Sayın yazarım sefalar getirdin. Suyu kullanırken dikkatli kullanmak insanlık görevimiz gerçekten. tabi yarın susuz kalmak istemiyorsak...Sevgiler

Esma KAHRAMAN 
 01.01.2008 0:28
Cevap :
Saygıdeğer Esma hn.şahsıma ve yazıma göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı teşekkür ederim.2008 yılının ülkemize ve dünyamıza barış getirmesi dileklerimle kutlarım,  02.01.2008 17:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 463
Toplam yorum
: 695
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 1507
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Çevreye saygı, insanlık görevi olarak algılanmalıdır. Bankacılık ve finans yöneticiliği  uğraşım ol..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster